Valdības lēmumi noveda līdz haosam. Iesniegsim priekšlikumus 14

Valdības ieviestie aizliegumi 23 dienām izskatās kā kārtējais lielais un unikālais eksperiments. Jau esam pieredzējuši citur neredzētus ierobežojumus vai stingrākus nodokļus. Ierēdņiem patīk administrēt. Tāpēc arī konsultācijas ar ekspertiem un nozarēm ir fragmentāras un epizodiskas, savukārt, aizliegto preču saraksti neizprotami un neloģiski.

Salīdzinājumam, piemēram, Francijā uz šodienu saslimušo skaits ir divarpus reizes lielāks kā Latvijā (3,63% pret 1,49%), bet visi veikali ir atvērti. Uz pircēju noteikti 8 kvadrātmetri, lielveikalos (virs 400m2) jāuzrauga apmeklētāju skaits. Savukārt Zviedrijā (3,49% saslimušo) “cilvēki aicināti atturēties no veikalu un tirdzniecības centru apmeklējumiem”. Kaimiņvalstī Igaunijā (1,51%) nav nekādu aizliegumu, bet ar šodienu atļauti brīvdienu lidojumi uz 15 valstīm. Preču ierobežojumu valstis ievieš, galvenokārt, sākot ar 25.decembri līdz 10.janvārim. Piemēram, Polijā (3,08%) Ziemassvētku iepirkšanās tika atļauta, ierobežojot tikai pircēju skaitu.

     Kādi ir pagājušonedēļ uzsāktie eksperimenti?

Pirmais. Kāds pēc 10 dienām (pirms Jaunā gada) būs rezultāts piektdien izprovocētai veikalu “šturmēšanai”. Vai mediķiem būs papildus “dāvana”, vai tomēr tirdzniecības nozare izturēja šādu spiedienu. Iepirkšanās bumu var salīdzināt ar situāciju pirms katastrofas. Burzma, signalizācijas pīkst, stāvvietas pārpildītas. Drūzmēšanos neapturēja pat ugunsgrēka trauksme “Dominā”.

Ja paskatāmies pircēju sadalījumu pa apmeklētāju stundām, tad ikdienā redzam vienmērīgu sadalījumu, kas neradīja apdraudējumu pircēju drošībai (skat diagrammas). Spējam nodrošināt regulētu un drošu iepirkšanos, arī pircēji arvien vairāk pierod pie prasībām. Ja pie masku lietošanas vairs nav nedisciplinētu klientu, tad nedaudz vēl problēmas ar distancēšanos. Tomēr atcerēsimies, ka Latvijā ievērojam daudz stingrākus ierobežojumus kā noteikusi Pasaules Veselības organizācija (piemēram, 1m distance). Plus vēl atceramies ieviesto iepirkšanās ierobežojumu – pa vienam pircējam no mājsaimniecības.

Daudz vēl darāms, lai pilnveidotu nolikumus par atbalstu slēgtajiem vai ierobežotajiem veikaliem. Beidzot iekustējies mūsu jau pavasarī rosinātais jautājums par nomas maksas atbalstu privāto iznomātāju ēkās. Decembrī tirdzniecības apgrozījums sasniedz ap 15 procentu no gada apgrozījuma. Ņemot vērā ierobežojumus, apgrozījums decembrī kritīsies uz pusi, tātad paliek 7,5%. Savukārt periodā, ar kuru salīdzinās apgrozījuma kritumu (augusts-septembris) vidējais apgrozījums sastāda 7%. Tas nozīmē, ka tirgotājiem būs gandrīz neiespējami saņemt atbalstu, kaut apgrozījuma kritums pret attiecīgo pagājušā gada mēnesi ir 50%.

Līdzīgas ačgārnības ir ar daļējo dīkstāves pabalstu, kur par pabalstu uzņēmējam papildus jāsamaksā valstij. Piemēram, pie algas 1000 eiro mēnesī un 50% dīkstāves uzņēmējam par pabalstu jāsamaksā 262 eiro! Savukārt atbalstu izglītības iestāžu ēdinātājiem maksā, salīdzinot pret apgrozījumu augustā, kad skolas vēl nestrādāja.

Otrs eksperiments. Kā reaģēs cilvēki, kuriem 23 dienas aizliegts pirkt pamatpreces, kas nepieciešamas mājsaimniecībā un ikdienas dzīvē, sākot ar veselīgu ķermeņa uzturēšanu (piemēram, krēmi), apģērbi un apavi (piemēram, zeķubikses) līdz grāmatām un  mājsaimniecības darbiem nepieciešamo. Pretēji mūsu ierēdņu sagatavotam birokrātiskām un neloģiskam higiēnas preču uzskaitījumam atbilstoši muitas kodiem, civilizētās valstīs noteikti, piemēram, “darba aprīkojums un mājsaimniecības uzturēšanas līdzekļi” vai “ikdienas dzīvē būtiskas preces”. Tagad daudz resursu jāiegulda - jāšķiro un jāseko sīki, kas aizsedzams un kas nē. Jāatceras, ka visi papildus apgrūtinājumi ietekmē izmaksas un tātad cenu. Papildus jāņem vērā būtiskie pārvadājumi izmaksu kāpumi. Jau šobrīd importa precēm cenas kāpj par 15%, pavasarī sasniedzot 30% kāpumu.

Valdība savlaicīgi izlaboja kļūdas degvielu uzpildes staciju atļauto preču sarakstā, vēlāk novērsa kļūdaino aizliegumu ziedu un eglīšu tirdzniecībai. Sarūgtināti ir rotaļlietu, apģērbu un apavu tirgotāji. Tomēr vislielākā neizpratne ir grāmatu tirgotājiem: “Kad cilvēkiem ir liegta jebkāda kultūras baudīšana, tad aizliedz tirgot arī grāmatas.“ Ceram, ka šonedēļ valdība uzklausīs iedzīvotāju vēlmes un veiks korekcijas aizliegto preču sarakstā. Priekšlikumus iesniegsim uz rītdienas valdības sēdi.

Foto: publicitātes

 

Pievieno komentāru

Komentāri 14

Nut

Varēja jau palūkot,kur un kādās vietās ļaudis inficējas.Ja nav šādas statistikas,tad analizēt ārvalstu datus.Tagad tiešām ir haoss.

pirms 2 mēnešiem, 2020.12.21 23:12

dogo

pilnigi vienas domas ar autoru un dumbassiem nav seit vietas jo ar tik nerealiem aizliegumiem ja veikali ari atsaks stradat janvari bus dauz reizes lielaka druzmesanas lai nopirktu visu kas par 3 nedelam bus savajadzejies

pirms 2 mēnešiem, 2020.12.23 12:18

cilvēks

Jā, jūs esat sarūgtināti, jūsu problēmas ir milzīgas, jo jūs esat pasaules nabas, superkrutie uzņēmēji. Tas nekas, ka cilvēki masveidā saslimst, štrunts par to, ka mirst 10 cilvēku dienā, pasaulē tūkstošiem. Jums galvenais ir tirgoties. Ko tad, kad jūsu veikali būs vaļā, bet nebūs , kas iepērkas. No slimnīcas un morga uz veikalu arī neies. Grūti 3-4 nedēļas paciesties? Problēmas ar legālu naudu, nevarat internetveikalu noorganizēt? Tas neko baigu nemaksā, 2000-3000 euro, jūsu dienas , divu apgrozījumu pat mazāk. Mīkstie ar ūberproblēmām. Ar jūsu uzcenojumiem un melnajām kasēm jums lielākai daļai jābūt iekrājumiem un vienkārši jāklusē.

pirms 2 mēnešiem, 2020.12.25 22:24

,,,

vai kādu par varītēm dzen uz veikalu? Normāls cilvēks iet pirkt to, ko viņam vajag, nevis pastaigāties pa veikalu. Man nerūp veikala naudas apgrozījums. Es gribu nopirk to, ko man vajag.

pirms mēneša, 2021.01.13 16:20

Hierarhija

C100 - 1951. gada Konvencija par vienlīdzīgu atlīdzību

Starptautiskās darba organizācijas Ģenerālā konference,

Kuras trīsdesmit ceturtā sesija tika sasaukta 1951. gada 6. jūnijā Ženēvā, un ko organizēja Starptautiskā darba biroja pārvalde.

1. pants

Šīs Konvencijas mērķim:

(a) termins "atlīdzība" ietver regulāro, pamata vai minimālo darba samaksu vai algu, kā arī jebkuru citu tieši vai netieši maksājamu atalgojumu, ko darba devējs maksā skaidrā naudā vai natūrā, un kas saistīta ar darbinieka nodarbināšanu;

(b) termins "vienlīdzīga atlīdzība vīriešu un sieviešu kārtas strādniekiem par vienādu darbu" attiecas uz atlīdzības likmēm, kas noteiktas bez dzimumu diskriminācijas.

pirms mēneša, 2021.01.01 12:36

Gf

Tie aizliegumi, ka cilvēki nevar nopirkt sev nepieciešamo nav normāli. Tiem kam ir bērni daudzas vajadzības rodas pēkšņi. Viss nav tikai pārtika! Apģērbi, apavi nolietojās. Trauki plīst. Elektronika nolietojas. Zeķes un zeķubikses arī nolietojas. Visvairāk drūzmēšanās ir pārtikas veikalos, jo pārējās lietas pērk, tad kad nepieciešams.

pirms mēneša, 2021.01.02 19:35

cilvēks

tak visu vari nopirkt. Arī zeķes. ja ir kas, ko nevari, pacieties. Lokdauns beigsies, jo nabadzīgāka valsts, jo ātrāk jāatsāk strādāt, citādi vīruss būs problēma nr.2. Jā absurds, protams, ir, ja veikals ir atvērts, bet daļu preču, kas tajā ir, nevar ielikt grozā. Šķiet, nekur citur tādu stulbību vēl nav izdomājuši. Europā veikals vai nu vaļā, vai ciet, vidējā nav. Jāpielāgojas, jo 1) vīruss ir, tas ir bīstams, tātad palīdzi to iznīcināt. Esi karotājs, sēdi mājās! 2) tu neko nespēj ietekmēt, tātad klausi, citādi maksāsi nevis par zeķītēm, bet sodus.

pirms mēneša, 2021.01.03 08:29

Cylvāks-morzemnīks

Pieņemta un pasludināta ar Ģenerālās Asamblejas 1948. gada 10. decembra 217. A (III) rezolūciju

Ģenerālā Asambleja pasludina šo Vispārējo cilvēktiesību deklarāciju par kopīgu uzdevumu, kuru jātiecas pildīt visām tautām un visām valstīm, lai katrs cilvēks un katrs sabiedrības loceklis, pastāvīgi paturot prātā šo deklarāciju, ar izskaidrošanu un izglītošanu censtos veicināt šo tiesību un brīvību respektēšanu un, veicot valsts līmeņa un starptautiskus progresīvus pasākumus, nodrošinātu šo tiesību un brīvību vispārēju un faktisku atzīšanu un ievērošanu gan Organizācijas dalībvalstīs, gan arī to jurisdikcijā esošajās teritorijās.

2. pants

Katram cilvēkam pienākas visas tiesības un brīvības, kas pasludinātas šajā deklarācijā, neatkarīgi no viņa rases, ādas krāsas, dzimuma, valodas, reliģiskās, politiskās vai citas pārliecības, nacionālās vai sociālās izcelsmes, mantiskā stāvokļa, kārtas vai cita stāvokļa. Turklāt nav pieļaujamas nekādas atšķirības tās valsts vai teritorijas politiskā, tiesiskā vai starptautiskā stāvokļa dēļ, pie kuras cilvēks pieder, neatkarīgi no tā, vai šī teritorija ir neatkarīga, aizbildnībā, bez pašpārvaldes vai kā citādi ierobežota savā suverenitātē.

pirms mēneša, 2021.01.03 10:36

cilvēks

nu un? Jā, taisnība. Katram sabiedrības loceklim ir tiesības nesaslimt ar bīstamu slimību un tiesības nenomirt no tās. Tādēļ to indivīdu dēļ, kas neuzskata par savu pienākumu šo ņemt vērā, nākas ierobežot mazāk svarīgas tiesības. Viss. beidz ākstīties.

pirms mēneša, 2021.01.03 11:08

Mildiņa

Cukura līmeņa mērīšanas aparātam beidzās baterija vai vajag receptu ,lai to nopirktu jebkurā tirdzniecības centrā un vai tas līdzēs ,ja nedrīkst baterejas tirgot

pirms mēneša, 2021.01.04 06:48

Izlasīju

Starptautiskā cilvēka tiesību konference,

kas notika Teherānā no 1968. gada 22. aprīļa līdz 13. maijam, lai pārskatītu progresu, kas ir sasniegts divdesmit gados pēc Vispārējās cilvēka tiesību deklarācijas pieņemšanas, un lai formulētu nākotnes programmu,

svinīgi paziņo, ka:

11. Cilvēka tiesību rupji pārkāpumi, kuru cēlonis ir diskriminācija pēc rases, reliģijas, ticības vai uzskatu izpausmēm, rada sašutumu cilvēces apziņā un apdraud brīvības, taisnīguma un miera pamatus pasaulē.

15. Ir jāizskauž diskriminācija, kuras upuri ir sievietes dažādos pasaules reģionos. Sievietes zemais statuss ir pretrunā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Statūtiem, kā arī ar Vispārējās cilvēka tiesību deklarācijas noteikumiem. Cilvēces progresa panākšanai ir nepieciešams pilnīgi īstenot Deklarāciju par diskriminācijas novēršanu pret sievietēm.

17. Ir visnotaļ jāveicina jaunās paaudzes tiekšanās pēc labākas pasaules, kurā cilvēka tiesības un pamatbrīvības ir īstenotas pilnībā. Ir ārkārtīgi svarīgi, lai jaunatne piedalītos cilvēces nākotnes veidošanā.

pirms mēneša, 2021.01.06 11:36

anniņa

vai nav jāsaka milzīgu paldies mūsu gudrajai valdībai,beidzot pēc 12.01 varam brīvi nopirkt zārkus!Neticiet,tad palasiet atļauto preču iegadi pēc 12.01

pirms mēneša, 2021.01.14 18:00

Švimpāzijs

Ziema pienāca negaidot?

pirms mēneša, 2021.01.15 11:58

Lietotāju raksti