Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Četri auto kopšanas principi ziemā: kā braukt drošāk un ilgāk

Ražotāja pārstāvja foto

Autobraucēji, kas atbildīgi izturas pret sava auto uzturēšanu, reti priecājas par ziemu. Sniegs, smiltis, sāls un citi netīrumi visu padara netīru un virsbūves spožumu iznīcina jau mirkli pēc izbraukšanas no mazgātavas, savukārt gaisa mitrums liek logiem aizsvīst un tādējādi aizkavē došanos ceļā. Tomēr ziemā pienācīga uzmanība būtu jāvelta ne tikai mašīnas izskatam, bet arī tehniskajam stāvoklim, un pat luksusa auto īpašniekiem jāpatur prātā daži apkopes principi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Princips: Iepazīsti savu auto

Ir viens ieteikums, kas noder pilnīgi visiem autobraucējiem, – izlasiet auto lietošanas rokasgrāmatu. Kāpēc tas ir tik svarīgi? “Pirmkārt, tā jūs iepazīsiet savas mašīnas iespējas. Dažkārt īpašnieki šādi atklāj funkcijas, par kurām nav pat nojautuši. Un, otrkārt, tādā veidā jūs uzzināsiet, kā izmantot un uzturēt dažādas sistēmas dažādos gadalaikos,” saka Tālis Kiršteins, “Jaguar Land Rover” pēcpārdošanas vadītājs.

Luksusa segmenta modeļi ir aprīkoti ar daudzām sistēmām, kas uzlabo komfortu, drošību un vadāmību. Piemēram, jaunākajam “Land Rover Range Rover” ir 360 grādu 3D video sistēma, kas palīdz ne tikai pilsētā un stāvvietās, bet arī bezceļā. Un šādām sistēmām var būt nepieciešama apkope aukstā laikā. Gan šis fakts, gan līdzīgi – visi būs atrodami turpat mašīnas rokasgrāmatā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kad nododam klientam jaunu transportlīdzekli, mēs vienmēr viņu iepazīstinām ar apkopes pamatiem. Atveram motora pārsegu un parādām, kur, kad un kādi šķidrumi jāiepilda. Tāpat mēs vienmēr atbildam uz papildu jautājumiem, kas rodas transportlīdzekļa ekspluatācijas laikā,” stāsta Tālis.

Princips: Neesi nevērīgs pret drošību

Braukšana labi uzturētā automobilī sniedz visaptverošu komfortu, un viens no tās stūrakmeņiem ir drošība. Piemēram, braukt ziemā pa slideniem ceļiem nebūs īpaši patīkami, ja nedarbosies drošības sistēmas vai ja auto būs grūti vadāms. Patiesībā notiks tieši pretējais – tas radīs stresu un vilšanos. Taču no kā tāda ir iespējams izvairīties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Sekojiet gaisa spiedienam riepās. Mūsdienās tā kontrole ir standarta aprīkojumā, un mašīna informēs jūs, ja spiediens samazināsies līdz bīstami zemam līmenim. Neignorējiet šos brīdinājumus. Ziemā, pazeminoties āra temperatūrai, spiediens riepās mainās, un tas pasliktina riepu protektora efektivitāti un saķeres kontroli. Ja spiediens mainīsies pat vienā riepā, jūs pakļausiet sevi un pasažierus riskam, ka uz slidena ceļa mašīna neuzvedīsies tā, kā jūs vēlaties. Dažāds gaisa spiediens riepās pagarina bremzēšanas ceļu, pasliktina stabilitāti un palielina degvielas patēriņu,” uzskaita Tālis Kiršteins.

Aukstajos un tumšajos mēnešos īpaši svarīga ir laba redzamība, tāpēc ieteicams uzmanīt logu tīrītāju slotiņu kvalitāti, bagāžniekā glabāt logu mazgāšanas šķidrumu, izvairīties no mitruma iekļūšanas salonā, kā arī nomainīt auduma paklājiņus pret gumijas.

Luksusa klases automobiļiem, piemēram, “Jaguar” un “Land Rover”, ir daudz modernu drošības sistēmu, un arī tām ir jāredz. “Mašīnā uzmanība jāpievērš ir ne tikai fiziskajai, bet arī digitālajai redzamībai. Lai kāds būtu gadalaiks, nevajag ignorēt brīdinājuma ziņojumus instrumentu panelī. Piemēram, autonomā bremzēšana funkcionē ar kameru un sensoru palīdzību, bet tos ziemā pārklāj netīrumi. Tāpēc pa rokai jābūt īpašai lupatiņai, lai reizi pa reizei sensorus un kameras noslaucītu,” iesaka Tālis Kiršteins.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Princips: Mazgā auto un ne tikai tā virsbūvi

Uzturēt auto mirdzoši tīru ziemā ir grūts uzdevums, daži teiks – neiespējamā misija. Galu galā pat tikko nomazgāta mašīna gandrīz uzreiz atkal kļūst netīra. Taču, ja tīrības aspektam vispār atmet ar roku, braucamajam var nodarīt nopietnu kaitējumu, un ilgtermiņā negatīvais efekts diemžēl tikai pastiprināsies. Īpaši tas jāatceras luksusa modeļiem.

Mazgāt auto ir svarīgi ne tikai estētisku, bet arī praktisku apsvērumu dēļ, jo tas pasargā detaļas no bojājumiem. Piemēram, “Jaguar” un “Land Rover” automobiļu pneimatiskā balstiekārta nodrošina patīkamāku gaitu un labāku vadāmību, taču, lai tā pilnvērtīgi darbotos, tehnikai ir jābūt tīrai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mašīna jāmazgā, lai aizdabūtu prom netīrumus, kas var izraisīt vai veicināt koroziju. Ja ir iespēja izvēlēties, labāk mazgāt telpās un ar rokām. Tas palīdzēs netraumēt jutīgākās vietas un novērst rokturu, pogu un blīvējuma gumiju sasalšanu.

Vēl ir vērts paturēt prātā, ka netīrumi bojā balstiekārtu, tāpēc, ja vajadzētu pieskatīt tās komponentus. Piemēram, ar pneimatisko balstiekārtu aprīkoto luksusa auto īpašniekiem jāpārliecinās, vai tīri ir pneimatikas spilveni, jo pielipušie netīrumi var būt abrazīvi un paātrināt to nolietošanos. Šim nolūkam nav nepieciešama īpaša tīrīšana, pietiek ar augstspiediena mazgātāju, ar kuru var piekļūt riteņu arkām,” skaidro Tālis Kiršteins.

Princips: Neatliec ikgadējo tehnisko apkopi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai būtu drošs par sava auto stāvokli visu gadu, noskaidrojiet ražotāja ieteiktos tehniskās apkopes intervālus. Ikgadējā apkope ne tikai paildzina auto kalpošanas laiku un kvalitāti, bet var izrādīties arī profilaktisks pasākums, kad tiek atklāti un novērsti defekti.

Auto pārbaude. Foto: Shutterstock

“Ļoti svarīgi ir pārbaudes veikt ieteiktajā laikā. Piemēram, smērviela dažādos mezglos tiek mainīta atbilstoši nobraukumam, citādi berzes iespaidā tajā izveidojas mikrodaļiņas, kas paātrina nodilumu,” stāsta Tālis.

Starp citu – vai zinājāt, ka arī smērvielām ir derīguma termiņš? Jā, arī tās noveco un vairs nespēj pildīt savu uzdevumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ja runā specifiski par ziemu, tad šajā periodā biežāk ir jāpārbauda motora eļļas līmenis, jo auto darbojas ekstremālos apstākļos un dažādos temperatūras režīmos. Ja eļļas trūkumu konstatē laikus, ir iespējams izvairīties no neparedzētiem bojājumiem,” norāda “Jaguar Land Rover” pēcpārdošanas vadītājs.

Taču tehniskā apkope ietver ne tikai filtru un smērvielu nomaiņu, bet arī atsevišķu detaļu pārbaudi atkarībā no nobraukuma vai ekspluatācijas laika.

Auto apkope ziemā prasa nedaudz vairāk pūļu kā siltajos mēnešos, taču tā dod vairākus bonusus. Pirmkārt, jūs būsiet izdarījis visu, lai gan ne jūs, ne citus satiksmes dalībniekus neapdraudētu tehniski bojājumi. Otrkārt, jūs jutīsieties mierīgāk un braukt būs patīkamāk. Treškārt – pareiza kopšana paildzina jūsu mašīnas kalpošanas laiku un palielina tās atlikušo vērtību.

Tīrība motortelpā. Foto: Shutterstock

Un neaizmirstiet – ja rodas jautājumi, atbildes lielākajā daļā gadījumu atradīsiet auto lietošanas rokasgrāmatā!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.