Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jelgavniekus aicina iesaistīties enerģētikas pētījumā; ja saskaries ar grūtībām apmaksāt gāzes, elektrības vai apkures rēķinu, piesakies!

No 29. augusta jelgavnieki aicināti pieteikties dalībai nozīmīgā enerģētikas pētījumā, kura laikā 18 mēnešu garumā tiks analizēti mājsaimniecību enerģētikas lietošanas paradumi, mikroklimats telpās, kā arī veselības rādītāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pētījumā kopumā paredzēts analizēt 300 pilsētas mājsaimniecību datus – puse no dalībniekiem projektā būs iesaistīti aktīvi, bet otra puse piedalīsies kā kontrolgrupa. Taču ieguvēji būs visi projekta dalībnieki, jo katrs saņems rekomendācijas, kā, mainot savus enerģētikas lietošanas paradumus, uzlabot mājsaimniecības labklājību un veselību. Aktīvās grupas dalībnieki saņems arī vairākas mērierīces, kas ļaus visu projekta laiku sekot līdzi nozīmīgiem mikroklimata un veselības rādītājiem, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.


Programmas “Apvārsnis 2020” projektu “Veselības, labklājības un līdztiesības uzlabošana, īstenojot uz pierādījumiem balstītu pilsētu politiku, lai cīnītos pret enerģētisko nabadzību” (“WELLBASED”) īsteno Jelgavas pašvaldības operatīvās informācijas centrs (POIC).

“Šobrīd, kad piedzīvojam nepieredzētu energoresursu cenu kāpumu, projekta aktualitāte kļūst vēl nozīmīgāka. Sabiedrībā plaši izskan, ka arvien vairāk mājsaimniecību būs grūtības norēķināties par pakalpojumiem. Tas savukārt ietekmēs mikroklimatu mājsaimniecībās un arī iedzīvotāju veselības stāvokli. Šajā starptautiskajā projektā plānots izstrādāt programmu, lai mazinātu energoresursu cenu pieauguma ietekmi uz iedzīvotāju veselību un labklājību, pamatojoties uz pierādījumos balstītām pieejām sešās projektā iesaistītajās pilsētās – Valensijā (Spānija), Hērlenā (Nīderlande), Līdsā (Lielbritānija), Edirnē (Turcija), Obudā (Ungārija) un Jelgavā (Latvija). Pilsētas izvēlētas, ņemot vērā to atšķirīgo atrašanās vietu, klimatiskos apstākļus, kā arī atšķirīgu labklājības līmeni un veselības aprūpes modeli. Taču projekta mērķis ir viens – iegūt datus par to, kādi atbalsta mehānismi visefektīvāk uzlabotu iedzīvotāju dzīves kvalitāti,” skaidro POIC Projektu vadības nodaļas vadītāja Mārīte Ieviņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ko es iegūšu no dalības pētījumā?

Pētījuma kopīgais uzdevums ir meklēt risinājumus, kā sabiedrībai kopumā visefektīvāk sniegt atbalstu, taču katrs pētījuma dalībnieks būs ieguvējs arī individuāli.

Pētījuma aktīvās grupas dalībnieks

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pētījumā paredzēts iesaistīt ap 150 dalībnieku aktīvajā grupā, kas nozīmē, ka šiem dalībniekiem 18 mēnešu garumā būs iespēja monitorēt savu veselību un mikroklimatu dzīvesvietā.

Katram aktīvās grupas dalībniekam lietošanā tiks izsniegtas vairākas mērierīces, ar kurām regulāri iegūt datus un vienu reizi mēnesī noziņot tos projekta speciālistiem. Paredzēts, ka katrs šīs grupas dalībnieks saņems:

– asinsspiediena mērītāju;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– oksimetru, kas nosaka skābekļa līmeni asinīs;

– elpas plūsmas mērītāju, kas nosaka plaušu tilpumu;

– mērierīci, kas nosaka gaisa kvalitāti telpā – temperatūru, CO2 jeb ogļskābās gāzes daudzumu, kā arī relatīvo gaisa mitruma līmeni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Veselības rādītājus ar izsniegtajām ierīcēm katrs dalībnieks varēs izmērīt pats un reizi mēnesī ziņot par mērījuma rezultātiem. Savukārt mērierīce, kas noteiks mikroklimatu telpās, būs kā sensors, kura datiem ik dienu dalībnieks varēs sekot līdzi, taču tie nebūs jāziņo, jo automātiski tiks nosūtīti uz projekta datubāzi,” skaidro M.Ieviņa.

Tāpat grupas dalībnieki saņems komplektu ar vairākām precēm, kas veicina energoresursu taupīšanu mājsaimniecībā.

Reizi trīs mēnešos dalībniekiem būs jāpiedalās testā, kas nosaka cilvēka stresa līmeni. Uz testa jautājumiem varēs atbildēt telefoniski vai elektroniski, izsakot savus novērojumus par pašsajūtu pēdējo mēnešu laikā.  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēl šīs grupas dalībniekiem būs iespēja veikt savas mājsaimniecības energoauditu, kas detalizēti analizēs elektroierīču lietošanas un dzīvesveida paradumus mājsaimniecībā un sniegs ieteikumus, ko paradumos varētu mainīt, lai samazinātu energoresursu patēriņu. Vienlaikus katrs dalībnieks saņems arī apkopotu informāciju ar padomiem par energoresursu taupīšanu.

Pētījuma kontrolgrupas dalībnieks

Katram dalībniekam ir iespēja izvēlēties savu iesaistes aktivitāti projektā. Pētījumā paredzēts iesaistīt arī ap 150 kontrolgrupas dalībnieku, kuriem projektā nebūs jāiesaistās tik aktīvi kā pirmās grupas dalībniekiem, taču no viņiem iegūtie dati būs tikpat būtiski, lai izstrādātu kopējo atbalsta programmu sabiedrībai, jo ļaus salīdzināt ieviesto atbalsta pasākumu ietekmi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī kontrolgrupas dalībnieki projektā iesaistīsies uz 18 mēnešiem, un šajā laikā četras reizes grupas dalībniekam būs jāaizpilda anketa par savu mājsaimniecību un energoresursu lietošanas paradumiem.

Pēc dalības projektā arī katrs šīs grupas dalībnieks saņems ieteikumus, kā taupīt energoresursus savā mājsaimniecībā, kā arī pateicības dāvanu par dalību projektā.

Kā pieteikties dalībai pētījumā?

“Iesaistīties projektā aicinām ikvienu jelgavnieku, kuru satrauc energoresursu cenu kāpums un grūtības apmaksāt gāzes, elektrības vai apkures rēķinu. Kopīgi iegūtie dati mums palīdzēs izstrādāt vienotu atbalsta programmu, kas būs balstīta uz starptautiskā līmenī iegūtiem un analizētiem datiem, ņemot vērā arī citu projektā iesaistīto pilsētu izstrādātos priekšlikumus,” uzsver M.Ieviņa.

Pieteikties projektam var, aizpildot pieteikšanās veidlapu, kas jau no 29. augusta būs pieejama vairākās publiskās vietās pilsētā:

– Jelgavas pašvaldības Klientu apkalpošanas centrā;

– Jelgavas Sociālo lietu pārvaldē;

– Jelgavas Pilsētas bibliotēkā un Pārlielupes bibliotēkā;

– Jelgavas poliklīnikā;

– Jelgavas Nekustamā īpašuma pārvaldē.

Šajās vietās drukātā veidā būs pieejama informācija par projektu un pieteikuma veidlapa, taču iegūt detalizētāku informāciju par projektu, tā norises gaitu un citiem jautājumiem, kā arī pieteikties projektam varēs arī pa tālruni 8787. Būtiski uzsvērt, ka visi dati projektā tiks apstrādāti anonīmi.

Projektu “WELLBASED” finansē ES programma “Apvārsnis 2020” (granta līgums Nr.945097).

Foto: pixabay.com un Jelgavas pašvaldība

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.