Tirgotāju asociācija: Valdība iestājas pret ekonomiku, loģiku un zinātni 6

Valdības pēdējais lēmums šokēja tirdzniecības nozari. Spriežot pēc sociālajiem tīkliem, arī Latvijas iedzīvotājus. Pretēji nozares un Ekonomikas ministrijas piedāvātajām izmaiņām, notika nesaprotama un nepamatota tirdzniecības apgraizīšana.

Latvijas Tirgotāju asociācija pilnībā atbalstīja Ekonomikas ministrijas priekšlikumu, kas paredzēja būtiski mazināt saslimšanas risku, iedzīvotājiem veicot ikdienas un pirmssvētku iepirkumus. Šis priekšlikums paredzēja būtiski palielināt tirdzniecības platību vienam pircējam un maksimāli sadalīt klientu plūsmas, neierobežojot tirdzniecību ne laikā, ne sortimentā. Tas balstījās uz vadības ekonomikas zinātnieku matemātisko modeli, kas parādīja saslimstības riska samazinājuma progresiju, palielinot tirdzniecības platību vienam cilvēkam, un vadošo epidemiologu atzinuma, ka lielāks tirdzniecības platību skaits samazina drūzmēšanos un inficēšanās risku.

Covid vīrusa izplatīšanos pilnībā ierobežo spēkā esošie profilaktiskie pasākumi: maskas, distancēšanās, dezinfekcija, cimdi un vēdināšana. Nekādu apdraudējumu nerada mājsaimniecības maltīte ēdināšanas iestādē. Šajā gadalaikā ilgstoša stāvēšana rindās lietū, sniegā un vējā,  maltītes notiesāšana aukstumā vai stāvus, rada lielāku risku veselībai, kā patēriņš piemērotās telpās ar profilaktisko pasākumu kopumu.

Šodien simtiem tirgotāju uzdod jautājumus, kas, kā un kāpēc notiks rīt. Kāpēc nevar brīvdienās pārdot kurināmo cilvēkiem, kuriem tas aptrūcies? Kāpēc brīvdienās nedrīkst nopirkt bateriju, cimdu pāri vai transporta biļeti? Kāpēc alkohola un tabakas tirdzniecība tiek iedzīta pagrīdē? Kāpēc Ziemassvētku dāvanas jāskrien pirkt pēc smagas darba dienas un jāspiežas pāris atvēlētajās stundās? Un bērni vaicā, kāpēc brīvdienās nedrīkst nopirkt fantastisko IKEA piparkūku mājiņu?

Trūkst dialoga ar sabiedrību, loģikas un pamatojuma aizliegumiem. Diemžēl, trūkst arī stingrības noteikumu ieviešanā (atceramies neizmantotās iebraukšanas anketas, cilvēku staigāšanu bez maskām veikalos un braukšanu transportā). Jānovērš riski tur, kur tie rodas. Sen gaidīts ir lēmums par pulcēšanās ierobežošanu publiskās vietās, samazinot no tūkstošiem vasarā līdz diviem tagad. Vēl vēlamies policijas aktīvu rīcību un palīdzību tirgotājiem, ierobežojot ļaunprātīgu masku nenēsāšanu. Un, protams, kļūdaino ierobežojumu atcelšanu. Jārūpējas par ekonomiku, sabalansējot ierobežojumus un  domājot par tautsaimniecības un cilvēku labsajūtu.  

Foto: Latvijas Tirgotāju asociācija

Pievieno komentāru

Komentāri 6

d

un ko darīt cilvēkiem, kas darbu beidz 21:00? Kad iepirkt pārtiku?
Kāpēc tika izdomāts veikaliem atļaut strādāt no 6 rītā, lai aizslēgtu 20:00?
Ir tāda sajūta, ka ar veselo saprātu vairs īsti nedraudzējās mūsu valsts vadošie cilvēki. :(

pirms 12 mēnešiem, 2020.12.03 23:12

cilvēks

esiet mierīgs. Apdomājiet. Varbūt ir kāds, kam var palūgt izdarīt to, ko nevarat paspēt. Tautiešiem jāpalīdz viens otram. Kopā mēs pārdzīvosim arī šo. Atsevišķi būs grūtāk. Tik neaizmirstiet par distancēšanos :)

pirms 12 mēnešiem, 2020.12.13 14:27

cilvēks

Nē. Valdība mūs glābj. Iepriekšējās valdības ir ļoti daudz iztrallinājušas, šī valdība nodarbojas ar iepriekšējo kļūdu labošanu. Un veiksmīgi. Bet tagad visam pāri ir izaicinājumi (pandēmija), kas mūs norūdīs. Pēcāk mēs būsim stiprāki kā līdz šim. Saule, Pērkons, Daugava!

pirms 12 mēnešiem, 2020.12.13 14:25

covids

Protams - šī valdība vēlas un rūpējas par to lai mēs dzīvotu pārtikuši un veseli.Un tāpēc pacēla sev algas.

pirms 11 mēnešiem, 2020.12.21 14:27

tirgotāju asociācija

ir tāds bļauru bariņš , kuru personāži ir veikuši patiesu ieguldījumu mūsu labklājības uzlabošanā . Viņu patiesie varoņdarbi Jelgavā pūs jūtami no paaudzes uz paaudzi ... kā saka gods kalpot makam .. jo nauda tak nesmird.

pirms 11 mēnešiem, 2020.12.27 22:50

Imants Kakaška

Tu te parunā vēl man!

pirms 11 mēnešiem, 2021.01.03 19:24

Lietotāju raksti