Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Kā nodrošināt, lai mājoklis iepriecinātu gan bērnus, gan vecākus?

Ar vien biežāk vērojama situācija, ka mājā zem viena jumta dzīvo divas vai pat vairāk paaudzes. Strauji augošo mājokļu cenu un iedzīvotāju novecošanās dēļ, ar vien biežāk bērni paliek mājās ilgāk un vecāki dzīves briedumā atgriežas pie savām pilngadīgajām atvasēm. Lūk, kas jums jāzina, ja remontējat vai projektējat māju, domājot par visiem ģimenes locekļiem, tostarp pašiem mazākajiem.

Plānošana

Apsveriet, kam mājoklis ir jāpielāgo un vai ir iespējams mainīt esošā plānojuma konfigurāciju. Centieties izveidot telpu, ko ikviens ģimenes loceklis var saukt par savu.

Piemēram, ja jums pieder daudzstāvu ēka, tas var būt labs veids, kā izveidot privātas zonas, taču vissvarīgākais faktors ir pieejamība. Gados vecākiem radiniekiem var būt grūti kāpt pa kāpnēm, tāpēc augšstāva remonts var nebūt piemērots. Turpretim, augšējais mājas stāvs var būt labi piemērots pieaugušajiem bērniem. Nepieciešams paplašināties? Ja jums ir sava māja, iespējams, vislabāk būtu apsvērt iespēju būvēt piebūvi pirmajā stāvā. 

Pat koplietošanas telpā ir nepieciešama privātuma sajūta. Novietojiet dažādos telpas stūros dažādām personām piederošas lietas. Gaišais koks un balti tekstilizstrādājumi uz tumšām sienām piešķir telpai mūsdienīgu izskatu, ko iecienījuši pieaugušie, bet mazie šādas telpās jūtas mierīgi.

Atdalīšana

Īpaši pusaudžiem un pieaugušajiem ģimenes locekļiem, mēģiniet izveidot atsevišķu guļamistabu un vannas istabu. Tomēr ir daži dizaina triki, kas var palīdzēt maksimāli izmantot mazāku telpu pusaudžiem un bērniem, piemēram, uzstādot ar kāpnēm atdalītu guļamo zonu vai sienā iebūvētu gultu.

Ja jums ir mazi bērni, izveidojiet kopīgu rotaļu zonu, lai viņi varētu kopā pavadīt laiku. Izvēlieties pieaugušo izmēra rakstāmgaldu, kuru bērns var izmantot, sēžot uz augstāka krēsla. Sagatavojiet sienu tā, lai uz tās varētu zīmēt ar krītu. 

Drošība

Jāņem vērā arī praktiskie aspekti. Atcerieties, ka aukstajā sezonā vecvecākam var būt nepieciešama siltāka telpa nekā pārējiem mājsaimniecības locekļiem, tāpēc varat uzstādīt apkures sistēmu, kas ļauj iestatīt atšķirīgu temperatūru dažādās telpās. Labs apgaismojums, neslīdošas virsmas, margas, durvju rokturi un krāni ir tikai daži no elementiem, kas atvieglo un padara drošāku dzīvi vecākiem cilvēkiem un jauniešiem.

Bērnu istabā apsveriet tādus apgaismojuma risinājumus, kas ne tikai atvieglo spēlēšanos un lasīšanu, bet arī rada drošības sajūtu, īpaši pamostoties nakts vidū. Ieteicams bērnu guļamistabu izvietot pretī vecāku istabai, lai ērti varētu viens otru sasniegt. 

Interjers

Apmierināt dažādu paaudžu ekspektācijas par to, kāds ir pievilcīgs interjers, var būt grūti, it īpaši, ja vecmāmiņa vēlas pārvietot savu iecienītāko antīko mēbeļu kolekciju uz minimālisma, skandināvu stila māju. Sagatavojot atsevišķas zonas, būs vieglāk ņemt vērā stila atšķirības, bet, kad jāiekārto koplietošanas telpas, ļaujiet katram izteikties. Dažādas dekorācijas no formadore.lv palīdzēs Jums izveidot pievilcīgu interjeru. Ja visiem mājiniekiem patīk skaistas lietas, ļaujiet katram izvēlēties vismaz dažus stilīgus akcentus. Tādā veidā ikviens jutīsies tā, it kā būtu devis savu ieguldījumu mājas labiekārtošanā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.