Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Noderīgi paradumi, kas palīdzēs uzturēt veselīgu personīgo finanšu stāvokli

Personīgās finanses un budžets ir svarīga ikdienas sastāvdaļa ikvienam, neatkarīgi no naudas apmēra, īpašumiem un finansiālā stāvokļa. Jā, arī cilvēkiem, kuri dzīvo “no algas līdz algai” ir nepieciešama finansiālā pārvaldība un budžets. Cilvēki, kas neprot pārvaldīt savu naudu daudz biežāk pieļauj dažādas izplatītas finanšu kļūdas, kas var negatīvi ietekmēt personīgo ekonomiku un finansiālo stāvokli. Lai nepieļautu finansiālas kļudas, ir pāris ieteikumi, kurus nepieciešams ievērot ikvienam:

Budžets

Budžets ir svarīgs ikvienam un savu līdzekļu pārvaldīšana ir ļoti noderīga prasme. Īstenībā, savu budžetu plānot ir patiešām vienkārši un nav viena noteikta principa, pēc kura nepieciešams vadīties. Katram cilvēkam budžets izskatīsies savādāk, apsverot nepieciešamos tēriņus un ienākumu apjomu, tomēr, visiem cilvēkiem nepieciešams ieviest savā ikdienā budžetu, lai nerastos situācijas, kad izejošie maksājumi un tēriņi ir lielāki par ienākošo naudas plūsmu.

Lai gan ikviens saprot, ka budžetu plānot ir patiešām svarīgi, tikai aptuveni trešadaļa iedzīvotāju to dara. Tāpēc, rodās dažādas nepatīkamas situācijas un finansiālas kļudas, kad cilvēks tērē vairāk, nekā iespējams un nepieciešams.

Svarīgākie pamatprincipi, lai izveidotu veiksmīgu budžetu:

  1. Nepieciešams aprēķināt ienākumus visa budžeta perioda laikā (visbiežāk personīgais budžets tiek aprēķināts mēnesim)
  2. Nepieciešams aprēķināt visus fiksētos izdevumus, piemēram, īre, komunālie masājumi, rēķini
  3. Nepieciešams aprēķināt mainīgos izdevumus, piemēram, pārtika, transports, izklaides, apģērbs – šī ir tā kategorija, kas parasti tiek rediģēta, ja ir nepieciešams
  4. Jāsarēķina ienākumi un jāatņem izdevumi – summai jābūt vai nu vienādai ar nulli, vai ar plusa zīmi

Budžets palīdzēs redzēt reālo finanšu situāciju, plānot tēriņus un veidot iekrājumus.

SVARĪGI! Noteikti der atcerēties, ka budžets ir mainīgs, to iespējams pielāgot un rediģēt arī mēneša/nedēļas vidū, tāpēc nav jābaidās plānot un rēķināt naudas plūsmu.

Uzkrājumi ārkārtas situācijām

Dzīvē nav iespējams paredzēt pilnīgi visu, tāpēc, ikvienam nepieciešami uzkrājumi ārkārtas situācijām, piemēram, ja rodās neplānoti medicīniski izdevumi. Uzkrājumi ārkārtas situācijām ir nepieciešami, lai cilvēkam nebūtu jāizmanto dažādas dārgas finansēšanas iespējas, piemēram, ātrie kredīti.  

Summa, kuru nepieciešams iekrāt ir atkarīga no katras personas individuāli. Ir jāskatās uz vēstursikiem tēriņiem, kur cilvēks dzīvo un kāda ir tā summa, kura varētu būt nepieciešama ārkārtas situācijās. Kā arī, ir svarīgi apzināties, ka uzkrājums ārkārtas situācijām nozīmē to, ka tas ir jāizmanto tikai ārkārtas situācijā, nevis ikdienas tēriņiem vai pirkumiem, kurus iespējams ieplānot.

Ilgtermiņa iekrājumi un ieguldījumi

Kā jau tika pieminēts, ikvienam ir nepieciešami iekrājumi ārkārtas situācijām, tomēr, kad cilvēks jūtas finansiāli stabils un naudas plūsma ir pietiekama, lai segtu ikdienas izdevumus, nevajadzētu visu naudu, kas paliek pāri, notriekt – ikvienam nepieciešams padomāt par ilgtermiņa iekrājumu veidošanu.

Viena no lielākajām finansiālajām kļūdām, ko pieļauj cilvēki ir uzkrājumu neveidošana. Tas, ka persona jūtās finansiāli stabili un veiksmīgi šobrīd, nenozīmē, ka arī pēc 10 gadiem situācija būs tieši tāda pati.

Lai izveidotu ilgtermiņa uzkrājumus ir nepieciešams saprast, kādam mērķim nauda tiek krāta un iemesli var būt daudz un dažādi, piemēram:

  • Uzkrājums mājas remontam – mājas īpašnieki ļoti labi zina, ka mājokļa uzturēšana prasa laiku un ieguldījumus, tāpēc ir svarīgi padomāt par uzkrājumu veidošanu
  • Uzkrājumi bērnu nākotnei – ja cilvēkam ir bērni, tad ir svarīgi padomāt par bērnu izglītību un uzkrājumu veidošanu bērnu nākotnei
  • Uzkrājumi pensiju fonā – lai gan pensija var likties kā kaut kas ļoti tāls mūsu nākotnē, ir svarīgi jau laicīgi sākt veidot uzkrājumus un investēt līdzekļus
  • Uzkrājumi dzīves situācijām – uzkrājums ārkārtas situācijām jau tika pieminēts, bet tas parasti ir mazāka apjoma, tāpēc, ir nepieciešams sagatavoties arī dažādām neparedzamām dzīves situācijām, piemēram, darba pazaudēšanai. Eksperti iesaka iekrāt summu vismaz 3 mēnešu algu apmērā

Finanses ir ļoti svarīga dzīves sastāvdaļa ikvienam un ir svarīgi uzturēt veselīgu personīgo finanšu stāvokli. Ikvienam ieteicams ir izveidot ikmēneša izdevumu, ienākumu un tēriņu budžetu, kā arī veidot iekrājumus dažādām dzīves situācijām un mērķiem.

Rakstu sagatavojuši Creditea speciālisti

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.