Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Pa svecītei katram februārī dzimušajam

Februāris – Sveču mēnesis. Sens nosaukums, tikpat senas ir tradīcijas, kas saistītas ar tumsas laika aizvadīšanu, atmodas dabā gaidīšanu un cilvēku dvēseliskajām noskaņām. Arī šajā mēnesī gadsimtos dzimuši cilvēki, no kuriem daļa atstājusi nospiedumus mūsu domās un atmiņās.
Gothards Ketlers
2. februārī pirms 506 gadiem Vestfālenē dzimis Livonijas ordeņa pēdējais mestrs, Kurzemes un Zemgales hercogistes pirmais hercogs, Ketleru dinastijas dibinātājs Gothards Ketlers.
Aptuveni 20 gadu vecumā iestājies Livonijas ordenī, 1559. gadā ievēlēts par ordeņa mestru. Pēc ordeņa likvidēšanas kļuva par Polijas–Lietuvas karaļa vasali un jaunizveidotās Kurzemes un Zemgales hercogistes valdnieku. Pārgājis luterticībā, nostiprināja luteriskās baznīcas varu hercogistē. Viņa valdīšanas laikā hercogistē uzceltas 70 baznīcas, nodibinātas astoņas skolas un astoņas nabagu patversmes. Lai iegūtu vietējo muižnieku labvēlību, 1570. gadā izdeva tā saucamo Gotharda privilēģiju, piešķirot lēņa muižas dzimtīpašumā un nosakot ticības brīvību.
Izpildot testamenta nosacījumus, Ketlers apbedīts bez liekas greznības – baltā tērpā vienkāršas formas alvas sarkofāgā ar smalku gravējumu uz vāka un Meklenburgas un Kurzemes ģerboņiem uz sāniem. Sarkofāgu, domājams, darinājis Rīgas alvas lējējs Ciriaks Klints.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.