Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Polijā izstrādā standartu zaļo industriālo zonu sertificēšanai

Īstenojot projektu, kura mērķis ir izstrādāt un ieviest standartu zaļo industriālo zonu sertificēšanai, lai veicinātu to mērķtiecību uz klimatneitralitāti un plaši ieviestu inovācijas CO 2 emisiju samazināšanai rūpnieciskajās zonās, aizvadīta kārtējā starpvalstu projekta dalībnieku tikšanās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai mazinātu gan Baltijas jūras reģiona CO 2 emisijas, gan atkarību no naftas un gāzes importa, ir nepieciešams dekarbonizēt rūpnieciskās darbības. Tāpat, lai veicinātu un mobilizētu ieguldījumus atjaunojamās enerģijas ražošanā, viedā enerģijas pārvaldībā un pilnvērtīgā zaļās enerģijas izmantošanā, ražošanā un citā uzņēmējdarbībā, ir nepieciešami inovatīvi risinājumi, kas droši palielina energoefektivitāti un tādējādi samazina siltumnīcefekta gāzu emisijas rūpniecībā. Šādas pārmaiņas iespējams īstenot, izmantojot īpašu regulējumu, piemēram, zaļās industriālās zonas marķēšanu jeb sertificēšanu.

Līdz šim nav izstrādāti starptautiski standarti sertifikācijai minētajā reģionā. Tāpēc tiek īstenots projekts “Starptautiska sertifikācijas standarta un instrumentu kopizstrāde, lai veicinātu enerģētikas pāreju zaļajās industriālajās zonās | Green Industrial Areas (GIA)”, kura ietvaros partneru galvenais uzdevums ir apkopot savas zināšanas un esošos rīkus, izstrādājot starptautiski atzītu standartu sertifikātam, kas veicinātu industriālo zonu transformāciju viedas un klimatneitrālas ekonomikas virzienā.

No 26. un 27.septembrī Polijas pilsētā Bialistokā norisinājās kārtējā starptautisko projekta partneru tikšanās. Pirmās dienas programmā projekta dalībnieki tikās ar Podlaskas reģiona pārstāvi, kas klātesošos iepazīstināja ar pieejām, kā reģions investē zaļajos enerģijas avotos un energoefektivitātē. Tāpat sekoja vietējās universitātes lektora prezentācija par dažādajiem veidiem, kā iespējams samazināt nozares enerģijas patēriņu, kas ir būtisks solis ceļā uz zaļāku vidi, tostarp zaļākām industriālajām zonām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmās vizītes dienas ietvaros projekta partneri apmeklēja arī Bialistokas Tehnoloģiju universitāti, kas ievieš dažādas tehnoloģijas, tostarp hibrīd enerģijas iegūšanas staciju. Šajā ekskursijā klātesošie varēja ieskatīties dažādo tehnoloģiju mērījumos un kādi secinājumi izriet no tās pirmajiem darbības gadiem. Tāpat tika prezentēti konkrētā reģiona īstenotie zaļās enerģijas iegūšanas risinājumi.

Savukārt otrā diena aizvadīta intensīvās darba grupās, kurās strādāts pie sertifikācijas sistēmas izveides, tostarp definēti sertifikācijas kritēriji, lai tos varētu piemērot visās Baltijas jūras reģiona un projektā iesaistītajās valstīs. Šis bija vēl viens solis tuvāk galvenajam mērķim – izstrādāt un ieviest standartu zaļo industriālo zonu sertificēšanai, lai veicinātu to klimatneitralitāti un plaši ieviestu inovācijas CO 2 emisiju samazināšanai rūpnieciskajās zonās.

Pēc vizītes Polijā, projekta partneriem priekšā darbs, kas galvenokārt saistīts ar vizītes laikā iegūtās informācijas apkopošanu, kā arī ar turpmāku darbu pie kritēriju definēšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projekts GIA tiek īstenots “Interreg Baltijas jūras reģiona programma 2021-2027” ietvaros. Projekta kopējais budžets ir 2 845 916,60 EUR (t.sk. ERAF finansējums 2,276,733.28 EUR) ZPR budžets ir 219 492 EUR. Vairāk par projektu iespējams uzzināt: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/starptautiska-sertifikacijas standarta-un-instrumentu-kopizstrade-lai veicinatu-energetikas-pareju-zalajas-industrialajas-zonas

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

Ziņu sagatavoja Zemgales plānošanas reģions

Foto: Zemgales plānošanas reģions

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.