Plāno brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem noteikt kvalifikāciju, apdrošināšanu un kompensāciju par veiktajiem pienākumiem 1

Tuvākajos gados plānots sagatavot likumprojektu, kas paredzētu brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem noteikt nepieciešamo kvalifikāciju, apdrošināšanu un kompensācijas par veiktajiem pienākumiem.

Iekšlietu ministrija (IeM) sagatavojusi ziņojuma projektu par brīvprātīgo ugunsdzēsēju organizāciju un tālāko rīcību brīvprātīgo ugunsdzēsēju organizāciju un pašvaldību ugunsdzēsības dienestu attīstībā.

Ziņojuma projektā teikts, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) 2019.gadā piedalījās Nīderlandes izpētes projektā kopā ar vēl 14 Eiropas valstīm par brīvprātīgo ugunsdzēsēju pieņemšanu darbā un to noturēšanu Eiropas ugunsdzēsības dienestos.

Izpētes projekta laikā tika pētītas ļoti niansētās Eiropas ugunsdzēsības dienestu sistēmas attiecībā uz karjeras ugunsdzēsējiem un brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem, kā rezultātā eksperti vienojās par četrām brīvprātīgo ugunsdzēsēju kategorijām.

Viena no šīm kategorijām ir brīvprātīgie ugunsdzēsēji dežūras laikā ar pienākumiem. Šie pienākumi paredz, ka brīvprātīgajiem jāatrodas iepriekš noteiktā ugunsdzēsēju depo tuvumā, viņiem ir jāmaksā par stundu vai notikumu, un viņiem ir pienākums atbildēt uz izsaukumiem.

No pētījuma ir secināms, ka vairāk tiek piemērota kategorija ar brīvprātīgā ugunsdzēsēja dežūras laiku.

Balstoties uz pētījumu secināts, ka kopumā pašreizējo un nākamo brīvprātīgo ugunsdzēsēju nemotivējošās problēmas galvenokārt izriet no individuāliem faktoriem, piemēram, konkurējošām aktivitātēm, iedzīvotāju mobilitātes un darba struktūrām, piemēram, laikietilpīgiem uzdevumiem, kā arī izglītības un apmācības prasībām.

Ņemot vērā minēto VUGD līdz 2023.gada nogalei nepieciešams sagatavot jaunu likumprojektu par ugunsdrošību un ugunsdzēsību, kurā tiktu iekļauta brīvprātīgo ugunsdzēsēju definīcija, to pienākumi un tiesības.

Tāpat likumprojektā būtu iekļauta tiem nepieciešamā kvalifikācija, fiziskās sagatavotības vai medicīniskās atbilstības prasības. Likumprojektā arī iekļautu apdrošināšanas nosacījumus, ja nepieciešams citas sociālās garantijas, kā arī kompensācijas apjomu par veiktajiem pienākumiem.

Foto: no arhīva


Pievieno komentāru

Komentāri 1

drošība

Pag valsts pat nebija nodrošinājusi apdrošināšanu? Cilvēks brīvprātīgi gatavs riskēt ar dzīvību un veselību, bet valsts pat nevar apdrošināt?

pirms 3 mēnešiem, 2021.08.02 08:47

Asā hronika