Peoniju planēta Kroņaucē (FOTO)

Lai gan latviešu mīļākās puķes esot rozes, otrajā vietā – visas nokarenās puķes podos, jo īpaši – pelargonijas, bet trešās ir sīkziedu krizantēmas, agronoms kolekcionārs Andris Berkins Dobeles novada Kroņaucē audzē peonijas. 
Viņa kolekcijas dārzā, kas ierīkots veca augļudārza vietā, apskatāmas 250 dažādas peoniju kultūršķirņu varietātes, tai skaitā kultūršķirņu savvaļas sugas no visām botāniskajām grupām teju no visas pasaules – Jaunzēlandes, ASV, Kanādas, Austrālijas, Eiropas, Krievijas Amūras apgabala u.c. 

Kolekcionē un rada


Andris Berkins ir ASV Peoniju apvienības un Latvijas Dekoratīvo augu oriģinatoru (selekcionāru) apvienības biedrs. Pie Andra kunga viesojāmies krāšņajā peoniju ziedēšanas laikā, kad viņa dārzs ir īpašā cieņā – aizbraucot vienai apmeklētāju grupai, jau tūlīt ierodas nākamā. Arī no kaimiņvalsts Lietuvas.

Peoniju audzētājs ir visai nevaļīgs, jo jāgatavojas Baltijas peoniju festivālam, kas no 12. līdz 15. jūnijam notiek Latvijas Universitātes jaunuzceltajā Dabas mājā Rīgā, Jelgavas ielā 1. Savas peonijas viņš došot arī izstādei Dabas muzejā.

Peoniju kolekcionārs, izrādot dārzu, mūsu uzmanību pievērš gan meža peonijām ar šaurām lapām, gan rāda platlapu peoniju ar lielām lapām – tādas japāņi audzējot pie mājas. Andra Berkina kolekcijā ir gan mūsu vecmāmiņu iecienītās vecās šķirnes, gan pavisam mūsdienīgas peonijas ar tādiem kā izplūkātiem, izspūrušiem ziediem. Angliski šādas šķirnes dēvē par “crazy” jeb trakajām. Vienu šādu “trako” jaunšķirni – 'Gaiļa sekste' – radījis arī Andris Berkins, bet otra viņa izveidotā jaunšķirne, kas gaida pieteikumu, ir krūmpeonija 'Samanta'. Agronoms uzsver, ka trūkstot tikai zilas krāsas peonijas – tāda vēl pasaulē neesot selekcionēta, bet pārējās gan sastopamas Latvijas kolekcionāru dārzos, un tie būtu kādi 90 procenti no pasaules skaistākajām peonijām, pietrūkstot vien 10–20 šķirņu.

Visu rakstu lasiet 13. jūnija “Zemgales Ziņās”

Foto: Eva Pričiņa

Pievieno komentāru

Dzīvesstils