Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

KP: Jelgavas pašvaldība un tās iestāde “Pilsētsaimniecība” apņēmusies veicināt konkurenci iepirkumos

Konkurences padome (KP) ir noslēgusi pārrunu procedūru ar Jelgavas pašvaldību un tās iestādi “Pilsētsaimniecība”, noslēdzot izpēti par pašvaldības un iestādes darbības neatbilstību konkurences likuma prasībām iepirkumā par publisko teritoriju ikdienas kopšanas pakalpojumiem, aģentūrai LETA pavēstīja KP pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veikto pārrunu rezultātā pašvaldība un tās iestāde ir apņēmusies nākotnē ievērot KP ieteikumus, lai turpmākajos iepirkumos novērstu konkurences neitralitātes riskus.

KP veiktajā izpētē secināts, ka pašvaldības teritorijā publisko teritoriju ikdienas kopšanas pakalpojumus ilgstoši sniedz viens komersants. Vienlaikus iepirkuma prasību kopums attiecībā uz pretendentu un tā personāla profesionālo kvalifikāciju un pieredzi, nodrošināja iespēju pretendēt uz līguma slēgšanas tiesību iegūšanu tikai konkrētajam komersantam, kas bija vienīgais pretendents iepirkumā. KP konstatēja, ka potenciālie pretendenti jeb tie tirgus dalībnieki, kuri regulāri piedalās, kā arī iegūst līgumu slēgšanas tiesības citu publisku personu organizētajos šāda veida iepirkumos, bija vērtējuši iespējamību piedalīties iepirkumā, tomēr, tai skaitā ņemot vērā izvirzītās prasības pretendenta personāla kvalifikācijai un pieredzei, neiesniedza piedāvājumus.

Tāpat KP pārrunu procedūras ietvaros norādīja pašvaldībai un tās iestādei uz rūpīgi veiktas tirgus izpētes nepieciešamību, lai pirms iepirkuma izsludināšanas apzinātu potenciālo pretendentu loku un samazinātu risku, ka iepirkuma dokumentācijā var tikt iekļauti nepamatoti ierobežojumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai veicinātu tirgus dalībnieku konkurenci gan ielu un autoceļu uzturēšanas jomā, gan teritoriju uzkopšanas un uzturēšanas jomā, KP aicināja pašvaldību un iestādi pārskatīt līdzšinējo praksi un vērtēt iespēju sadalīt šāda veida iepirkumus daļās, piemēram, par ielu un autoceļu uzturēšanas pakalpojumu sniegšanu un par pašvaldības publisko teritoriju uzturēšanas jeb apzaļumošanas pakalpojumu sniegšanu.

KP secināja, ka veikto pārrunu rezultātā turpmāk tiks nodrošināta Konkurences likuma ievērošana, pamatojoties uz Jelgavas pašvaldības izteikto apņemšanos turpmākajos iepirkumos ņemt vērā KP izteiktos apsvērumus attiecībā uz konkurences neitralitātes ievērošanu, vienlaikus nodrošinot gan brīvu konkurenci pakalpojumu piedāvātājiem, gan kvalitatīvus dzīves apstākļus pašvaldības iedzīvotājiem. Līdz ar to jautājuma izpēte tika noslēgta.

KP norāda, ka publiskām personām – valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī to piederošām kapitālsabiedrībām – ir aizliegts kavēt, ierobežot vai deformēt konkurenci. Aizliegums stājies spēkā 2020.gada 1.janvārī un ir noteikts konkurences likumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai nodrošinātu likuma prasību ievērošanu, KP veic pārrunas ar publisko personu vai tai piederošo kapitālsabiedrību. Ja pārrunu laikā netiek panākta likuma prasību ievērošana, nodrošinot konkurencei labvēlīgu rezultātu, Konkurences padome attiecībā uz publiskām personām piederošām kapitālsabiedrībām var turpināt pārkāpuma lietas izmeklēšanu, pieņemot lēmumu par pārkāpuma konstatēšanu, tiesiskā pienākuma un naudas soda uzlikšanu.

Publiskai personai piederošai kapitālsabiedrībai var tikt piemērots naudas sods līdz 3% no pēdējā finanšu gada neto apgrozījuma, bet ne mazāk kā 250 eiro.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.