Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jāņu brīvdienās SPKC aicina ievērot drošības pasākumus

Jāņu brīvdienās Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina ievērot drošības pasākumus, lai pasargātu sevi un citus no infekcijas slimībām un citām veselības problēmām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SPKC aicina iedzīvotājus ievērot roku higiēnu, un pirms gaļas un dārzeņu likšanas uz iesma rūpīgi nomazgāt rokas. Tāpat ir jāmazgā rokas arī pirms sēšanās pie svētku galda, pēc rotaļām un pēc tualetes apmeklējuma. Ja nav pieejamas ziepes un ūdens, tad SPKC iesaka izmantot roku dezinfekcijas līdzekli.

Tāpat SPKC iesaka dzert ūdeni, jo karstā laikā tas nepieciešams vairāk nekā ikdienā. Dzert nepieciešams, vēl pirms parādās slāpes, un darīt to nepieciešams regulāri visas dienas garumā. Savukārt kafija, tēja, saldināti dzērieni slāpes neremdina, un no tiem vajadzētu atturēties.

Papildus nevajadzētu aizmirst piedāvāt ūdeni arī bērniem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāji aicināti sarūpēt drošu svētku mielastu. Proti, dodoties uz svinībām, svarīgi atcerēties, ka, ilgstoši uzglabājot pārtiku nepiemērotā temperatūrā, tā var sabojāties. Nevajadzētu lietot arī produktus, kuri ir sākuši bojāties vai smakot. Savukārt, ja ledusskapis nav pieejams, svinētāji aicināti īslaicīgi izmantot aukstuma kameras vai somas ar aukstuma elementiem.

Papildu SPKC iesaka vienmēr kārtīgi nomazgāt augļus un ogas, bet, grilējot pievērst uzmanību produktu pagatavošanas ilgumam. Tos sadedzinot, var rasties kaitīgas un kancerogēnas jeb vēzi izraisošas vielas, bet kārtīgi neizcepot, pārtikā var palikt dažādi slimību izraisītāji, kas izsauc tādus simptomus kā slikta dūša, vēdersāpes, caureja un vemšana.

Svinēti aicināti neaizrauties ar alkohola lietošanu, jo traumas un negadījumu visbiežāk notiek, esot reibumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat būtiski ievērot ugunsdrošību, un, kurinot ugunskuru, darīt to drošā attālumā no ēkām, nojumēm, kokiem un citiem objektiem. Degšķidrumu nepieciešams lietot atbilstoši lietošanas instrukcijai un neatstāt to bērniem pieejamā vietā, kā arī neatstāt bērnus nepieskatītus ugunskura tuvumā un atcerēties, ka arī pēc nodzēšanas ugunskura vieta vēl kādu laiku ir karsta. SPKC aicina nelekt pāri ugunskuram un neļaut to darīt citiem.

Dodoties pļavā Jāņu zāles, svinētāji aicināti neaizmirst, ka līdz ar tām var ienest mājās arī ērces. Līdz ar to SPKC iesaka lietot ērču atbaidīšanas līdzekļus un vilkt gaišu, nosedzošu apģērbu un apavus, regulāri pārbaudīt savu un bērnu ķermeni, kā arī apģērbu.

Tāpat nevajadzētu atstāt dzērienus bez uzraudzības un pirms dzeršanas pārbaudīt to saturu, jo tajos var iekļūt lapsenes un citi kukaiņi. Savukārt, lai izvairītos no kukaiņu kodumiem, priekšroka jādod caurspīdīgiem dzērienu traukiem un iepakojumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lasot Jāņu zāles un pinot vainagus, SPKC aicina izvēlēties augus un ziedus, par kuru drošību ir pārliecība. Latvijā ir vairāki indīgi augi, kuri var izraisīt saindēšanos vai to sula – apdegumus.

Tāpat vecākiem pirms svētkiem ar bērniem atkārtoti jāpārrunā drošības noteikumi, bet svinību laikā nevajadzētu atstāt bērnus bez uzraudzības un iepriekš jāvienojas, kurš bērnus pieskatīs. Ja nepieciešams uz brīdi novērsties, svarīgi norunāt, kurš pieaugušais var uzņemties bērnu pieskatīšanu, norāda SPKC.

Savukārt, lai atpūta pie ūdens būtu patīkama un droša, pirms došanās ūdenī vienmēr jāizvērtē savas spējas. Proti, ja cilvēks ir stipri sakarsis saulē, lietojis alkoholu, tikko paēdis vai jūtas slikti, nav ieteicams iet peldēties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atpūšoties ar bērniem pie ūdens, jāatceras, ka bez uzraudzības bērnus nedrīkst atstāt ne uz mirkli. Attiecīgi, lūdzot kādam pieskatīt bērnu, jāuzrunā konkrēta persona, nevis jāvēršas pie visiem klātesošajiem, lai bērnu pieskata.

Savukārt peldoties, būtiski izvērtēt laikapstākļus, jo lielos viļņos un stiprā vējā, lietus vai negaisa laikā peldēties ir bīstami. Arī naktī vai miglā nav piemērotākais laiks, lai dotos peldēt, jo ir grūtāk saskatīt krastu un var pazust orientēšanās spējas.

Tāpat SPKC aicina nelekt ūdenī uz galvas, pat, ja tas ir darīts iepriekš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai svētkos izvairītos no pārkaršanas un saules apdeguma, ir jālieto saules aizsarglīdzekli ar SPF vismaz 30, jāizvēlas nosedzošs, viegli elpojošs apģērbs, bet tiešos saules staros nevajadzētu uzturēties laikā no plkst.10 līdz 16. Būtiski neaizmirst arī par cepuri un saulesbrillēm, turklāt būtiski atcerēties, ka zīdaiņiem līdz viena gada vecumam nav ieteicams atrasties tiešos saules staros.

Savukārt, ļaujoties papardes zieda meklējumiem, būtiski neaizmirst par drošību. No nevēlamas grūtniecības un seksuāli transmisīvām infekcijām var pasargāt prezervatīvs, tomēr pirms lietošanas jāpārliecinās, ka tas ir derīgs lietošanai – nav beidzies derīguma termiņš un ir atbilstoši uzglabāts.

SPKC aicina arī izvērtēt savu un bērnu veselības stāvokli pirms došanās uz svinībām. Ja tiek novērotas elpceļu infekcijas slimību pazīmes, piemēram, klepus, sāpošs kakls vai paaugstināta temperatūra, cilvēki aicināti svinības rīkot mājās, bet, ja slikta pašsajūta parādās svinību laikā, tad jāddas mājās un jāsazinās ar ārstu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirms svinībām būtiski pārskatīt un sagatavot savu mājas aptieciņu, lai nepieciešamības gadījumā varētu sniegt pirmo palīdzību.

Atbilstoši situācijai palīdzību var meklēt, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta tālruni – 113 vai uz vienoto ārkārtas situāciju tālruni – 112.

Dodoties uz svinībām vietā, kur nekad nav būts, ir jānoskaidro precīza atrašanās vieta, lai vajadzības gadījumā spētu operatīvi izsaukt palīdzības dienestus, bet, meklējot Jāņu zāles, jāņem līdzi telefons gadījumām, ja sanāk apmaldīties.

Foto: Maxima

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.