
Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana šā gada pašvaldību vēlēšanām sākās 19. martā un noslēdzās 8. aprīlī. Jelgavā dalību 2025. gada vēlēšanās pieteikuši 12 saraksti un iedzīvotājiem jāievēl 15 domnieki. “Zemgales Ziņas” lūdza visiem sarakstiem izvirzīt vienu kandidātu, kas sniedz atbildes uz laikraksta jautājumiem.

9. saraksts
LATVIJAS REĢIONU APVIENĪBA
1. Kāda ir Jūsu personīgā motivācija balotēties, un kāpēc uzticaties Jūsu saraksta pašvaldības vadītāja kandidātam un citām personībām sarakstā?
Kopš 2017. gada man uzticēta LRA Jelgavas saraksta vadība, un tā ir mana atbildība sagatavot labu un uzticamu komandu pašvaldību vēlēšanām. Mūsu kandidāti ir jelgavnieki, kuri nav pievīluši līdzcilvēku uzticību un konsekventi iestājas par progresīvām pārmaiņām. Uzskatu, ka Jelgavai ir jāizkļūst no rutīnas, lai pilsēta attīstītos atbilstoši tās iedzīvotāju labklājībai un interesēm. Pašvaldības darbā iestājos par taisnīgumu, profesionalitāti, drošu vidi iedzīvotājiem un ekonomiskās attīstības sekmēšanu.
2. Uz ko ieteiktu vēlētājiem vairāk skatīties – uz partijas programmu vai deputātu kandidātu paveiktajiem darbiem?
Pirmām kārtām jāvērtē politisko kandidātu līdzšinējā darbība, viņu attieksme pret iedzīvotāju interesēm. Programmas ir konkrētas partijas dokuments, bet realitātē vienmēr ir koalīcijas kompromisa varianti un, pats galvenais, budžeta iespējas, ko vairums programmu ignorē.
3. Vai uzskatāt, ka līdzšinējais darbības kurss ir jāturpina?
Jelgavas attīstībā ir iestājusies rutīna, jo kopējie attīstības rādītāji jau 15 gadus ir bez būtiskām izmaiņām. Par to katrs var pārliecināties statistikas rādītājos pašvaldības publiskajos pārskatos. Par ES un citiem ārējiem finanšu avotiem realizētie projekti mūsdienās vairs nav attīstības rādītājs. Jāatceras, ka viss jaunuzceltais būs arī jāuztur, kas palielinās pašu ieņēmumu izmaksas. Tai pašā laikā pašvaldībai būtiski nepietiek resursu atbilstošai esošās infrastruktūras uzturēšanai un drošības jautājumiem. Ne velti ekonomistu aprindās Jelgavai jau parādījies apzīmējums “Rēzekne pie Rīgas”. Industrializācija kā attīstības virziens (savulaik īpaši orientējoties uz Krievijas investoriem) jau sevi parādījis kā neveiksmīgs, tas jāmaina ar perspektīviem uzņēmējdarbības veidiem.
4. Kāda ir Jūsu nostāja skolu tīkla reorganizēšanā?
Izglītības tīkla reorganizācija jāvērtē, balstoties uz piecu nākamo gadu demogrāfiskās situācijas un pieprasījuma analīzi. Saglabājoties līdzšinējai situācijai, nekādi radikāli izglītības iestāžu tīkla reorganizācijas pasākumi Jelgavai nav aktuāli.
5. Vai demogrāfijas jautājums jāatstāj Saeimas deputātu ziņā vai tomēr pašvaldības arī var dot savu artavu?
Demogrāfiskā situācija vispirms ir valsts kompetence. Diemžēl Latvijā tā jau ir neatgriezeniski kritiska. Pašvaldībai savu iespēju robežās jāiesaistās tās risināšanā. Jelgavā ir mazs bērna piedzimšanas pabalsts. To vajadzētu palielināt līdz summai, kas sedz visus pirmreizējos izdevumus jaundzimušajam (ieskaitot gultiņas, ratiņu iegādi u. c.). Beidzot jāatrisina dzīvokļu pieejamības jautājums jaunajām ģimenēm. Galvenais – jāsekmē labi atalgotu darbavietu pieaugums.
6. Vai Jūsu partijai/apvienībai ir plāns, kā samazināt birokrātiju pašvaldībā?
Jelgavā tas nav sarežģīts jautājums, jo jau ļoti sen pašvaldībā ieviesta kvalitātes vadības sistēma ISO 9001. Pārskatot procedūras un funkcijas, gada laikā sistēmu var radikāli uzlabot. Jāatzīst, ka pēdējos gados birokrātiskais aparāts pašvaldībā ir palielinājies, jo radītas iestādes, kas nevajadzīgi palielina resursus to uzturēšanai. Mēs noteikti veiksim nepieciešamās izmaiņas. Svarīgs uzdevums – pārskatīt pašvaldības dalību dažās kapitālsabiedrībās.
7. Vai partija/apvienība turpinās esošās budžeta prioritātes pašvaldībā vai mainīs tās?
Deklarētās prioritātes Jelgavā atšķiras no faktiskajām. To var redzēt katra gada budžetā, ja skata faktisko pieaugumu konkrētās pozīcijās, nevis skaļos paziņojumus. Pēdējos gados tā ir bijusi algu palielināšana. LRA prioritātes noteikti būs vērstas uz mūsu programmas izpildi – tā ir infrastruktūras sakārtošana, iedzīvotāju drošība, izglītība, kultūra, sports, atbalsts jaunajām ģimenēm.
8. Vai uzskatāt, ka pašvaldībai ir jāiesaistās atbalsta sniegšanā Ukrainai?
Noteikti pēc iespējas vairāk jāiesaistās, jo tā vistiešākajā veidā saistīta ar mūsu pašu drošību un nākotni.
9. Kādu prognozējat vēlētāju aktivitāti šajās vēlēšanās? Vai tā būs augstāka par līdzšinējo?
Būs nedaudz augstāka, lai gan būtiski nemainīsies. Pieteikti 12 saraksti, kas liecina par intereses pieaugumu. Zemā aktivitāte vēlēšanās liecina, ka cilvēkos zudusi ticība, ka viņi Jelgavā var kaut ko mainīt. Tā jāatjauno.
Reklāma