Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jelgavas budžetā lielākie izdevumi izglītībai, bet jaunus attīstības projektus plānos pēc valsts budžeta apstiprināšanas

Jelgavas valstspilsētas šā gada budžeta kopējie ieņēmumi plānoti nedaudz virs 115 miljoniem eiro, bet budžeta izdevumu prioritātes ir izglītība, sociālā aizsardzība un pilsētas attīstība, aģentūru LETA informēja pašvaldības pārstāve Līga Klismeta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dome ceturtdien apstiprinātā pašvaldības budžeta ieņēmumu daļā ir arī 6,6 miljonu eiro dotācija no Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda, liecina Finanšu ministrijas informācija.

Iedzīvotāju skaits šogad 1.janvārī Jelgavā bija 59 794, kas ir par 164 cilvēkiem vairāk nekā pirms gada, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati. Tāpat pieaugusi vidējā alga – pagājušā gada trešajā ceturksnī vidējā bruto alga pilsētā bija 1287 eiro. Vislielākā tā bija valsts struktūrās strādājošajiem – 1427 eiro, bet vismazākā pašvaldības struktūrās strādājošajiem – 1208 eiro. Pieaudzis arī strādājošo jelgavnieku skaits, sasniedzot 33 522 cilvēkus. Savukārt bezdarbs pagājušajā gadā vidēji bija 3,2%.

Gan iedzīvotāju skaita pieaugums, gan vidējās algas palielināšanās šogad atspoguļojas arī pašvaldības budžeta ieņēmumos. Ieņēmumi no IIN šogad sasniedz 48,2 miljonus eiro, kas ir par 8 miljoniem eiro jeb 21% vairāk nekā pagājušajā gadā. IIN pieaugums un pašvaldības budžeta naudas līdzekļu atlikums 16,4 miljoni eiro ļauj sekmīgi sabalansēt budžetu, informēja Klismeta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likums nosaka, ka pašvaldībām ir jānodrošina algu reforma, lai līdz 2027.gadam valsts pārvaldē strādājošajiem atalgojums būtu vidēji 80% no privātajā sektorā attiecīgajos amatos maksātā atalgojuma. Tāpēc arī Jelgavas pašvaldība sāk algu reformu, šogad paredzot pašvaldības darbiniekiem atalgojumu, kas nav mazāks par 90% no Ministru kabineta noteiktā katra amata novērtējuma.

Lai spētu konkurēt un nodrošināt Jelgavā nepieciešamos darbiniekus izglītības un sociālajā jomā, pašvaldība pērn uzsāka pedagogu un sociālo darbinieku veselības apdrošināšanu, un šogad veselības apdrošināšanu paredzēts nodrošināt arī sporta pedagogiem un Bāriņtiesas locekļiem.

Kā informēja Klismeta, nemainīga pašvaldības prioritāte ir izglītība, kam šogad pašvaldības budžets palielināts par trīs miljoniem eiro. Nozīmīgākie notikumi izglītībā ir jaunā bērnudārza “Alnītis” darba uzsākšana un rudenī – Tehnoloģiju vidusskolas atvēršana pēc pilnīgas rekonstrukcijas. Būvniecības darbi “Alnītī” ir noslēgušies, un šobrīd jaunais bērnudārzs tiek iekārtots, lai drīzumā uzsāktu darbu. Tas šogad no budžeta prasīs 820 000 eiro. Arī Tehnoloģiju vidusskolas uzturēšanas izdevumi krietni pieaugs, jo skola pēc rekonstrukcijas būs papildus jāaprīko ar mūsdienīgiem mācību līdzekļiem, – tie būs papildu 386 000 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldība paredz šogad palielināt arī līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem un auklēm. Tā privātajiem bērnudārziem par bērnu vecumā no 1,5 līdz 4 gadiem paredzēts līdzfinansējums 271 eiro mēnesī (līdz šim 237 eiro). Savukārt auklēm atbalsts pieaugs no 162 eiro par vienu bērnu mēnesī līdz 180 eiro.

Tāpat šogad no 970 līdz 1070 eiro tiek palielināta alga pirmsskolas izglītības pedagogiem.

Otra nozīmīgākā joma, kurai šogad finansējums ir pieaudzis, – sociālā aizsardzība, kur pašvaldības budžets palielināts par 2 miljoniem eiro. Sociālajā jomā pašvaldība pēdējos gados ir ļoti daudz ieguldījusi jaunas infrastruktūras un pakalpojumu izveidē, rekonstruējot ēku Stacijas ielā 13 un šobrīd atjaunojot ēku Zirgu ielā 47A. Tur tiek paplašināts pakalpojumu klāsts jelgavniekiem, nodrošinot gan grupu dzīvokļus, gan dienas centru darbu, gan sociālās darbnīcas un citus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt no sociālajiem pabalstiem visvairāk audzis finansējums mājokļa pabalstam, kam papildu atvēlēts 458 000 eiro. Pagājušajā gadā valsts mainīja pabalsta aprēķināšanas metodiku, kas tagad paredz daudz plašāku šī atbalsta nodrošināšanu, un jelgavnieki to arī aktīvi izmanto.

Izdevumi pieaug brīvprātīgo iniciatīvu pabalstu nodrošināšanai. Tā, piemēram, daudzbērnu ģimenēm, sedzot ēdināšanas izmaksas skolā un bērnudārzā, kā arī maksu par profesionālās ievirzes izglītības apguvi, šogad kopumā paredzēti līdzekļi 809 000 eiro. Savukārt pensionāru un politiski represēto personu bezmaksas braucieniem pilsētas autobusos – 315 000 eiro. Kopumā dažādu grupu, tostarp skolēnu, bezmaksas braucieniem pilsētas autobusos pašvaldības finansējums šogad veido 805 500 eiro.

Budžetā iekļauts finansējums arī vairākām atbalsta programmām, kurās jelgavniekiem ir iespēja saņemt pašvaldības līdzfinansējumu dažādiem mērķiem – pagalmu labiekārtošanai, kanalizācijas pieslēguma izbūvei, uzņēmējdarbības attīstībai, NVO projektu realizācijai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai arī šobrīd budžetā nav iekļauti jauni attīstības projekti, situācija var mainīties pēc valsts budžeta apstiprināšanas. Ja valsts, kā šobrīd tiek prognozēts, mainīs aizņemšanās iespējas pašvaldībām, paredzot labvēlīgākus nosacījumus izglītības infrastruktūras, kā arī ielu un ceļu sakārtošanai, pašvaldība būs gatava nekavējoties uzsākt atsevišķu projektu realizāciju.

Viens no šādiem projektiem varētu būt stadiona izbūve pie Centra pamatskolas, kā arī Paula Bendrupa pamatskolas infrastruktūras sakārtošana. Tāpat turpinās darbs pie Aizsargu ielas un Miera ielas rotācijas apļa pārbūves projekta, bijušā lidlauka teritorijas infrastruktūras sakārtošanas industriālā parka izveidei. Pašvaldība paredz uzsākt arī projekta sagatavošanu Kalnciema ceļa ietves izbūvei.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.