Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tuvākajās nedēļās varētu būt gatava vardarbības riska ģimenē novērtējuma anketa

Tuvāko nedēļu laikā varētu būt gatava vardarbības riska ģimenē novērtējuma anketa, kas jau tiek izmantota vairākās pašvaldībās, bet turpmāk būs izmantojama visā valstī, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē informēja iekšlietu ministra padomniece Beata Jonite.

Sēdes laikā parlamentārieši uzklausīja jomas ekspertus par vardarbību ģimenē krīzes laikā. Deputāte Anda Čaksa sēdes laikā vairākkārt valsts iestādēm pārmeta vilcināšanos, izstrādājot anketu, kuru pēc iespējamās vardarbības ģimenē notikuma vietā aizpildītu Valsts policija (VP) un nodotu informāciju attiecīgajam sociālajam dienestam, veicinot sadarbību un novēršot vardarbību.

VP Galvenās kārtības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Dienestu koordinācijas biroja priekšnieka vietniece Iveta Valaine atzina, ka šodien Iekšlietu ministrijā paredzēta starpministriju saskaņošanas sanāksme, lai varētu izvērtēt anketu un plānotos grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos. Pēc Valaines teiktā, par anketu saņemta virkne iebildumu, un to nepieciešams pārrunāt, lai tuvākajā laikā varētu virzīt grozījumus apstiprināšanai MK.

VP pārstāve atzina, ka sadarbība starp dažādām institūcijām ir nepieciešama, un anketa tiek izstrādāta, lai VP amatpersonas izsaukumā par iespējamo vardarbību ģimenē to aizpildītu un nodotu sociālajam dienestam neatkarīgi no tā, vai cietusī persona vēlas, lai tiek pieņemts lēmums par varmākas nošķiršanu.

Čakša sēdes laikā pauda, ka nedrīkst "turpināt nepārtraukti runāt jābūtības", bet ir attiecīgi jārīkojas. Turklāt anketa Tukumā ir izstrādāta pirms trim gadiem, taču joprojām nav akceptēta no valsts puses.

Savukārt Jonite apgalvoja, ka anketas saskaņošana ir ministra un ministrijas prioritāte. Viņa izteica cerību, ka saskaņošana "būs pāris nedēļu jautājums".

Komisijas locekļi vienojās izvērtēt anketas darba algoritmu pēc tam, kad tā tiks ieviesta, jo vairāki parlamentārieši pauda bažas par to, vai iesaistītās institūcijas izpratīs algoritmu un spēs attiecīgi darboties. Vēlāk paredzēts izvērtēt arī darba rezultātus. 

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka 2017.gada vasarā Tukumā īstenots pilotprojekts, ieviešot jaunus darba instrumentus cīņā ar vardarbību ģimenē. Piemēram, policijas darbiniekiem ierodoties notikuma vietā, kur ir aizdomas par fizisku vardarbību ģimenē, ir jāaizpilda riska novērtējuma anketa, kas izstrādāta Tukuma pilotprojektā. Anketu nodod tālāk citiem iesaistītajiem dienestiem, šādi aiztaupot cietušajai personai nepatīkamus brīžus, atkal un atkal atceroties pāridarījumu, kā tas mēdz notikt, ja katrā instancē jāvēršas atsevišķi.

Sēdē apspriesti arī citi jautājumi, tostarp izolācijas telpu trūkums pašvaldībās vardarbības upuriem. 

Deputāte Evita Zālīte-Grosa (JKP) norādīja, ka būtu jāatjauno piemaksas sociālajiem darbiniekiem, kas strādā ar ģimenēm ar bērniem. Labklājības ministrijas (LM) Sociālās iekļaušanas un sociālā darba politikas departamenta pārstāve Ilze Kurme norādīja, ka piemaksu atcelšana tiešām ietekmējusi sociālo dienestu darbu, jo daļa šo darbinieku atteicās strādāt ar ģimenēm ar bērniem vai pat vispār pameta darbu dienestā. Savukārt LM parlamentārais sekretārs Krišs Lipšāns atzina, ka nevar solīt šo piemaksu atjaunošanu, taču šāds jautājums ministrijas vadības līmenī un sadarbībā ar pašvaldībām tiks pārrunāts.

 Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Asā hronika