Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Nebanku kredīti – 4 izplatītākie mīti mūsdienu sabiedrībā

Kreditēšanas jomā līdzās tradicionālajām bankām jau vairāk nekā desmit gadu darbojas alternatīvie pakalpojumu sniedzēji – nebanku kreditētāji. Nozare šajos gados ir pierādījusi savu nozīmi sabiedrības dzīvē, piedāvājot kreditēšanas pakalpojumus daudz plašākam iedzīvotāju lokam nekā bankas.

Nenoliedzami, nozares pirmsākumos, ko atceramies kā ātro kredītu laiku, no neapdomīgas aizņemšanās cieta ne vien daļa sabiedrības, bet arī nebanku kreditētāju reputācija. Šobrīd riskantos ātros kredītus izsniedz neliela daļa nozares uzņēmumu. Pārējie tirgus dalībnieki iedzīvotājiem piedāvā bankām alternatīvus finanšu pakalpojumus.

Kādas ir būtiskākās atšķirības starp bankas un nebanku kredītu?

Abos gadījumos tiek izsniegti naudas aidevumi. Tas var būt patēriņa kredīts vai kredītlīnija. Banku un nebanku kredīti būtībā atšķiras tikai ar to, ka nebanku aizdevēji nodarbojas tikai ar kredītu izsniegšanu, un pieteikšanās kredītam ir salīdzinoši vienkārša, savukārt bankas nodrošina vēl arī citus finanšu pakalpojumus.

Kādi ir izplatītākie mīti par nebanku kredītiem?

Vairums sabiedrības nebanku kredītus vērtē negatīvi

Svarīgi atzīmēt, ka kreditēšana ir valsts un sabiedrības ekonomiskās izaugsmes rādītājs. Tās apjoms norāda ne vien uz valsts un uzņēmējdarbības attīstību, bet arī uz iedzīvotāju finansiālo labklājību. Spēja aizņemties un atdot finanšu līdzekļus pierāda finansiālo stabilitāti vidējā un ilgā termiņā. Tas ir mērķis, kuru mums kā sabiedrībai svarīgi sasniegt.

Neskatoties uz to, pastāv daudz aizspriedumu par aizņemšanos, tai skaitā par alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzējiem. Par šiem spriedumiem varam diskutēt, jo sabiedriskās domas pētījumos konstatēts, ka nedaudz vairāk par 70% no Latvijas iedzīvotājiem vismaz reizi dzīvē ir ņēmuši kredītu.

Savukārt speciāla SKDS pētījuma rezultāti rāda, ka gandrīz 70% respondentu, kuri kaut reizi aizņēmušies naudu no nebanku kredītdevējiem, nav negatīvas attieksmes pret šādu pakalpojumu. Vienlaikus 68% respondentu, kas nebija izmantojuši alternatīvos kreditēšanas pakalpojumus, bija negatīva attieksme. Tātad attieksmi nosaka gūtā pieredze.

Nesamērīgas procentu likmes

Viens no populārākajiem mītiem ir par nesamērīgiem aizdevuma procentiem, kā rezultātā kredīta kopējā summa, kas aizdevuma termiņa beigās jāatmaksā, var būt krietni lielāka par aizdevuma pamatsummu. Svarīgi atgādināt, ka 2015. gadā tika pieņemti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas skar tieši patērētāju kreditēšanu, kas cita starpā ierobežo kredītu kopējo izmaksu apjomu, kas tagad pēc likuma nevar pārsniegt 100% no sākotnēji izsniegtā kredīta summas.

Patēriņa kredīts ir dārgākais aizdevumu veids

Lai gan procentu likmes patēriņa kredītam ir augstākas nekā hipotekārajam kredītam vai līzingam, tomēr tas nereti ir lētāks aizdevuma veids par ātrajiem kredītiem vai atsevišķām kredītkartēm, ko piedāvā bankas. Jāuzsver arī, ka tas ir naudas kredīts bez ķīlas.

Nebanku kreditētāji nav droši

Neskaidrie aizdevumu nosacījumi šobrīd ir pagātne, jo šobrīd arī nebanku kredītdevējiem ir jāievēro tādi paši kreditēšanas nosacījumi kā bankām.

Tāpat ir arī noteikts, ka kredīta izmaksas nedrīkst pārsniegt 0,07% dienā, turklāt kredītņēmējam ir tiesības atteikties no nebanku kredītdevēja izsniegta aizdevuma 14 dienu laikā. Drošāku kredītu noformēšanu padara arī fakts, ka nebanku kreditētājiem jābūt izsniegtām speciālām licencēm, ko izsniedz Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.

Kādiem mērķiem nebanku kredīts nav piemērots?

Lai arī šī finanšu pakalpojuma mērķis ir atbalsts dažādās situācijās, to nevajadzētu izmantot kā risinājumu ieilgušās finansiālās problēmās vai ikmēneša rēķinu apmaksai. Pirms kredīta noformēšanas rūpīgi jāizvērtē savas iespējas to atmaksāt!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.