Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

3 ieteikumi elektrības rēķina samazināšanai uzņēmumā

Atbildīga rīcība ar finanšu līdzekļiem ir viens no pamatnosacījumiem, kas jāievēro, ja grib, lai uzņēmums veiksmīgi attīstītos. Tāpēc ir jādomā, cik un par ko maksāt. Kā arī jāmeklē veidi, kā izdevumus saprātīgi samazināt, ja tie pieauguši. Viena no aktualitātēm vairumam uzņēmumu šobrīd noteikti ir elektrība – rēķini pieauguši tiešām iespaidīgi. Uzņēmumi, kuriem ir liels šī resursa patēriņš, to sāpīgi izjūt savā budžetā. Ar kādiem paņēmieniem iespējams kaut daļēji kompensēt elektrības cenu pieaugumu un samazināt rēķinu apjomu? Esam apkopojuši dažus noderīgus ieteikumus.

 1. Elektrības patēriņa samazināšana

Šim ieteikumam parasti ir daudz pretinieku, jo kā gan uzņēmums var patērēt mazāk elektrības, ja ir jāražo un jānodrošina visi pakalpojumi? Tomēr tas ir iespējams, nemazinot produktu un pakalpojumu kvalitāti, kā arī darbinieku komfortu, ja tiek izvēlētas pareizās metodes. Tās var iedalīt ilgtermiņa ieguldījumos un ikdienas procesu uzlabojumos, kas neprasa lielus finansiālus ieguldījumus.

Patēriņa paradumu uzlabošana kolektīvā

Iespējams, uzņēmuma darbinieki ikdienā pat nepamana, cik daudzās situācijās elektrība tiek patērēta nelietderīgi. Tie parasti nav lieli apjomi vienā reizē, bet kopā mēneša un gada laikā šie sīkumi veido diezgan lielu apjomu. Tāpēc ir vērts pievērst vairāk uzmanības darbinieku patēriņa kultūrai ražotnē, birojā un citās telpās. Kas ir biežākie nepamanītie elektrības patērētāji, no kuriem var izvairīties?

 • Gaidīšanas režīmā atstātas ierīces.
 • No rozetes neatvienotas iekārtas.
 • Sadzīves un biroja tehnika ar zemu energoefektivitāti.
 • Apgaismojums vietās, kur neviens neatrodas.
 • Pārāk augstas temperatūras uzturēšana telpās.

Ieguldījumi uzņēmuma modernizācijā

Elektrības patēriņu būtiski ietekmēt iespējams arī ar dažādiem apjomīgākiem risinājumiem un izmaiņām uzņēmuma darbībā. Tas gan prasa lielākas investīcijas, tomēr sniedz arī ieguvumus ilgtermiņā. Tāpēc ikvienam uzņēmumam, kurš vēlas atbildīgi patērēt ne tikai elektrību, bet arī citus resursus, ir jādomā par tādiem jautājumiem kā:

 • apkures, ventilācijas un apgaismes sistēmas modernizācija;
 • ēku energoefektivitātes uzlabošana;
 • ražošanas iekārtu un līniju modernizācija;
 • energoefektīvu elektroierīču iegāde.
 1. Līgumsaistību pārskatīšana ar elektrības tirgotāju

Paralēli darbam ar elektrības patēriņa optimizāciju un nelietderīgā patēriņa izskaušanu vēlams pievērst uzmanību arī tam, kādas ir reālās šī brīža saistības, pēc kurām uzņēmums norēķinās par elektrību. Iespējams, līgums slēgts jau krietnu laiku atpakaļ, tāpēc ir būtiski to aktualizēt un pārliecināties, ka tas joprojām atbilst uzņēmuma patēriņa specifikai un apjomam, kā arī ir izdevīgs tieši jums. Varbūt ir aktuāla elektrības tarifa maiņa, varbūt no fiksētā modeļa vēlaties pāriet uz elastīgo vai tieši otrādi. Ir svarīgi uzzināt savas iespējas un izlemt, kāds līgums šobrīd ir uzņēmumam izdevīgākais.

Iespējams, aktuāla ir arī elektrības tirgotāja maiņa, ja sadarbība ar esošo tirgotāju vairs neapmierina ne piedāvājuma, ne cenas ziņā. Elektrības tirgus ir atvērts, tajā ir dažādi tirgotāji ar saviem piedāvājumiem. Līguma maiņa nav sarežģīta, nerada riskus uzņēmumam un nedraud ar elektrības piegādes pārtraukumiem. Protams, jāpārliecinās, vai esošais līgums neparedz soda naudu par tā laušanu.

 1. Saules enerģijas izmantošanas

Viena no aktualitātēm, kuru uzņēmumi pašlaik sākuši daudz aktīvāk izmantot, lai nodrošinātu stabilitāti arī nākotnē, ir saules paneļi. Sava saules elektrostacija uzņēmumā ir drošības garants, ka vismaz daļu nepieciešamās elektroenerģijas varēs saražot pašu spēkiem. Kā arī tas sniedz lielāku neatkarību no kopējā tīkla un tā cenu svārstībām. Gudri plānojot saules paneļu projektu, iespējams pat pilnībā nodrošināt uzņēmumu ar nepieciešamo enerģiju. Protams, šāds risinājums prasa sākotnējās investīcijas, bet pie šī brīža elektrības cenām tas atmaksāsies jau dažu gadu laikā. Toties saules paneļi efektīvi strādās vairāk nekā 20 gadus. Tāpat nevar nepieminēt, ka saules enerģija ir videi draudzīgs un atjaunīgs resurss, kura izmantošanas palielināšana ir daļa no Eiropas zaļā kursa, kurš pasaules ģeopolitisko satricinājumu dēļ ir kļuvis vēl aktuālāks.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.