Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Audzē avenes un uzņem tūristus

Saimniecībā “Mūsu avenes” Jelgavas novada Vircavā aveņu sezona jau sākusies. Šeit saimnieko trīs paaudzes - saimniece Inta Romanova, dēls Andris, meita Dina Popluga ar vīru Imantu un bērniem Elzu, Dārtu un Rūtu.

“Izglīto. Rada sajūtas. Iedvesmo” – tie ir saimniecības atslēgvārdi, par ko pārliecinājās arī “Zemgales Ziņas”, tiekoties ar darbīgo aveņu audzētāju komandu, kura mūs smaidīga sagaida vienādos aveņsārtos krekliņos.

Saimniecība “Mūsu avenes” dibināta pirms četriem gadiem. “Šī ir mūsu vecāku zeme, un pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas mana mamma ar tēti sāka te saimniekot, audzējot gurķus, tomātus, zemenes un citas kultūras. Tomēr dažādu ģimenes apstākļu dēļ mammai nācās desmit gadus dzīvot un strādāt ārzemēs un zeme tajā laikā tika izīrēta kaimiņu graudkopības saimniecībai,” stāsta īpašnieces meita D.Popluga.

”Pēc mammas atgriešanās Latvijā visa ģimene kopā nolēmām divu hektāru platībā audzēt avenes. Likās, ka šī ilggadīgā kultūra prasīs mazāk darba nekā, piemēram, dārzeņi.” “Tomēr kļūdījāmies, jo arī aveņu audzēšanas pamatā ir roku darbs un tik viegli nemaz nav,” sarunā iesaistās I.Romanova, kurai uzsākt savu biznesu pirmspensijas vecumā bijis liels izaicinājums. Tomēr viņas teiciens “Varbūt pamēģinām?” ir sevi attaisnojis.

2019. gada rudenī bez 2048 vasaras un rudens aveņu stādiem tika iestādītas arī 500 krūmcidonijas, 35 sausserži un 45 zīdkoki. Uzsākot saimniecisko darbību un lauksaimniecisko ražošanu, lieti noderēja viņas ārzemēs gūtā pieredze. Šobrīd darba pienākumi ģimenes locekļu starpā ir vairāk vai mazāk sadalīti. Saimniecības īpašniece atbild par audzēšanu un finansēm, meita Dina par reklāmu un dizainu, bet viņas vīrs Imants par tehniskajām lietām. Visus darbus ģimene paveic pašu spēkiem, strādājot pārsvarā darbdienu vakaros un brīvdienās.

Saimniecībā no rudens aveņu šķirnēm tiek audzēta “Polana”, kas ir slimību izturīga, ar sarkanām stingrām un aromātiskām ogām. No vasaras avenēm izvēlēta šķirne “Daiga”, kas izceļas ar lielām ogām un stabilu ražu, Norvēģijā radītā “Norna” ar spēcīgiem dzinumiem, kuriem nav nepieciešami balsti, un vēlā šķirne “Šahrazada” ar stingrām tumšām garenām ogām.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.