Daiļie vārdi – dāvana Latvijai svētkos

3. maijā noslēdzās Latviešu valodas aģentūras (LVA) rīkotā un Starptautiskajā dzimtās valoda dienā uzsāktā akcija “Izdaiļo valodu!”, kurā ikviens grāmatu lasītājs Latvijā un pasaulē iesūtīja latviešu oriģinālliteratūrā vai latviski tulkotajos daiļdarbos atrastus interesantus, neparastus un emocionāli piesātinātus vārdus, informē Latviešu valodas aģentūras projektu koordinatore Ieva Vāvere.

Akcijas mērķis bija ne tikai rosināt lasīt, bet arī vienuviet apkopot spēcīgus, nozīmīgus, daiļus vārdus, kam latviešu valodā jau ir sava stabila vieta, kā arī jaundarinājumus, kas piešķir unikalitāti kādam izteikumam.

Akcijā tika iesūtīti 225 vārdi, no kuriem 145 rasti latviešu oriģinālliteratūrā, bet 80 – tulkojumos. Vārdi pieejami akcijas vietnes vards.valoda.lv sadaļā “Iesniegtās atbildes”: https://vards.valoda.lv/iesniegtas-atbildes/. Savukārt sadaļā “Multimediji” (https://vards.valoda.lv/multimediji/) iespējams noskatīties un noklausīties vēstījumus par daiļajiem vārdiem, ar kuriem dalījušies sabiedrībā zināmi un prasmīgi valodas lietotāji: Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs, literatūrzinātnieks, rakstnieks Arno Jundze, Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste Evelīna Zilgalve, kardiologs, Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents, profesors Andrejs Ērglis, teātra un kino režisore, kino scenāriste Marta Elīna Martinsone, mūziķis, tekstu autors un Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes lektors Arturs Skutelis un tulkotāja Māra Poļakova. 

LVA aicina izzināt ne tikai akcijā jau iesūtītos daiļvārdus, bet arī turpināt meklēt jaunus! Iespējams, valodā atsāksim lietot kādu aizmirstu vārdu, uzspodrināsim jau plašāk zināmos vai rosināsim radīt jaunus vārdus.

Foto: publicitātes

Pievieno komentāru

Dzīvesstils