Tipogrāfija, kas piepilda izdevēja sapņus 4

Kad grāmatnīcā skatāmies uz Latvijā izdotām grāmatām, varam būt droši, ka lielākā daļa no tām drukātas Jelgavas tipogrāfijā. Arī tās, kas tiek apbalvotas grāmatu mākslas konkursā “Zelta ābele”, lielākoties savas skaistās krāsas un gaumīgās formas ieguvušas tepat. Šogad SIA “Jelgavas tipogrāfija” atzīmē 25 gadu jubileju, un valdes priekšsēdētājs Māris Matrevics zina stāstīt par panākumiem un izaicinājumiem no pirmās dienas.

– Kad 1996. gadā dibinājāt SIA “Jelgavas tipogrāfija”, ko cerējāt un vēlējāties sasniegt?
Domāju, daudz neko necerējām, mēs darījām. Ar Rodiju poligrāfijas industrijā bijām mazliet konkurenti, taču tad, kad Jelgavas dome lēma atdot privatizācijai šo uzņēmumu, nolēmām tālāk darīt kopā. Raiņa ielas ēka jau Padomju Savienības laikā tika celta kā tipogrāfija. Pirms tam tā atradās vēl citās vietās. Mēs joprojām ļoti lepojamies ar Jelgavas grāmatniecības vēsturi un Stefenhāgenu laikiem. Pie mums bijuši ciemos viņu mazmazbērni, un viņi ir lepni par mūsu darbu tagad. Viņu ieguldījums ir fantastisks! Jelgavas tipogrāfijai ir tikai 25 gadi, bet Stefenhāgeni šeit, Jelgavā, strādāja piecās paaudzēs.  

– Ja nemaldos, sākāt trijatā – Juris Sīlis, Māris Matrevics un Rodijs Trankalis. Kas ir jūsu ilgstošā kopdarba panākumu atslēga?
Šajā industrijā trīs cilvēki nevar izdarīt neko, tas ir komandas darbs. Kad ienācām uzņēmumā, jau bija 36 darbinieki, mēs nesākām tukšā vietā. Pirmie izaicinājumi bija ļoti smagi, atceros, ka uzņēmuma ienākumi mēnesī bija mazāki par to, cik vajadzēja izmaksāt algās. Mums izdevās šo situāciju ātri pārlauzt, un Jelgavas tipogrāfijā ne reizi alga nav kavējusies ne par vienu dienu visu šo 25 gadu laikā. Ir bijuši ļoti grūti laiki, gan 1998., gan vēlāk 2008. un 2009. gadā, kad iestājās krīze, ļoti daudzi klienti nevarēja samaksāt. Pagājušā gada pavasarī bija apgrozījuma samazinājums par 50 procentiem. Taču visām krīzēm esam tikuši cauri. 
Domāju, Jelgavas tipogrāfijas attīstība ir visas komandas nopelns, mēs cenšamies sevi stiprināt, kopā mācoties, attīstot savas prasmes un uzminēšanas spējas. Esmu ļoti priecīgs, pateicīgs un laimīgs, ka uzņēmuma komanda ir izveidojusies tik dažāda, interesanta un spēcīga, ka tiekam pietiekami veiksmīgi galā ar visiem izaicinājumiem. Mēs darām darbu no visas sirds, ieliekot savu enerģiju, un ir fantastiski laiku pa laikam saņemt klientu atsauksmes, ka ir sanācis labi. Vai tā būtu uzvara grāmatu mākslas konkursā “Zelta ābele”, vai komiksu mākslas konkursā Francijā, tās ir tādas nelielas baudas devas katru dienu, nevis kāda milzīga laimība. Es pats jūtos, ka esmu ļoti labi realizējies savā darba dzīvē. Nav nekā labāka kā katru dienu strādāt ar interesantiem cilvēkiem, un grāmatu izdevēji tādi ir.  

 

Visu interviju lasiet 22. aprīļa “Zemgales Ziņās”

Foto: Iveta Pavziniuka un no uzņēmuma arhīva

 

Pievieno komentāru

Komentāri 4

BBC

Возможно ребята работают с кем-то из коммунистов Германии. Отмывают деньги ЕЦБ. В 1998 году работали честно по капиталистически - Мовель был главным клиентом. А после прихода коммунистов из Германии вообще не ясно кто заведует бюджетом - кто из коммунистов Европы выделяет деньги?- 14.06.2019 - Patiesā labuma guvēji - Juridiskās personas patieso labuma guvēju noskaidrot nav iespējams

pirms mēneša, 2021.04.24 20:17

Veselais saprāts

Was ist das?

pirms mēneša, 2021.04.25 20:20

Greex

Priekš kirilicas ir (hre)novaja.lv - tur ir sapratīs, ij padziedās līdzi.

pirms mēneša, 2021.04.27 23:03

Ekonomika