Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Izstrādāta izglītojoša platforma savlaicīgākai neiroendokrīno audzēju diagnostikai

Lai veicinātu neiroendokrīno audzēju (NET) savlaicīgu atklāšanu un sniegtu atbalstu veselības aprūpes speciālistiem, izstrādāta Baltijā pirmā izglītojošā platforma – “ZebraTest.eu”, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas un Lietuvas ārstiem un farmācijas uzņēmumu “IPSEN”, informēja mediju pārstāve Laura Dzene.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstrādātāji cer, ka mājaslapa kļūs par efektīvu palīgrīku veselības aprūpes speciālistiem, ņemot vērā, cik reta, bīstama un grūti konstatējama ir šī saslimšana.

Pēc izstrādātāju paustā, katrs NET pacienta gadījums ir tikpat unikāls kā zebras – visām ir svītras, bet nav divu vienādu rakstu.Tas ir iemesls, kādēļ zebra ir starptautiskais NET simbols un izmantots arī izglītojošās platformas nosaukumā.

Konsultācijās ar onkologiem, ķīmijterapeitiem un dietologiem izstrādātā platforma “ZebraTest.eu” sniedz visaptverošu ieskatu par NET, saslimšanas iemesliem, svarīgākajām pazīmēm, uztura ieteikumiem, kā mazināt saslimšanas riskus, kā arī piedāvā uzzināt NET pacienta pieredzes stāstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Geriņa-Bērziņa atzīmēja, ka būtiskākais NET identificēšanā ir savlaicīgums, proti, ātra un precīza diagnostika, lai laicīgi uzsāktu ārstēšanu. Svarīgi slimību ir atklāt pēc iespējas lokālā stadijā, lai novērstu metastāžu izplatību citos orgānos. Salīdzinoši ar citām onkoloģiskām slimībām, NET audzējus saista ar lielāku izārstēšanās iespēju.

Lai gan NET ir reta audzēja forma, tam ir tendence kļūt izplatītākam. Vidējais pacientu vecums ir 61 gads, taču slimības risks pastāv vecumā no 18 līdz 90 gadiem, galvenokārt sievietēm. Tieši sarežģītās diagnostikas dēļ, NET var būt dzīvībai bīstami.

Apmēram 50% gadījumu audzēji tiek atklāti III stadijā, atsevišķos gadījumos tos konstatē pat IV stadijā, kad tie jau ir attīstījušies. Taču bieži NET pacientam sākotnēji tiek uzstādīta nepareiza diagnoze, norakstot simptomus uz trauksmi, veģetatīvo distoniju vai kairināto zarnu sindromu, tādēļ ir būtiski pārbaudīt slimības risku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

NET diagnostiku Latvijā negatīvi ietekmējusi arī Covid-19 radītā pandēmija. Pirmkārt, pacientiem tā radīja bailes iet uz izmeklējumiem, nebija arī iespējamības šos izmeklējumus savlaicīgi veikt un tikt pie ģimenes ārsta, jo Covid periodā šī komunikācija ar ģimenes ārstu bija attālināta un ārstam ir par maz ar attālināto vizīti, cilvēks ir jāredz klātienē, lai izvērtētu, cik nopietni ir simptomi un sūdzības. Otrkārt, pārslimotā Covid blaknes padarīja grūtāku uzdevumu novērtēt, kur beidzas viena pataloģija un kur sākas nākamā. Reizēm zem šīs neskaidrās situācijas audzējs arī slēpjas un arī tādā veidā palielinās novēlotā diagnostika.

Lietuvas Veselības zinātņu universitātes slimnīcas Kauņā Onkoloģijas nodaļas vadītāja Rasa Jančiauskiene norādīja, ka liela nozīme ir onkologa un ģimenes ārsta sadarbībai, lai sasniegtu labus rezultātus vēža ārstēšanā un nepieļautu slimības atgriešanos vai recidīvu. Tikpat būtiski ir arī motivēt pacientu mainīt savu dzīvesveidu – vairāk kustēties, ēst veselīgāk, ievērot pareizu darba un atpūtas režīmu, kārtīgi atpūsties, izvairīties no stresa.

Paredzēts, ka “ZebraTest.eu” būs noderīgs resurss ne tikai ģimenes ārstiem un veselības aprūpes profesionāļiem kopumā, bet arī ikvienam, kurš vēlas uzzināt vairāk par NET, tostarp iespējamiem risinājumiem un aspektiem veselības saglabāšanā.

Foto: publicitātes

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.