Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Covid-19 nekur nav pazudis

Omikrona šķietamais vieglums

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Covid-19 omikrona variants ir viens no lipīgākajiem zināmajiem vīrusiem. Tā vieglums vairāk attiecināms uz vakcinētiem iedzīvotājiem un tiem, kas saņēmuši trešo poti. Iedzīvotājiem ar hroniskām slimībām omikrona paveids var noritēt smagāk, it īpaši gados vecākiem cilvēkiem.

Kāpēc vakcinācija pret Covid-19 īpaši rekomendēta senioriem?

Cilvēkam novecojot, mainās imūnsistēma, līdz ar to samazinās arī spēja pretoties infekcijām un vīrusiem. Nevakcinēti seniori ir lielākā riska grupa, jo šeit apvienojas gan vecums, gan tas, ka cilvēkam nav bijusi saskare ar slimības ierosinātāju un nav vakcīnas aizsardzības. Liela nozīme ir arī tam, kad seniors ir vakcinējies – cik ilgs laiks pagājis pēc pēdējās devas saņemšanas – un ar kāda veida vakcīnu viņš ir potējies. Tiem, kas saņēmuši “Janssen”, balstvakcinācija jāveic astoņas nedēļas pēc potes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kāpēc jāvakcinējas, ja vairāk slimo gados jauni?

Sākumā ar vīrusa omikrona paveidu inficējās bērni un gados jauni cilvēki, bet tagad aizvien vairāk slimo iedzīvotāji vecuma grupā 65+. Senioriem bieži ir dažādas hroniskas slimības, kas palielina risku, ka saslimšana ar omikronu varētu noritēt smagāk. Balstvakcinācija ir ļoti svarīga imūnsupresē-
tiem cilvēkiem.

Vai izslimot ir labāk nekā vakcinēties?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Diemžēl neviens nevar prognozēt slimības gaitu – vai tā būs viegla, vidēja vai smaga. Arī omikrons gados vecākiem cilvēkiem var noritēt pietiekami smagi, turklāt radīt ilgtermiņa problēmas. Pat viegla slimošanas gaita var atstāt būtiskas sekas. Vīruss nereti bojā plaušu audus un asinsvadus, mēdz būt arī neiroloģiskas sekas. Vakcīnas joprojām efektīvi pasargā no smagas saslimšanas un nāves.

Kāpēc jāvakcinējas laikā, kad tik daudzi slimo?

Vakcīna nesniedz pilnīgu aizsardzību pret inficēšanos, taču tā joprojām efektīvi pasargā no smagas slimības gaitas un nāves. Tūlītēja balstvakcinācija vairāk nekā uz pusi samazina risku sasirgt ar Covid-19.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

ILZE STRĒLE, SIA “ILSTRE”, ĢIMENES ĀRSTE PEDIATRE

Vakcinācija 100% nepasargā no saslimšanas, bet gan pasargā no komplikācijām, smagām formām un nāves. Pret Covid-19 jāvakcinējas tieši tāpat kā pret citām vakcīnkontrolējamām slimībām, lai cilvēks, ja viņš saslimst, šo infekciju pārciestu salīdzinoši vieglāk, izveseļotos bez paliekošām sekām, un, ja slimo ar kādu hronisku slimību, lai nebūtu šīs hroniskās vainas saasināšanās. Vēl viens milzīgs arguments par labu vakcinācijai – jo vairāk cilvēku būs vakcinēti un saņēmuši arī balstvakcīnu un turpinās vakcinēties, ja tas būs nepieciešams arī vēlāk, jo ātrāk šī slimība atkāpsies. Daudzu izteiktais arguments, ka jāvakcinējas tāpēc, lai ietu uz veikalu vai saņemtu kādu īpašu pakalpojumu, ir ļoti nepareizs, un tieši tas varbūt bija sākotnēji lēnas vakcinācijas aptveres iemesls.

Ilze Strēle

Avots: profesors Ģirts Briģis, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Materiāls tapis sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu

Foto: Jelgava. lv un no “Ziņu” arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.