Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Muzejā skatāma izstāde par Academia Petrina kā izglītības šūpuli Latvijā

Foto: Ģ. Eliasa vēstures un mākslas muzejs

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No 16. maija līdz 21. decembrim Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā būs apskatāma izstāde “Academia Petrina – Latvijas augstākās izglītības šūpulis”. Turpinot jubilejas ciklu “Academia Petrina 250”, interesenti 16. maijā pulksten 16 aicināti uz izstādes atklāšanu un priekšlasījumu, informē muzejs.

Izstādes atvēršanas pasākumu papildinās Dr. philol. Latvijas Universitātes un Stokholmas Universitātes profesora Pētera Vanaga priekšlasījums “G. F. Stendera valodnieciskie darbi un uzskati laikmeta kontekstā”.

Izstāde piedāvā ieskatu četrās nozīmīgās tēmās, kas kopā veido stāstu par šo vēsturisko izglītības iestādi un tās ietekmi Latvijas kultūrā un zinātnē: būvniecības vēsture, grāmatas, observatorija un gaisa balons, jubilejas suvenīri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īpaša vieta izstādē ir ieskatam grāmatniecības attīstībā Jelgavā. “Ar grāmatnieka Mihaela Karnala uzaicināšanu par hercoga Jēkaba Ketlera grāmatspiestuves vadītāju 1667. gadā sākās Jelgavas grāmatu izdevniecības vēsture. 1744. gadā ar grāmatu izdošanu sāka nodarboties Johans Frīdrihs Stefenhāgens, sākot ievērojamo Jelgavas grāmatizdevēju dzimtu. Viņš kļuva par vadošo latviešu grāmatu izdevēju, publicējot reliģisko literatūru, Kurzemes kalendāru, Gotharda Frīdriha Stendera, kā arī citu autoru grāmatas. 1763. gadā Jelgavā tika iespiests arī pirmais kalendārs latviešu valodā un 1766. gadā iznāca pirmais laikraksts “Mitausche Nachrichten”. Pēc Pētera akadēmijas nodibināšanas tās latīņu valodas skolotājs Matiass Frīdrihs Vatsons uzņēmās laikraksta “Mitausche Zeitung” sastādīšanu, kā arī Pētera akadēmijas profesori tika iedrošināti publicēt savus autordarbus, lai izglītotu sabiedrību. Lai veicinātu šo literāro darbību, akadēmijas pasniedzējiem tika piešķirtas īpašas privilēģijas un viņu publikācijas tika atbrīvotas no stingras cenzūras”, stāsta vēsturniece, pētniece Ilze Grūbe-Vilne.

Jāpiebilst, ka Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja ēka — Academia Petrina — ir pats galvenais eksponāts, kas priecē jelgavniekus un pilsētas viesus jau 250 gadus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.