Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

REĢIONU ZIŅAS: Jauno gadu sāk ar ticību kultūras vērtībām laukos

Vecsaulē aicina austo lakatu izstādē baudīt krāsu un rakstu siltumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vecsaules saieta namā “Klētnieki” līdz 28. februārim apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Bauska” veidotā izstāde “Krāsu stāsti lakatos”.

Foto: Andris Štāls, “Bauskas Dzīve”

Aiva Linkeviča

Drēgnās ziemas mitrie vēji aizvien liek meklēt siltāku šalli vai seģeni. Bet, ja varam saņemties un doties uz kādu kultūras pasākumu, tad Vecsaulē ir īstā vieta, kur dienu pelēcībā baudīt krāsu un rakstu siltumu. “Klētniekos” 15 audēju 28 lakati būs apskatāmi līdz 28. februārim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizraujošs aušanas process
Studijas vadītāja Aiva Linkeviča “Bauskas Dzīvei” pastāstīja: “Austie vilnas lakati pārsvarā tapuši nepilna gada laikā. Tie austi trinīša tehnikā ar divkārtīgu šķeterētu vilnas dziju un ir jaunrades darbi. 2024. gada februārī viena no pieredzes bagātajām studijas meistarēm Ināra Zalstrupa vadīja vilnas lakatu aušanas teorētiskās nodarbības un iepazīstināja ar to, kā lakati tika austi agrāk, dalījās pieredzē un atmiņās. Šīs nodarbības bija sirsnīgas un iedvesmojošas. Dalībniecēm darbi tapa cits pēc cita, it kā rotaļājoties. Aušanas process aizrāva un bija tik interesants, ka radās vēlme šo veikumu parādīt arī citiem.”

Lakati jau “paciemojušies” pie draugiem Lietuvā, Žeimē, “izdancojušies” muzeju nakts pasākumā “Lejeniekos” un bija skatāmi gada nogalē Vecsaules saieta namā rīkotajā folkloras kopu sadraudzības vakarā. Vairumam studijas dalībnieču tie ir pirmie lakati, tāpēc jo lielāks ir gandarījums un lepnums par paveikto.

“Mēs esam tik dažādas, un tas spilgti atklājas arī darbos – sevis izzināšana caur krāsām, līniju ritmiem, kļūstot par meditāciju vai reizēm arī par krāsu terapiju, kas ietērpta brīnišķīgā rokdarbā – austā lielajā vilnas lakatā, kuram ir neatņemama un paliekoša vieta mūsu ikdienā un Zemgales etnogrāfiskajā tērpā,” vilnas lakatu darināšanu un rezultātu vērtē A. Linkeviča.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jubileja divām amatierkopām
Aizvadītā gada ražīgo darba cēlienu studijā “Bauska” I. Zalstrupa raksturoja šādi: “Studija mani uzaicināja iepazīstināt ar savu pieredzi lakatu aušanā. Tas, ko varēju iedot, ir praktiskas lietas, precīzu uztinumu skaitīšanu, daudzus tehniskus sīkumus, kas prasa lielu pacietību – rēķināšanu, skaitīšanu utt. Pats aušanas process ir vispatīkamākā un mazākā daļa no visa nepieciešamā darba. Bet esmu gandarīta, ka sēkla kritusi auglīgā augsnē. Studijas dalībnieces ar apbrīnojamu entuziasmu ķērās pie darba, un par viņu padarīto ir patiess prieks. Prasmes pilnveidosies, un tas nozīmē, ka tradīcijas neizzudīs.”

Vecsaules saieta nama vadītāja Rasma Maldute atgādināja, ka decembrī izstāde notika folkloras sarīkojuma laikā ar domu iepazīstināt no dažādiem novadiem atbraukušos ciemiņus. Šādu pasākumu dēļ telpās lakatus ilgāk nav varējuši paturēt, tāpēc ar studijas “Bauska” vadītāju A. Linkeviču vienojušās, ka atvēlēs izstādei piemērotāku laiku tuvākajos ziemas mēnešos.

“Jaunais gads mums ir nozīmīgs ar divām amatierkolektīvu jubilejām: marta beigās uz 45 gadu darbību atskatīsies mūsu amatierteātris “Vecsaule”, un šajā pašā mēnesī savu 25 gadu pastāvēšanu svinēs sieviešu koris “Skalve”. Jauno gadu sākam ar vēlmi darboties un ticību, ka laukos mūsu radītais un citiem dotais ir vērtīgs un vajadzīgs,” teic R. Maldute.
— Laikraksts “Bauskas Dzīve”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īpašais notikums atgriežas Vecumniekos pēc desmit gadiem

Foto no “Bauskas dzīves” arhīva

No 14. līdz 16. februārim Bauskas novadā notiks XXVI Starptautiskais masku tradīciju festivāls, informē Bauskas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starptautiskais masku tradīciju festivāls ir ceļojošs notikums – līdz šim tas mūsu pusē ir norisinājies Vecumniekos 2015. gadā. Latvijas Folkloras biedrības vadītājs un festivāla organizators Andris Kapusts sarunā ar “Bauskas Dzīvi” atklāj, ka ik gadu tiek izvēlēta cita festivāla vieta: “Meteņus esam svinējuši Kurzemē, Vidzemē un Latgalē, tagad pienāca arī Zemgales kārta.” Organizatoriem ir bijusi laba pieredze ar festivāla rīkošanu Vecumniekos, tāpēc šogad tika izvēlēts Bauskas novads, lai piedāvātu iedzīvotājiem interesantu programmu.

Festivālā ir iecerētas dažādas aktivitātes – masku gatavošanas meistardarbnīcas, masku grupu sadancošana un dažādu tēlu izrādes, masku gājiens un tradīciju konferences. Festivāla norises vietas aptvers visu Bauskas novadu – Iecavas un Bauskas pilsētu, Stelpes, Svitenes, Īslīces, Vecumnieku un Ceraukstes pagastu.

Masku gājiens lauku sētās, izrāde Rātslaukumā un balle Īslīcē
A. Kapusts sacīja, ka plašāka pasākuma programma gaidāma janvāra beigās. “Pašlaik noris ārvalstu un vietējo grupu pieteikšanās un dažādas konsultācijas par pasākuma norisi. Mēs vēl esam programmas izstrādes procesā.” Viņš atklāj, ka 14. februārī Bauskas novada iedzīvotājiem būs iespēja darināt pašiem savas maskas, piedaloties meistarklasē, ko vadīs nozares eks­perti. Ar gatavajām maskām baušķenieki varēs doties arī gājienos, kas norisināsies 15. un 16. februārī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Festivālu atklās sestdien, 15. februārī, kad ar skaļām ķekatām un raibām maskām festivāla dalībnieki dosies gājienā, apciemojot Iecavas, Stelpes, Svitenes, Vecumnieku un Ceraukstes lauku sētas. Latvijas Folkloras biedrības vadītājs atzīst, ka tieši masku gājiens ir festivāla dalībnieku mīļākā norise, jo tā ir pietuvināta īstajām latviešu tradīcijām, kas tika piekoptas Meteņos. Festivāla turpinājums paredzēts Bauskā, kur no pulksten 15 norisināsies masku tradīciju konference. A. Kapusts akcentē, ka vēlas aptvert un sasniegt visus Bauskas novada iedzīvotājus un viesus, tāpēc masku tradīciju konferencēm izvēlētas divas vietas – konference būs 15. februārī Bauskas Kultūras centrā un 16. februārī Vecumnieku Tautas namā, abās piedāvās vienādu programmu.

No pulksten 18 līdz pat 19.30 arī Bauskas Rātslaukumu ieskandinās un rotās masku grupas. Masku tēlu izrāde ir paredzēta kā festivāla atklāšanas pasākums, kas ļaus apskatīt ķekatnieku maskas un baudīt masku grupu sagatavotos priekšnesumus. Lai saliedētu aptuveni 20 masku grupas no dažādiem Latvijas novadiem un ārvalstīm, festivāla pirmās dienas noslēgums tiks atzīmēts Īslīces kultūras namā. A. Kapusts stāsta, ka aktivitātes tur iecerētas kā masku balle, kas iepazīstina ar dažādām tradīcijām un ļauj kopā izdzīvot Meteņus.

Noslēgums – Vecumniekos pie Jaunā ezera
Svētdien, 16. februārī, Starptautiskā masku tradīciju festivāla dalībnieki dosies uz Vecumnieku pagastu, lai baudītu īstu Meteņu svinēšanu un sagaidītu pavasari. Vecumnieku Tautas nama vadītāja Jana Goževica lepojas, ka jau otro reizi varēs festivāla dalībniekus uzņemt Vecumnieku pagastā. “Ir apritējuši desmit gadi kopš iepriekšējā Starptautiskā masku tradīciju festivāla Vecumniekos, tagad esam priecīgi uzņemt viesus atkārtoti.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Festivāla otrajā dienā dalībniekiem būs iespēja piedalīties gājienā. J. Goževica “Bauskas Dzīvei” stāsta, ka pulksten 12 dalībnieki, kas pucējušies kā Meteņa tēli, pulcēsies pie veikala “Pīlādzis”, lai ar trokšņiem un skaļo uzvedību modinātu pavasari. Gājienu ir paredzēts noslēgt pie Vecumnieku Jaunā ezera, kur ir Meteņu kalns. Tautas nama direktore atklāj, ka Vecumnieku pagasta iedzīvotāji nelielo pauguru pie Jaunā ezera dēvē par Meteņu kalnu, jo ik gadu tur norisinās pavasara sagaidīšanas svētki, atzīmējot tos ar senlatviešu tradīcijām.

Festivāla noslēguma pasākums notiks Vecumnieku estrādē svētdien pulksten 12.30, kad festivāla dalībnieki pieliks punktu festivālam ar Meteņa dzīšanu. J. Goževica cer, ka Starptautiskais masku tradīciju festivāls spēs uzrunāt novadniekus, lai viņi apmeklētu pasākumu kā dalībnieki un viesi, izmantojot iespēju baudīt plašo programmu. “Mēs ceram uz novadnieku atsaucību, lai varam visi kopā sagaidīt pavasari.”
— Laikraksts “Bauskas Dzīve”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Zemgales Ziņas”. Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta”, kurā “Zemgales Ziņas” sadarbojas ar laikrakstiem “Latvijas Avīze”, “Staburags”, “Dzirkstele”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.