Diētas un ēšanas traucējumi negatīvi ietekmē sievietes reproduktīvo veselību

Mūsdienās esam labi informēti par pārmērīga uztura uzņemšanas nelabvēlīgām sekām, taču sievietes veselību ļoti negatīvi ietekmē arī pretējā problēma – nepamatotu diētu ievērošana un tādi ēšanas traucējumi kā anoreksija, bulīmija un kompulsīvā pārēšanās. Šī problēma ir aktuāla arī Latvijā, kur 10% no meitenēm 15 gadu vecumā ir liekais svars vai aptaukošanās, bet diētas ievēro 25% šī vecuma meiteņu. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore un dietoloģe Laila Meija skaidro, kādu kaitējumu tas nodara sievietes reproduktīvajai veselībai. 

Ja sieviete ievēro nepamatotu diētu, viņa, protams, zaudē svaru, taču tas rada kaitējumu sievietes dzimumorgānu sistēmai, kas var rezultēties pat neauglībā. “Ja grūtniecība tomēr iestājas, tad tās ir daudzas problēmas gan mammai, gan gaidāmajam bērniņam. Draud grūtniecības pārtraukšanās, priekšlaicīgas dzemdības, izmainīts bērna svars, problēmas barot ar krūti. Mammām bieži ir depresija, un bērnam tiek skartas daudzas orgānu sistēmas, vēlāk draud ēšanas un uzvedības traucējumi, ir izmainīta reakcija uz stresu,” skaidro asociētā profesore Laila Meija. 

“Visu šo problēmu sakne bieži vien slēpjas dziļā pagātnē – laikā, kad topošā māmiņa vēl atradās savas mammas dzemdē.” Nelabvēlīgu ietekmi rada mammas nemitīgās diētas un ēšanas traucējumi. Risku vēl vairāk palielina daudzi faktori ģimenē: nav kopīgu maltīšu; ir konflikti vai pārāk ierobežojoši, strikti noteikumi, kas saistīti ar ēšanu. “Uzkrājoties daudziem šādiem stimuliem, īpaši jūtīgajā pubertātes periodā, turklāt, ja vienlaikus sabiedrībā ir greizi postulēti tievuma ideāli, meitenei var attīstīties ēšanas traucējumi ar sekām, kas būs jūtamas visu turpmāko dzīvi,” stāsta eksperte. 

Situācijas, kad, iespējams, jāmeklē speciālista palīdzība, ir šādas:

·         sieviete pārāk bieži sveras,

·         pārspīlēti lielu uzmanību pievērš tam, ko ēd,

·         bieži lieto līdzekļus svara mazināšanai,

·         pārāk intensīvi nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm,

·         ēd slepus,

·         ir pastāvīgi neapmierināta ar savu ārējo izskatu.

“Jo ātrāk meklēsiet palīdzību, jo labāk varēs palīdzēt!” uzsver dietoloģe Laila Meija. 

RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes Sporta un uztura katedras asociētās profesores un dietoloģes Lailas Meijas viedoklis (2 min. 26 sek.) skatāms šeit: bit.ly/Nepamatotas_dietas

 Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti