Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dobeles ceriņu dārzs atvērts apmeklētājiem 3

Dārzkopības institūta dārzs zied tāpat kā katru gadu, un Eiropas lielākā ceriņu kolekcija vilina tuvākus un tālākus viesus baudīt ceriņu skaistos ziedus un reibinošo aromātu. No 15. maija ceriņu dārzs un Dārzkopības institūta veikaliņš ir atvērts katru dienu no pulksten 9 līdz 21, liecina informācija Dārzkopības institūta mājaslapā.

Uzturoties dārzā un pārējā institūta teritorijā, apmeklētāji aicināti ievērot divu metru savstarpējo distanci. Dārzu drīkst apmeklēt grupas līdz 25 cilvēkiem. Ģimenes, kāzu, kristību un citu svētku fotosesijas, kā arī svinības dārzā ir jāpiesaka laicīgi pirms dārza apmeklējuma.

“Būsim atbildīgi – ceriņus baudīsim no droša attāluma, nepieskarsimies ziediem un tuvu nesmaržosim,” aicina Dārzkopības institūts.

Ceriņš ir viens no tiem nedaudzajiem košumkrūmiem, kas maijā apbur ar savu reibinoši valdzinošo smaržu, un ir kļuvis par neatņemamu Latvijas mājsaimniecību un pilsētvides ziedošās ainavas sastāvdaļu. Taču lielu izbrīnu rada tas, ka šis krāšņais krūms ir ienācējs mūsu dārzos un tā audzēšanas vēsturei Latvijā ir aptuveni 200 gadu. Kurzemē dēvēts par pliederi, Latgalē – par beseņu un besakūku, mainījis dzimumu no cerīnes uz ceriņu, parastais ceriņš (Syringa vulgaris) kopā ar dažiem radagabaliem ir kļuvis par pašsaprotamu un neatņemamu košumkrūmu mūsu dārzos. 

Latvijā ceriņi tiek audzēti kopš 19. gadsimta otrās puses. Jau 1870. gadā Šoha dārzniecībā Salaspilī varēja iegādāties šķirņu ceriņus, bet 20. gadsimta sākumā – arī vairākas franču selekcionāru Lemuānu dzimtas kokaudzētavā radītās  skaistāko ceriņu šķirnes. 19.gadsimta beigās populārākās bija šķirnes ‘Andenken an Ludwig Späth’ un ‘Fürst Bülow’, kas izveidotas Špētu dzimtas kokaudzētavā Vācijā.  Turklāt šķirne ‘Andenken an Ludwig Späth’ nav zaudējusi savu nozīmi arī mūsdienās, kad sastopams bagātīgs ceriņu šķirņu klāsts. 

Dobele ir viena no pirmajām vietām Latvijā, kur aizsākās ceriņu šķirņu stādīšana un selekcionēšana audzēšana. 19. gadsimta otrajā pusē ievērojamais mācītājs un etnogrāfs Augusts Bīlenšteins vācu mācītājmuižā izveidoja parku, kas bija ievērojams ar daudzām retām augu sugām, tai skaitā ceriņiem. Viena no viņa kolekcijas šķirnēm, kura aug arī Dārzkopības institūta ceriņu kolekcijā ir ‘President Grevy’. 

Latvijā lielākās un bagātīgākās ceriņu kolekcijas atrodas, Dārzkopības institūtā, arī Latvijas Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī un Kalsnavas arborētumā. 

Dārzkopības institūta ceriņu dārza kolekcijas pamatlicējs ir ievērojamais dārznieks un selekcionārs Pēteris Upītis (1896–1976), kas sirdī bija mākslinieks, interesējās par fotografēšanu, dzeju un mūziku. Institūta ceriņu dārza kolekcija ir izveidota uz Pētera Upīša selekcionēto ceriņu šķirņu un hibrīdu bāzes, to papildot ar citās valstīs izveidotām šķirnēm. Kolekcijas mērķis ir saglabāt un uzturēt Pētera Upīša darba augļus, iepazīstināt apmeklētājus  ar ceriņu daudzveidību un selekcionāru veikumu. Kopš izveidošanas ceriņu stādījums kļuvis par iecienītu apskates objektu Dobelē, kas piesaista plašu apmeklētāju loku. Ceriņu dārza kopējā platība ir 4,5 hektāri, kuros aplūkojama lielākā ceriņu kolekcija Baltijā – ap 240 dažādu ceriņu šķirņu un hibrīdu. Lielāko kolekcijas daļu veido Pētera Upīša veikums, ko papildina Laimoņa Kārkliņa un ārzemju selekcionāru šķirnes. 

Foto: Dārzkopības institūts

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Labais

Ļoti skaisti pie jums, vērtīga laika pavadīšana

pirms 18 dienām, 2020.05.17 14:55

Es

Jelgavā vēl īsti nezied ceriņi, mazlietiņ jāuzgaida vizītei vēl, manuprāt.

pirms 17 dienām, 2020.05.18 09:18

Kultūra un izklaide