Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jelgavas novadā gaidāmas izmaiņas atkritumu apsaimniekošanā

Saskaņā ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, Jelgavas novada 27.oktobra domes sēdē izskatīti abu līdzšinējo pašvaldību (Jelgavas novada un Ozolnieku novada) saistošie noteikumi par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, pieņemot jaunus un vienojošus saistošos noteikumus, kas turpmāk nodrošinās iedzīvotājiem vēl pieejamāku atkritumu šķirošanu un nostiprinās visu pušu atbildību un pienākumus atkritumu apsaimniekošanā, informē Jelgavas novada pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā līdzšinējo Jelgavas novada un Ozolnieku novada apvienošanu, domes deputāti lēmuši, ka Jelgavas novada administratīvā teritorija turpmāk būs sadalīta divās atkritumu apsaimniekošanas zonās: 1. zona – Ozolnieku, Cenu un Salgales pagastu teritorijas, 2. zona – Elejas, Glūdas, Jaunsvirlaukas, Kalnciema, Lielplatones, Līvbērzes, Platones, Sesavas, Svētes, Valgundes, Vilces, Vircavas un Zaļenieku pagastu teritorijas. Katrā zonā šobrīd darbojas savs pakalpojuma sniedzējs – pirmajā zonā SIA “Clean R”, savukārt otrajā zonā SIA “Jelgavas novada KU” (JNKU).

Līdzšinējos Jelgavas novada saistošajos noteikumos Nr.11 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Jelgavas novada administratīvajā teritorijā” bija ietverts punkts, ka novada kapsētās apsaimniekotājam ir tiesības rudens un pavasara sezonā sadedzināt  sagrābtās lapas, dedzinot tās speciāli izveidotā betona norobežojumā.

Tā kā sausu lapu un zāles dedzināšana ir nozīmīgs piesārņojuma avots, turpmāk Jelgavas novada administratīvajā teritorijā kapsētu apsaimniekotājam būs liegts blakus kapsētai dedzināt lapas. Plašāks ierobežojošo punktu izvērsums iekļauts saistošo noteikumu aprakstā “Jelgavas novada kapsētu apsaimniekošanas noteikumi”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apzinoties aizlieguma piemērošanu, pašvaldība turpmākajos gados iecerējusi nu jau 67 apvienotā Jelgavas novada kapos ieviest lapu un zaļo atkritumu kompostēšanas laukumus. Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumi paredz, ka arī novada iedzīvotāji turpmāk, apsaimniekojot dārza atkritumus, tos nevarēs dedzināt. Lai atbrīvotos no bioloģiski noārdāmiem dārzu un parku atkritumiem – zāles ziediem un lapām, iedzīvotāji tiek aicināti veidot savos īpašumos komposta kaudzes, kuras pēc gada vai diviem varētu izmantot sava dārza mēslošanai. Tādējādi ieguvēji būtu visi, gan pats īpašnieks, gan apkārtējie kaimiņi, kuriem nepatīk degošo lapu un zāles smarža.

Atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likumam, jaunajos noteikumos iekļauti termini, kas precīzi izskaidro, ko, piemēram, nozīmē bioloģiski noārdāmie dārza un parku atkritumi, bioloģiski noārdāmie virtuves atkritumi, liela izmēra sadzīves atkritumi, mājsaimniecībā radītie būvniecības atkritumi vai sadzīvē radušies bīstamie atkritumi u.c.

Saistošajos noteikumos iekļautas arī jaunas prasības sadzīvē radušos bīstamo un videi kaitīgo preču atkritumu apsaimniekošanā. Noteikumos noteikts, ka visa veida riepas, elektroniskos un elektriskos atkritumus atkritumu radītājs vai valdītājs nodod atkritumu savākšanas laukumos, ko organizē pēc valstī noteiktā ražotāja atbildības principa. Tāpat noteikumos noteikts, ka atkritumu radītājiem aizliegts sajaukt dažādu veidu bīstamos atkritumus ar sadzīves vai ražošanas atkritumiem. Nav pieļaujama sadzīvē radīto bīstamo atkritumu (elektropreču, akumulatoru u.c.) ievietošana sadzīves atkritumu konteinerā vai novietošana pie tiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā arvien pieaugošo iedzīvotāju vēlmi šķirot atkritumus, noteikumos precīzāk atrunāts, ko drīkst un ko nedrīkst mest dalītajos atkritumos un nostiprināti pakalpojuma sniedzēja un atkrituma radītāji pienākumi. Atsaucoties uz iepriekš publiskoto informāciju, zināms, ka SIA “Jelgavas novada KU”, kas Jelgavas novada administratīvajā teritorijā pakalpojumu sniedz otrajā atkritumu zonā, no 2021. gada 1.novembra sāks dalīti vākto atkritumu konteinerus piedāvāt ne vien uzņēmumiem un daudzdzīvokļu mājām, bet arī privātmājām un citiem interesentiem.

Tiem, kas vēlas saņemt dalīti vāktos konteinerus, JNKU tīmekļa vietnē būs jāaizpilda attiecīgs pieteikums. JNKU tīmekļa vietnē var iepazīties ar līguma par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu papildu noteikumiem, kas attiecas uz dalīti vākto sadzīves atkritumu izvešanu.

Saistošie noteikumi tiks nosūtīti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai atzinuma sniegšanai un spēkā stāsies pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā ”Latvijas Vēstnesis”. Līdz ministrijas saskaņojumam un nopublicēšanai izdevumā, abām līdzšinējām pašvaldībām saistoši ir šobrīd spēkā esošie saistošie noteikumi, kas katrai no pusēm nosaka nedaudz atšķirīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas prasības. 

Ar jauno saistošo noteikumu projektu iespējams iepazīties pašvaldības mājaslapas sadaļā Pašvaldība/Saistošo noteikumu projekti.  

Foto: Jelgavas novada pašvaldība

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.