Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Brīvdabas izstādē Jelgavas muzejā – par “Latviešu Avīzēm”

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs ir izveidojis nelielu brīvdabas izstādi “Bilde, kuras nebija”. Planšetēs pie muzeja ieejas ir izvietota gan informācija par pirmo laikrakstu latviešu valodā, gan “Latviešu Avīžu” rakstu fragmenti, kurus ilustrē 19. – 20.gadsimta zīmējumi un fotogrāfijas, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šodien mēs esam pieraduši, ka, ņemot lasīt kādu avīzi vai žurnālu, tajā noteikti būs attēli – fotogrāfijas, zīmējumi, kādas paskaidrojošas tabulas. Taču pirms 200 gadiem, kad Jelgavā 1822. gadā iznāca pirmais laikraksts latviešu valodā – “Latviešu Avīzes”, nekādu attēlu tajā nebija. 

Kā raksta muzeja galvenā speciāliste Silva Barševska, lielākiem burtiem izcelts tikai avīzes nosaukums un rakstu virsraksti. Pirmos desmit gadus tā arī turpinājās – līdz sāka parādīties arī citi izdevumi latviešiem, kas potenciālo lasītāju interesi centās piesaistīt arī ar ilustrācijām. 

Piemēram, avīze “Tas Latviešu Ļaužu Draugs” pie nosaukuma jau ievietoja zīmējumus jeb titula vinjetes, kas attēloja ceļinieku vai mājas saimi, kur blakus vērpējai pie ratiņa un vilnas plucinātājai pie galda sēž vīrs un centībā sarauktu pieri lasa grāmatu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdzīgas mājas vai lauku darbu  ilustrācijas sāka parādīties arī “Latviešu Avīžu” pielikumos, vēl pēc kāda laika – 1855. gadā kā atsevišķs pielikums avīzei tika izdotas Krimas ģeogrāfiskās kartes, lai lasītājam būtu daudz maz skaidrs, kur notiek ziņās pieminētā Krimas kara darbība. Taču avīzes vienīgās ilustrācijas tā arī palika tikai laikraksta vinjetes pirmajā un reklāmu attēli pēdējā lapā. Un tā visus deviņdesmit trīs “Latviešu Avīžu” iznākšanas gadus (1822-1915).

Aplūkojot izstādi, skatītāji arī var salīdzināt, kāda izskatījās Stefenhāgenu tipogrāfija, kur iespieda “Latviešu Avīzes”, kādreizējo Kannulējēju un Zaļās ielas stūrī, un kas tur ir šobrīd. Var izlasīt, kādas ziņas bija aktuālas pirms 200 gadiem un padomāt – vai šodien mūs tas interesētu? Brīvdabas izstādē var atrast arī citus interesantus faktus par pilsētas vēsturi un notikumiem.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.