Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Auto pārbaude pirms pirkšanas – noderīgi ieteikumi ikvienam

Auto pirkšana ir gan interesants un brīžiem pat jautrs, gan ļoti atbildīgs un sarežģīts uzdevums, kas pieprasa rūpīgu gatavošanos. Lai pēc auto pirkšanas nenāktos piedzīvot nepatīkamus pārsteigumus, vajadzētu veltīt laiku un pūles, lai to izpētītu no A līdz Z, jo tikai tā iespējams būt pilnībā drošam, ka tiek pieņemts pareizais lēmums. Arī Jūs plānojat tuvākajā laikā pirkt jaunu auto? Šajā rakstā esam apkopojuši padomus, kas Jums noderēs!

Noderīgi ieteikumi – auto pārbaude pirms pirkšanas

Auto pārbaude pirms pirkšanas ir izšķirošs solis auto iegādes procesā, jo ļauj pamanīt potenciālās problēmas pirms tā iegādes. Pārbaudes process visbiežāk ir sekojošs:

1. Apskatiet auto eksterjeru!

Rūpīgi apskatiet auto eksterjeru un pievērsiet uzmanību, vai uz auto virsbūves nav redzami būtiski bojājumi: korozija, buktes, skrāpējumi u.c. Pārbaudiet, vai nav bojāta virsbūves krāsa! Apskatiet arī auto riepas – vai tām ir atbilstošs protektora dziļums? Vai uz tām nav būtiski bojājumi? Ja kaut kas liekas aizdomīgs, to vajadzētu to izpētīt sīkāk, lai saprastu, kāds virsbūves remonts būtu nepieciešams, cik laika, pūļu un arī finanšu tas varētu prasīt. 

Reit kurš pircējs aizdomājas, taču pirms pirkšanas svarīgs solis ir arī virsbūves krāsojuma biezuma pārbaude – ja kādā vietā krāsojums ir biezāks, tas var liecināt par to, ka auto ir bijis būtisks defekts. No tā, protams, nav jābaidās, taču svarīgi, lai remonts ir kvalitatīvs un pēc iegādes neprasa pamatīgus ieguldījumus.

2. Apskatiet auto interjeru!

Auto interjera pārbaude pirms pirkšanas ir sarežģītāka nekā eksterjera pārbaude, jo ir daudz un dažādas nianses, kam jāpievērš uzmanība. Vispirms meklējiet jebkādas pazīmes, kas varētu liecināt par ārējo faktoru bojājumiem, piemēram, lietus ūdens noplūdi – svarīgi pārbaudīt, vai salona audums nav bojāts, piemēram, saplēsts vai sasmērēts! Pēc tam pārbaudiet, vai visas funkcijas darbojas pareizi, īpašu uzmanību pievēršot panelim un elektriskajām funkcijām – vai darbojas visas pogas/ekrāni/indikatori u.c.!

3. Apskatiet dzinējtelpu!

Dzinējs ir auto sirds, līdz ar to dzinēja pārbaude ir viens no svarīgākajiem pārbaudes soļiem pirms pirkšanas. Skatoties zem dzinēja pārsega, meklējiet jebkādas nodiluma un bojājumu pazīmes – īpašu uzmanību pievērsiet, vai nav notikušas kādas noplūdes! Pārbaudes visas dzinēja sistēmas un komponentes gan vizuāli, gan tehniski! Svarīgi, ka viss, t.sk. aizdedzes sveces, maiņstrāvas ģenerators, kā arī akumulators ir darba kārtībā. Visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi, pārliecinieties, ka visi automašīnas šķidrumi ir atbilstošā līmenī un arī konsistencē!

4. Pārbaudiet auto vēsturi!

Auto vēstures pārbaude pirms pirkšanas pavisam noteikti ir svarīgākais solis. Nepietiks vien ar to, ka uzklausīsiet, ko apgalvo pārdevējs – diemžēl ir gana daudz negodprātīgu pārdevēju, kas apgalvos visu, lai auto liktos vērtīgāks nekā tas ir patiesībā, un pircējs veiktu darījumu. Pastāv divas iespējas, kā pārbaudīt auto vēsturi: bezmaksas un maksas resursi. No bezmaksas resursiem Latvijā populārākais ir CSDD datubāze, savukārt no maksas resursiem Latvijā populārākais ir autoDNA. 

Ja finansiālās iespējas atļauj, automašīnas vēstures pārbaudei pirms iegādes mēs iesakām izmantot maksas resursus, kas par automašīnu sniedz daudz detalizētāku informāciju – ne tikai par automašīnas nobraukumu, bet arī par to, vai auto bijis zagts, iekļuvis kādā satiksmes negadījumā u.c.

5. Dodieties testa braucienā!

Ne mazāk svarīgs pārbaudes solis – testa brauciens. Galu galā, automašīnu neiegādājas katru dienu, un ir svarīgi, lai ar to pārvietoties būtu droši, kā arī ērti. Testa brauciena laikā pie stūres vajadzētu sēdēt cilvēkam, kurš ar auto pārvietosies ikdienā, taču, ja šis cilvēks neorientējas auto pasaulē, noteikti vajadzētu ņemt līdzi speciālistu, kurš spēs izanalizēt auto brauciena laikā – visas skaņas, trokšņus, vienmērīgumu utt.

Svarīgi – pirms dodaties testa braucienā, auto pirms tam ir jāsaregulē tā, kā ar to pārvietosieties ikdienā. Ļoti svarīgi, ka auto ir patiesi ērts, kā arī tajā ir patīkami atrasties.

6. Nogādājiet auto uzticamā servisā un veiciet tehnisko pārbaudi!

Nevajadzētu baidīties aprunāties ar auto pārdevēju un, ja konkrētais auto Jūs patiesi ieinteresējis, ierosināt, ka pēc Jūsu pārbaudes tas tiek nogādāts Jūsu izvēlētā, uzticamā servisā, kur pirms pirkšanas pārbaudi veiks arī profesionālis – ritošās daļas pārbaudi, kā arī vispārējo automašīnas diagnostiku. Ja tirgotājs šādam solim nepiekrīt, esiet uzmanīgs – iespējams, viņš vēlas noslēpt kādu būtisku informāciju!

Tehniskā pārbaude auto servisā pirms iegādes, protams, nozīmē, ka par šādu pakalpojumu ir jāmaksā papildu, taču tas var palīdzēt atklāt dažādus nepatīkamus pārsteigumus. Labāk pirms pirkšanas par to samaksāt vienreiz un simboliski, nekā pēc tam regulāri maksāt par auto remontiem.

”Lēnāk brauksi, tālāk tiksi” un ”Septiņas reizes nomēri – vienreiz nogriez” – pēc šiem Latvijā populāriem teicieniem vajadzētu vadīties, kad tiek veikta auto pārbaude pirms pirkšanas. Pārdevēja galvenais uzdevums ir pēc iespējas ātrāk un izdevīgāk pārdot auto, savukārt pircēja galvenais uzdevums ir pēc iespējas rūpīgāk pārbaudīt informāciju par auto pirms tā pirkšanas.

Diemžēl, ja pēc auto pirkšanas piedzīvosiet nepatīkamus pārsteigumus, kā piemēram to, ka nevar iedarbināt auto, ir neierasta izplūdes dūmu krāsa vai izrādās, ka auto tomēr ir nestrādājošs kondicionieris, pārdevējs par to vairs nebūs atbildīgs – vienīgais risinājums būs veltīt paša laiku, pūles un finanses, lai automašīnas bojājumus patstāvīgi novērstu. Turklāt, atcerieties, ka pēc automašīnas iegādes izmaksas nebeidzas – tāpat būs nepieciešams regulāri pildīt degvielu, mainīt riepas, veikt profilaktiskus ritošās daļas un citus remontus, kā arī apdrošināt auto. OCTA un KASKO polise pieejama Polisubanka.lv!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.