Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Decentralizētās kanalizācijas sistēmas jāreģistrē vai jāpieslēdz centrālajiem tīkliem

Jau pusgadu spēkā ir Ministru kabineta (MK) noteikumu prasība, ka iedzīvotājiem, kuri savā īpašumā nespēj savest kārtībā decentralizēto kanalizācijas sistēmu, tā bija jāpieslēdz pilsētas kanalizācijas tīkliem, ja attiecīgajam nekustamajam īpašumam piegulošās ielas vai ceļa robežās ir ierīkota centralizētā kanalizācijas sistēma. Taču vairums šo procesu nav pat uzsākuši. Tāpat jau vairākus gadus atbilstoši MK noteikumiem ir spēkā prasība reģistrēt savā īpašumā esošo kanalizācijas sistēmu, ja tā nav pievienota pilsētas kanalizācijas tīkliem. Līdz jūnijam to bija izdarījuši 3197 īpašnieki, taču vēl nereģistrēta ir vismaz ceturtā daļa jeb ap 1300 decentralizēto kanalizācijas sistēmu. Gada laikā reģistrāciju veikuši vairāk nekā 1000 īpašumu saimnieki. Personām, kas to nav izdarījušas, var piemērot sodu: fiziskām personām sods ir līdz 500 eiro, bet juridiskām personām – līdz 1500 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāatgādina, ka jau 2017. gadā MK pieņēma noteikumus par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu, pašvaldībām uzliekot par pienākumu izveidot savas teritorijas decentralizēto kanalizācijas sistēmu reģistru.

Saistošie noteikumi “Par decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtību Jelgavas pilsētas pašvaldībā” stājās spēkā 2019. gada oktobrī. Tie paredz, ka ikvienam šādas privātās kanalizācijas sistēmas īpašniekam vai valdītājam tā ir jāreģistrē. Atbilstoši noteikumiem jelgavniekiem jāreģistrē jebkura privāta kanalizācijas sistēma – krājtvertne, septiķis, bioloģiskā kanalizācijas sistēma, arī tualete, kas novietota mazdārziņā vai uz neapbūvēta zemesgabala. Vienīgais izņēmums ir rūpnieciski izgatavotas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kas attīrītos notekūdeņus novada vidē un kuru kopējā jauda ir lielāka par pieciem kubikmetriem diennaktī. Šādas iekārtas nav jāreģistrē.

Ērti reģistrēt sistēmu iedzīvotāji var elektroniski Jelgavas vienotajā decentralizētās kanalizācijas informācijas sistēmā www.dks.jelgava.lv. Tā ir iespēja sniegt ziņas par sava mājokļa decentralizēto kanalizācijas sistēmu un iesniegt pirmreizējo decentralizētās kanalizācijas sistēmas reģistrācijas pieteikumu. Tāpat pirmreizējo pieteikumu var iesniegt klātienē Jelgavas pašvaldības Klientu apkalpošanas centrā Lielajā ielā 11. Pašvaldības tīmekļvietnē www.jelgava.lv, sadaļā “Pakalpojumi”, “Māja un vide”, ir pieejama arī pieteikuma veidlapa “Pieteikums decentralizētās kanalizācijas sistēmas reģistrēšanai”. Persona aizpildītu pieteikuma veidlapu var elektroniski parakstīt ar drošu elektronisko parakstu un nosūtīt pa e-pastu pasts@jelgava.lv vai arī iesniegt Jelgavas pilsētas pašvaldības Klientu apkalpošanas centrā. Jautājumu gadījumā var sazināties pa tālruni 63005565.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieteikumā ir jānorāda, kāda veida decentralizētā kanalizācijas sistēma atrodas īpašumā, kā arī citi dati, piemēram, ūdens patēriņš, krājtvertnes tilpums, uzkrāto notekūdeņu un nosēdumu izvešanas biežums. Pirmreizēja decentralizētās kanalizācijas sistēmas reģistrācija ir bez maksas.

Ja nekustamajā īpašumā tiek ekspluatētas rūpnieciski izgatavotas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kas attīrītos notekūdeņus novada vidē un kuru kopējā jauda ir mazāka par pieciem kubikmetriem diennaktī, tad līdz katra gada 1. aprīlim decentralizētās kanalizācijas sistēmas īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam pašvaldībā ir jāiesniedz dokumenta apliecinājuma kopija par pakalpojuma saņemšanu no komersanta par to, ka sistēmai ir veikta nepieciešamā apkope.

Tāpat īpašniekam jānodrošina, lai sistēma darbotos atbilstoši vides prasībām. Ja to nav iespējams izdarīt, veicot esošās sistēmas apkopi vai remontu, īpašnieka pienākums ir pieslēgt īpašumu pilsētas centrālajiem kanalizācijas tīkliem, ja tas tehniski ir iespējams, vai izbūvēt normatīvajiem aktiem atbilstošu decentralizēto kanalizācijas sistēmu. Ņemot vērā MK noteikumus, tas bija jāizdara jau līdz pagājušā gada 31. decembrim. Uzsākot lietot jaunu decentralizēto kanalizācijas sistēmu, īpašniekam viena mēneša laikā pēc sistēmas lietošanas uzsākšanas tā ir jāreģistrē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jelgavas pašvaldība ir noslēgusi deleģēšanas līgumu ar SIA “Jelgavas ūdens” par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanas prasību ievērošanas kontroli un uzraudzību. Uzņēmuma speciālisti pārbauda reģistrētās sistēmas un to atbilstību ekspluatācijas un uzturēšanas prasībām. Savukārt kontroli par saistošo noteikumu izpildi un administratīvā pārkāpuma procesu par saistošo noteikumu pārkāpumiem līdz administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanai veic Jelgavas pašvaldības policija. Administratīvā pārkāpuma lietu izskata Jelgavas domes Administratīvā komisija. Šogad par noteikumu pārkāpumiem uzsāktas 20 administratīvās lietas.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.