Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Jūnijs pasaulē, Latvijā un Jelgavā

Jūniju ļoti gaida skolēni, skolotāji un visi citi, jo tieši ar šo mēnesi sākas tik gaidītā vasara. Mēnesis ir nosaukts par godu romiešu dievietei Junonai, Jupitera sievai. Latviešiem senie tā nosaukumi ir ziedu vai papuves mēnesis, savukārt lietuviešiem – sėjinis vai pūdymo mėnuo, mūsdienās – birželis.
Pirmajā mēneša dienā tiek atzīmēta Bērnu aizsardzības diena. 1856. gadā angļu mācītājs Čārlzs Leonards ierosināja jūnija otrajā svētdienā atzīmēt Bērnu dienu. Šajā dienā katru gadu viņš turpmāk novadīja tieši bērniem veltītu dievkalpojumu.
Kopš 1950. gada katru gadu 1. jūnijā daudzās valstīs atzīmē Starptautisko bērnu aizsardzības dienu. 1954. gadā Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) ieteica atzīmēt Vispasaules bērnu dienu. ANO piedāvāja šo dienu svinēt 20. novembrī, jo šajā datumā Ģenerālā asambleja pieņēma Bērnu tiesību deklarāciju un Bērnu tiesību konvenciju.
Latvijā un vairākās citās valstīs, protams, centrālais jūnija pasākums ir Līgo svētki.
Baisais mēnesis
Ir arī vairākas atceres dienas. 14. jūnijs – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena. 1941. gadā naktī no 13. uz 14. jūniju vairāk nekā 15 400 PSRS okupētās Latvijas civiliedzīvotāju tika aizturēti un izvesti uz NKVD koncentrācijas nometnēm vai mūža nometinājuma vietām attālos PSRS apvidos. Aizturēšanas, aresti un slepkavības turpinājās līdz pat vācu armijas ienākšanai. 1941. gadā deportēja 0,78 procentus no visiem Latvijas iedzīvotājiem.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.