Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ērču savairošanos entomologs skaidro ar labvēlīgiem laikapstākļiem ziemā

Šopavasar daudzviet novērots liels skaits ērču, kas izskaidrojams ar labvēlīgiem laikapstākļiem ziemā, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Nacionālā Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mikroblogošanas vietnē “Twitter” entomologs Uģis Piterāns publicējis ierakstu, kurā stāsta, ka vakar “iekūlies kaut kādā ērču mega valstībā”. Pēc trīs stundu pastaigas no sevis viņš nolasījis vairāk nekā 50 ērces, kas lielākā daļa jau bija paspējušas piesūkties. “Dienā kopā vairāk nekā 70. Tik daudz man pirmo reizi,” vēsta Piterāns, kura pievienotajā fotogrāfijā redzamas vairāk nekā desmit ērces.

Dreimanis skaidro, ka ērces ir diezgan labi pārziemojušas, tādēļ, iestājoties siltākiem laikapstākļiem, pieaug to aktivitāte. Taču ērču izplatība nav vienmērīga. Skrajos priežu mežos ērces varēs sastapt retāk, kamēr mitros lapu koku mežos, pamežos to var būt ļoti daudz. Ērces uzturas augstumā, kas ir nedaudz virs metra, lai ērti varētu pieķerties gan savvaļas, gan mājdzīvniekiem, kā arī cilvēkiem, akcentē entomologs.

Viņš iesaka padomāt par piemērotu apģērbu, dodoties uz mežu, savukārt pēc atgriešanās no meža vai dārza sevi rūpīgi apskatīt pie spoguļa, lai izvairītos no ērču piesūkšanās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Patlaban atsevišķās vietās vērojams arī liels skaits odu, taču arī to izplatība vairāk ir lokāla. Tur, kur ir dažādās seklas ūdenstilpes, kur ūdens turas pietiekami ilgi, veidojas labvēlīga vide odu kāpuru attīstībai. “Sākot no maija beigām, ir diezgan silts laiks, kā rezultātā odi noslēdz savu attīstības ciklu, tādēļ arī ir vērojams liels skaits kukaiņu,” skaidroja entomologs. 

Dreimanis atgādina, ka asinis cilvēkiem un dažādiem zīdītājdzīvniekiem sūc odu mātītes, lai varētu sekmīgāk attīstīties odu olas.

Entomologs skaidroja, ka odu aktivitātes ilgums būs atkarīgs no tā, kādi laikapstākļi būs vasarā. Odiem gadā var būt no divām līdz trīs paaudzēm. Pavasarī pirmā odu paaudze ir ap 30 sugu odiem, kas dzīvo Latvijā, tie izšķiļas aptuveni vienlaikus, tādēļ ir vērojams tik liels skaits kukaiņu kā patlaban. Nākamās paaudzes odi izšķiļas izklaidus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vaicāts, kā vislabāk izsargāties no odu kodumiem, entomologs ieteica, dodoties dabā pie ūdenstilpēm, atbilstoši saģērbties un lietot pretodu līdzekļus, ko var iegādāties veikalos. Viņš vērsa uzmanību, ka odu aktivitāte ir mazāka dienas vidū, kad ir intensīva saule.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.