Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ergonomiska darba vieta mūsdienīgos apstākļos

Arvien vairāk cilvēku pievērš uzmanību savai veselībai, tai skaitā pozām, kādās ir jāpavada lielākā dienas daļa. Darbs birojā visdrīzāk nozīmē darbu pie datora – tās ir vidēji 7–8 stundas, kas jāpavada sēžot un lūkojoties ekrānā. Ja darba veikšanas poza ir neērta, tas var nozīmēt nogurušas acis un redzes pasliktināšanos, kā arī sāpošu muguru un sprandu. Lasi rakstu un uzzini, kā mazināt šīs neērtības!

Ārējais monitors – glābj acis un muguru

Pirmais elements ceļā uz ergonomisku darba vietu ir ārējais monitors. Ja uzņēmuma darbinieki lieto stacionāros datorus, tad šis pieturas punkts jau ir sasniegts. Bet, ja darbinieki lieto portatīvo datorus bez atsevišķa monitora, tad tas ir pirmais solis, ar kuru sākt darba vietas labiekārtošanu.

Lietojot ārējo monitoru, tiek nodrošināta veselīga sēdēšanas poza apvienojumā ar ekrānu pareizā attālumā no acīm. Tas savukārt nozīmē to, ka skatiens tiek vērsts taisni uz priekšu, nevis uz leju, kā tas ir, skatoties portatīvā datora ekrānā. Pārāk zems skatiens uz leju uzliek lieku svaru uz kaklu un sprandas daļu, kas, savukārt, nevajadzīgi noslogo šo zonu muskuļus, kā arī veicina redzes pasliktināšanos.

Lai īpaši parūpētos par darbinieku acīm, lieliska ideja ir iegādāties ieliektos monitorus. To ieliekums atdarina cilvēka acs skata leņķi, kas veicina noguruma mazināšanos acīs. Acij ir vieglāk uztver informāciju un tā daudz mazāk nogurst. Ieliektais monitors būs īpaši labs darbarīks tiem darbiniekiem, kas ikdienā nodarbojas ar video montāžu, jo papildu redzes ērtībām tas ļauj daudz pilnīgāk iegrimt multimediālā saturā, salīdzinot ar plakanu monitoru.

Izvēloties monitoru, noteikti ir jāpievērš uzmanība arī ekrāna kvalitātei. Šobrīd jau ir pieejamas tehnoloģijas, kas īpaši fokusējas uz acu noguruma un citu problēmu mazināšanu. Piemēram, ekrāna mirgošanas samazināšanas tehnoloģija un zilās gaismas filtrs ir dažas no tām.

Tāpat arī jāpiemin, ka ārējais monitors ne tikai uzlabo fiziskās darba vietas apstākļus, bet arī palielina produktivitāti. Pētījumos ir pierādīts, ka darbinieki, kas lieto vienu vai vairākus ārējos monitorus, darba uzdevumus paveic ātrāk un efektīvāk.

Datortehnikas aksesuāri – veselīgām locītavām

Pēc sāpošas muguras un sprandas, otra izplatītākā problēma cilvēkiem, kas strādā ar datoru, ir sāpošas plaukstu locītavas vai pat karpālā kanāla sindroms. Karpālā kanāla sindroms nozīmē to, ka roka ir ilgstoši atradusies nedabīgā un neērtā pozā, un tai ir nospiests nervs.

Par laimi to novērst ir pavisam vienkārši – palīgā nāks ergonomiska datorpele un klaviatūra. Ir pieejamas dažādas ergonomiskās datorpeles – gan tādas, kurām galvenā atšķirība no parastas datorpeles ir papildu atbalsts locītavai, gan tādas kas vairāk turamas vertikāli, nevis horizontāli. Tāpat arī ergonomiskās klaviatūras ir pieejamas dažādās formās un veidos. Atliek tikai izvēlēties sev piemērotāko.

Darba galds un krēsls

Kad datortehnikas un tās aksesuāru jautājumi ir atrisināti, var sākt domāt par citiem darba zonas uzlabojumiem. Ļoti mūsdienīgs un ilgstošam darbam draudzīgs risinājums ir augstumā pielāgojams galds – to iespējams lietot sēžot un stāvot. Tas palīdz gan justies komfortablāk darbadienā, gan uzlabo produktivitāti.

Arī darba krēsls noteikti ir mēbele, kurai jāpievērš īpaša uzmanība, jo tā tiks izmantota katru dienu vairāku stundu garumā. Krēslam ir jābūt ērtam, viegli regulējamam un iespējams ar papildu atbalstu mugurai.

Citi ieteikumi

Pat tad, ja darbavieta ir lieliski nodrošināta, tāpat ir jāatceras par regulāru izkustēšanos, acu vingrinājumiem un veselīgu uzturu. Ir vērts uzstādīt atgādinājumu un ik pa pusotrai stundai piecelties kājās un veikt īsu vingrojumu kopumu. Tāpat arī mūsdienās iespējams iegādāties dažādus ergonomiskus papildrīkus, piemēram, balansa spilvenu sēdēšanai, lai nodrošinātu pareizi stāju.

Nobeigumā

Parūpēties par savu un darbinieku veselību nekad nav par agru. Labāk sākt risināt šos jautājumus laicīgi pirms ir parādījušās pirmās problēmas. Tas nāks par labu ne tikai fiziskajai, bet arī mentālajai veselībai, jo fiziski veselā ķermenī pašsajūta vienmēr ir labāka un darbs arī rit raitāk uz priekšu.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.