Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Izstāde iepazīstina ar Jelgavā dzīvojošiem ukraiņiem

Tirdzniecības centrā “Pilsētas pasāža” atklāta izstāde “Mūsu līdzcilvēki”. Tā stāsta par ukraiņu ģimenēm, kurām Jelgava ir vai nu pastāvīga dzīvesvieta, vai tās šeit raduši patvērumu uz laiku no kara šausmām. Izstāde tirdzniecības centrā būs apskatāma līdz 28. februārim, informē Jelgavas pašvaldības iestādē “Sabiedriskais centrs”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagājušā gada nogalē pašvaldības iestāde “Sabiedriskais centrs” sadarbībā ar Latvijas Pašvaldības savienību organizēja sarunas ar mūsu pilsētā dzīvojošajām ukraiņu ģimenēm. Kopumā uzklausīti 10 stāsti, kas šobrīd vainagojušies izstādē.

Šo desmit stāstu varoņi izvēlēti, balstoties uz Sabiedriskā centra Ukrainas bēgļu koordinatoru darba pieredzi, kā arī sadarbībā ar Jelgavas organizācijām, biedrībām un izglītības iestādēm.

Katrs stāsts ir unikāls, atklājot gan Jelgavā dzīvojošo ukraiņu dzīves gaitas pirms 24. februāra, kad Krievijas karaspēks iebruka Ukrainā, gan viņu ceļu uz Latviju, lielajām pārmaiņām, apmetoties uz dzīvi Jelgavā. Visus stāstus gan vieno kara sākumā izraisītā neziņa, nopietnais lēmums doties prom no savām mājām, kā arī pieredze, iepazīstot Latviju un tās iedzīvotājus. Intervijās ukraiņi atklāj, ka jelgavnieki un latvieši kopumā ir ļoti pretimnākoši un viņi ārkārtīgi novērtē to, cik lielu atbalstu Ukrainai kopumā ir devusi salīdzinoši mazā valsts Latvija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Nakts no 23. uz 24. februāri salika visus punktus uz “i” un prioritātes cilvēku savstarpējās attiecībās. Tā parādīja, kurš ir gatavs sniegt Ukrainai palīdzīgu roku, kā piemēram, Baltijas valstis, kā arī to, kuru valstu mērķi ir agresija un mūsu tautas apspiešana. Tāpēc gan es, gan mana sieva esam ļoti pateicīgi visai Latvijas tautai par ukraiņiem sniegto atbalstu,” stāsta viens no izstādes varoņiem – Arkādijs Mikitas, Harkivas Valsts universitātes zinātņu doktors.

Viņš šobrīd savu darbu, pētot ukraiņu integrāciju Latvijā, turpina Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē Jelgavā. Arkādija un viņa sievas Irinas stāsts atklāj, kā no Ukrainas atbraukušie dažādu jomu profesionāļi var savu darbu turpināt Latvijā, vienlaikus palīdzot citiem ukraiņiem. Arī Irina, kā speciāliste migrācijas jautājumos, šobrīd strādā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē Rīgā.

Gatavojoties izstādei, intervēti ne vien Jelgavā dzīvojošie Ukrainas civiliedzīvotāji, bet arī tautieši, kuri ar viņiem strādā. Piemēram, ukraiņu kultūras centra “Džerelo” bērnu studijas “Džerelce” vadītājas Marina Auziņa, Kristina Timkiva un Olga Golcvarte, kuras jau vairākus gadus mazajiem jelgavniekiem no ukraiņu ģimenēm vada sestdienas skoliņu par ukraiņu tautas tradīcijām, vēsturi un kultūru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tagad Jelgavā izmitināto ukraiņu bēgļu ģimeņu bērniem tiek stāstīts par Latviju. “Atbraukušie bērni pie mums sāk runāt, smaidīt, smieties – tas ir neatsverami. Priecājamies, ka arī mazie jelgavnieki uzņem atbraukušos ukraiņu bērnus, atbalsta viņus, draudzējas,” stāsta studijas dibinātāja O.Golcvarte.

Izstādē iekļautas arī intervijas ar medicīnas darbiniekiem, daudzbērnu ģimenēm, bēgļu koordinatori, jauniešiem un citiem iesaistītajiem.

Izstāde “Mūsu līdzcilvēki’ no 18. līdz 28. februārim būs apskatāma “Pilsētas pasāžā” 2. stāvā. Intervijas tapušas, īstenojot projektu “Iekļaujošas pilsētas/InCluCities” (AMIF-2018-AG-INTE).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plānots, ka martā šī izstāde ceļos uz Briseli.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.