Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Aizsargājamo aleju kopšana Jelgavas novadā tuvojas noslēgumam

Trijās Jelgavas novada aizsargājamās alejās  – Blankenfeldes muižas alejā, Elejas alejās un Lielplatones muižas liepu alejā noslēgumam tuvojas aleju sakopšanas darbi, ko Dabas aizsardzības pārvaldes uzdevumā un sadarbībā ar Jelgavas novada pašvaldību veica divi uzņēmumi – SIA “Anvija PRO” un SIA “Labie koki” arboristi. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tā kā šīs alejas izvietojas pie ceļiem un apdzīvotām vietām, tad vairumam kopjamo koku bija nepieciešama sauso, bojāto un bīstamo zaru izzāģēšana, tai skaitā arī koku vainagu pacelšana virs ceļa profila, lai ar autotransportu koki netiktu bojāti. Visās alejās ir izzāģēti laika gaitā saaugušie sējeņi, tādējādi atsedzot alejas rindu un arī uzlabojot apgaismojuma apstākļus. Alejās bija identificēti arī vairāki desmiti bīstamu koku. Eksperti šādām situācijām bija paredzējuši dažādus risinājums – ja koks neapdraud satiksmes, cilvēku vai īpašumu drošību, tad šāds koks var turpināt savu dabisko attīstību novecojot. Savukārt, ja ir konstatēts kāds apdraudējums, šādus kokus apzāģēja līdz drošam augstumam, uzstādīja speciālas koku stabilizācijas sistēmas vai pavisam kritiskās situācijās bīstamie koki ir nozāģēti.

Lai nezaudētu alejas vienotību, alejas pārrāvumu vietās ir veikta aleju atjaunošanu ar dižstādiem, kas ir vismaz 3m augsti. Tā Blankenfeldes muižas aleja ir papildināta ar 24 jaunām zirgkastaņām, bet šajā pavasarī 10 jaunas liepas paredzēts iestādīt Lieplatones alejā.

Projekta mērķis ir veicināt Eiropas Savienības (ES) nozīmes biotopu un sugu dzīvotņu labvēlīga aizsardzības stāvokļa sasniegšanu 40 īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (Natura 2000 teritorijās), radot piemērotus apstākļus ilgtspējīgai 20 ES biotopu un vismaz astoņu sugu dzīvotņu pastāvēšanai, kā arī veicināt 13 aizsargājamo aleju atbildīgu apsaimniekošanu. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projekta kopējās izmaksas plānotas 3,52 miljonu eiro apmērā, no kurām 85 % finansē ES Kohēzijas fonds. No šī finansējuma 13 aizsargājamu aleju sakopšanai ir atvēlēti ap 370 tūkstošiem.  

Foto: Jelgavasnovads.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.