Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

No aprīļa ierakstītām un apdrošinātām pārrobežu pasta pakām paredzēts palielināt cenu

VAS “Latvijas pasts” ierakstītām un apdrošinātām pārrobežu pasta pakām no aprīļa paredzēts palielināt tarifu, liecina oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publicētais precizētais universālā pasta pakalpojuma (UPP) tarifs. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Latvijas pasts” Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) iesniedzis pasta pakalpojuma tarifu projektu, kas ir aprēķināts atbilstoši “Universālā pasta pakalpojuma tarifu aprēķināšanas metodikai”. Paredzēts, ka piedāvātie tarifi stāsies 2022.gada 1.aprīlī.

Paziņojumā teikts, ka spēkā esošā tarifa izmaiņas ir saistītas ar nepieciešamību precizēt tarifa veidošanas principu pārrobežu ierakstītu un apdrošinātu pasta paku tarifa pozīcijās, lai lietotājiem būtu saprotamāka metodika, kā tiek rēķināts kopējais tarifs pārrobežu ierakstītu un apdrošinātu pasta paku sūtījumiem.

Pērn novembrī SPRK apstiprināja UPP tarifus, kas stājās spēkā šogad 1.janvārī. Ierakstītiem un apdrošinātiem pārrobežu pasta paku sūtījumiem tarifi iedalīti astoņās valstu grupās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemēram, ierakstītas pārrobežu pasta pakas sūtījuma cena par kilogramu pirmajā grupā šobrīd ir 10,62 eiro, bet šobrīd precizētajā tarifā tā noteikta – 12,43 eiro par kilogramu (cena par katru nākamo kilogramu ir nemainīga – 1,81 eiro). Otrajā valstu grupā attiecīgais tarifs no 1.janvāra noteikts 8,14 eiro, bet precizētajā tarifā tas ir 12,93 eiro (cena par katru papildu kilogramu ir nemainīga – 4,79 eiro). Tāpat pieaugums redzams ierakstītiem paku sūtījumiem arī pārējās valstu grupās.

Savukārt apdrošinātiem pārrobežu pasta pakas sūtījumiem, piemēram, pirmajā grupā šobrīd cena ir 11 eiro par kilogramu, bet precizētajā tarifā tā noteikta 12,81 eiro par kilogramu (cena par katru nākamo kilogramu nemainīgi noteikta 1,81 eiro). Savukārt, piemēram, astotajā grupā apdrošināta pārrobežu pasta pakas sūtījuma cena ir 11,14 eiro par kilogramu, bet precizētais tarifs paredz cenu 28,11 eiro par kilogramu (par katru nākamo kilogramu cena saglabājas nemainīga – 16,97 eiro).

“Latvijas pasta” pārstāve Gundega Vārpa aģentūrai LETA norādīja, ka SPRK pagājušā gada nogalē apstiprināja jaunus UPP tarifus, kas stājās spēkā šogad 1.janvāri, bet šobrīd SPRK iesniegts izmaiņu projekts, kas precizē UPP tarifu veidošanas principus pārrobežu ierakstītu un apdrošinātu pasta paku pozīcijās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vārpa skaidroja, ka daļa tarifu arī pēc pārrobežu pasta paku tarifu principu precizēšanas būs augstāki nekā līdz 1.janvārim, bet teju piektdaļai jeb 19% sūtījumu tarifu, tāpat kā līdz šim, paredzēts samazinājums. Pamatā sūtījumi ar lielāku svaru ir kļuvuši lētāki, bet vieglāki sūtījumi, kuru piegāde galarezultātā izmaksā vairāk, – dārgāki. 

Piemēram, vienkāršas A klases iekšzemes sīkpakas nosūtīšana svarā no 501 līdz 1000 gramu maksā 2,22 eiro līdzšinējo 2,48 eiro vietā, bet tāda paša svara ierakstīta sūtījuma nosūtīšana – 2,97 eiro līdzšinējā 3,1 eiro vietā. Arī pārrobežu sūtījumu kategorijā daļa tarifu ir sarukusi – vienkāršas A klases sīkpakas nosūtīšana svarā no 501 līdz 1000 gramiem maksā 7,91 eiro līdzšinējo 9,53 eiro vietā.

Jautāta, kāds būs maksimālais un minimālais pieaugums un samazinājums pasta paku sūtījumiem, Vārpa norādīja, ka to būtu nekorekti nosaukt, jo kopumā ir 30 svara kategoriju uz katru valsti, līdz ar to uz katru valsti katrā svara kategorijā ir dažāda tarifu izmaiņu amplitūda. Kopumā pārrobežu pasta paku sūtījumiem ar lielāku svaru tarifa pieaugums ir mazāks nekā sūtījumiem ar mazāku svaru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa arī skaidroja, ka saistībā ar paku sūtījumu tarifiem jau patlaban atbilstoši SPRK lēmumam ir noteiktas astoņu valstu grupas, kas primāri izriet no starptautisko norēķinu un transportēšanas izmaksām, sūtījumu aprites intensitātes ar konkrēto valsti vai teritoriju un svārstībām sūtījumu plūsmās un citiem aspektiem. Lai gan valstis pārrobežu pasta paku sūtījumiem ir iedalītas astoņās grupās, pamatojoties uz izmaksām, kas rodas, nogādājot sūtījumu saņēmējam ārzemēs, ne vienmēr uz ģeogrāfiski tālākām valstīm ir lielākas nosūtīšanas izmaksas un gala tarifs.

Priekšlikumus un ieteikumus par tarifa projektu rakstveidā vai elektroniski var iesniegt “Latvijas pastā” un SPRK līdz 22.februārim.

SPRK pērn novembrī apstiprināja “Latvijas pasta” iesniegtos UPP tarifus, kas stājās spēkā no 1.janvāra. Savukārt abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumu tarifu piemērošana atlikta līdz 2023.gada 1.janvārim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UPP tarifu projektu pasta komersants iesniedza kā daļu no pieteikuma UPP konkursā, kurā “Latvijas pasts” tika atzīts par uzvarētāju. 

Tarifu struktūra ir jaunā formātā, nosakot fiksētu maksu par sūtījuma apdrošināšanu visiem vēstuļu korespondences sūtījumu un pasta paku sūtījumu tarifiem. Vienlaikus arī ir vienota tarifa atlaide 0,49 eiro apmērā par ierakstītu vēstuļu korespondences sūtījumu un pasta paku sūtījumu noformēšanu “Mans Pasts” vidē.

Piemēram, vienkāršs A klases vēstuļu korespondences sūtījums svarā līdz 20 gramiem maksā 1,2 eiro iepriekšējā viena eiro vietā. Savukārt ierakstīta 20 gramu vēstule maksā 1,95 eiro iepriekšējo 1,62 eiro vietā, bet ar “Mans Pasts” atlaidi – 1,46 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārrobežu vēstuļu korespondences sūtījumu tarifi iedalīts 14 valstu un teritoriju grupās, iepriekšējo četru vietā, bet pārrobežu pasta paku sūtījumi – astoņās valstu un teritoriju grupās iepriekšējo piecu grupu vietā. 

Atbilstoši jaunajām uzliktajām saistībām, kuras SPRK iekļāva, izstrādājot UPP sniedzēja konkursa nolikumu, pasta komersantam nākamos piecus gadus jāievēro arī vairākas būtiskas kvalitātes prasības, kas attieksies uz pasta sūtījumu savākšanas biežumu, vēstuļu kastīšu skaitu un to izvietojumu, kā arī abonētās preses piegādes laiku Latvijā. Turklāt visiem Latvijas iedzīvotājiem ir vienādas iespējas saņemt UPP par vienotu tarifu.

Pērn 22.jūlijā SPRK atzina “Latvijas pastu” par konkursa uzvarētāju un noteica UPP saistības uz pieciem gadiem – no 2022.gada 1.janvāra līdz 2026.gada 31.decembrim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UPP ir minimālais noteiktas kvalitātes pasta pakalpojumu kopums, kas pieejams visiem lietotājiem Latvijā par vienotu tarifu neatkarīgi no to ģeogrāfiskās atrašanās vietas. UPP sniedzējam ir pienākums nodrošināt iekšzemes un pārrobežu vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumus, kā arī abonētās preses piegādi.

Pakalpojumu tarifus pasta nozarē nosaka pasta komersants, bet apstiprina SPRK. Atbilstoši Pasta likumam SPRK pienākums ir konkursa kārtībā noteikt UPP sniedzēju, uzraudzīt pasta pakalpojumu sniegšanu, tai skaitā UPP, kā arī pasta nozares normatīvo aktu ievērošanu.

Tāpat ziņots, ka “Latvijas pasta” apgrozījums 2021.gada deviņos mēnešos bija 74,923 miljoni eiro, kas ir par 15,4% vairāk nekā 2020.gada attiecīgajā periodā, taču uzņēmums strādāja ar 1,094 miljonu eiro zaudējumiem pretstatā peļņai gadu iepriekš.

“Latvijas pasts” nodrošina pasta pakalpojumu pieejamību visā Latvijas teritorijā, uzturot vairāk nekā 600 pasta pakalpojumu sniegšanas vietu. Uzņēmuma pamatfunkcija ir universālā pasta pakalpojuma sniegšana, papildus nodrošinot arī komercpārvadājumu, eksprespasta, maksājumu, preses, mazumtirdzniecības un filatēlijas pakalpojumus. “Latvijas pasts” ir valstij pilnībā piederošs uzņēmums, kurā strādā apmēram 3200 darbinieku.

Teksts: LETA

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.