Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

REĢIONU ZIŅAS: Par 42 000 eiro izķers klaiņojošus dzīvniekus

Bauskas novadā par nepilniem 42 000 eiro tiks izķerti klaiņojoši suņi un kaķi, kā arī apdzīvotās vietās ieklīduši citi dzīvnieki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada pašvaldības izsludinātajā iepirkumā par “Klaiņojošo suņu un kaķu, kā arī apdzīvotās vietās ieklīdušu citu dzīvnieku izķeršanu Bauskas novada administratīvajā teritorijā” saņemts viena pretendenta piedāvājums, kas arī atzīts par atbilstošu minēto darbu veikšanai. Šos darbus īstenos Ropažu novadā reģistrēts komersants SIA “Sociālais uzņēmums “Ulubele””. Līguma darbības laiks paredzēts 12 mēneši vai līdz periodam, kad kopējā sniegtā pakalpojuma summa sasniedz noteikto līgumcenu.

Diemžēl klaiņojošu dzīvnieku skaits novadā nemazinās, kaut gan kaķu kolonijas ir apzinātas, izķertas un tajās tiek atvesti atpakaļ sterilizēti veselie kaķi.

Pērn īstenots arī preventīvs pasākums attiecībā uz suņu čipēšanu – mazturīgajām personām un 1., 2. grupas invalīdiem ar “Dzīvnieku policiju” veikta sociāla akcija, kuras laikā vairāk nekā 60 mājsaimniecībās dzīvnieki tika čipēti. Vai to varēs turpināt arī šogad, nav zināms.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Laikraksts “Bauskas Dzīve”

Pirmo reizi rīko adīšanas festivālu

Vispasaules publiskās adīšanas dienā Smiltenes novadā pirmo reizi notika adīšanas festivāls. Pulcējot teju 80 dalībnieku no dažādām vietām, rokdarbnieki un citi interesenti aizvadījuši rosīgu dienu jaukā kompānijā.

Adīšanas festivāls norisinājās tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) “Smiltene” ēkas pagalmā, līdz ar to bija pamanāms arī garāmgājējiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz festivālu interesenti bija mērojuši ceļu ne tikai no Smiltenes novada vairākiem pagastiem, bet arī no Valkas, Valmieras, Cēsu un vēl tālākām vietām, tostarp no Siguldas, Ludzas un Jelgavas puses. Festivālā tika rīkotas divas meistarklases – dziju krāsošana ar dabas materiāliem, kuru vadīja Inga Krūmiņa, Lēdurgas kultūras nama rokdarbu studijas “Aģe” vadītāja, un zeķu adīšanas meistarklase Ilzes Hakas vadībā. Bija aplūkojama arī adījumu izstāde, varēja iegādāties “Evitas darināts” izstrādājumus, kā arī papildināt dzijas krājumus. Tos piedāvāja vairāki tirgotāji, tostarp “Dziju busiņš”, kas šajā reizē bija piestājis Smiltenē.

Šādu pasākumu rīko biedrība “Smiltenes pūra lāde”, TLMS “Smiltene” un Smiltenes Kultūras centrs.

— Laikraksts “Ziemeļlatvija”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saglabā seno amatu prasmi

Lai saglabātu seno amata prasmi – pļaušanu ar rokas izkapti un nodotu to no paaudzes paaudzē –, Aizkraukles novada Aiviekstes pagastā jau daudzus gadus notiek sacensības pļaušanā ar rokas izkapti.

To, ka tas ir gaidīts un iecienīts pasākums, ik gadu apliecina kuplais dalībnieku skaits. Tuvojoties vasaras pilnbriedam, “Kalna Īvānos” atkal pulcējās pļāvēji no Pļaviņām, Aiviekstes, Skrīveriem, Jaunjelgavas, arī Jēkabpils. Šoreiz gan dalībnieku vidū iztrūka bērni un pusaudži, bet pārējās vecuma grupas bija pārstāvētas – no jauniešiem līdz pat senioriem, jo, kas reiz apguvis pļaušanas prasmi, liek to lietā šajās sacensībās gadu no gada, kaldinot savu meistarību, un to varēja vērot arī šajā reizē. Daudzi dalībnieki bija jau ar lielu pļaušanas un sacensību stāžu, bet allaž ir arī kāds jaunpienācējs. Pļaušanai tiek sagatavots noteikta izmēra lauciņš, kura lielums atkarīgs no pļāvēja vecuma. Bērniem un jauniešiem tas ir mazāks. Vērtējot pļāvējus, tiek ņemts vērā ne tikai pļaušanas ātrums, bet arī gludums un tīrība.

— Laikraksts “Staburags”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldības izdevumu izdos retāk

Valkas novada pašvaldība lēmusi bezmaksas informatīvo izdevumu “Valkas Novada Vēstis” turpmāk izdot reizi trijos mēnešos jeb četras reizes gadā.

Ņemot vērā sarežģīto novada pašvaldības budžeta situāciju un “Latvijas pasta” tarifa par piegādi sadārdzināšanos gandrīz trīs reizes, pašvaldības izdevums vairs neiznāks reizi divos mēnešos, kā tas bija līdz šim. Šis izdevums iznācis mūsdienīgākā izskatā un ir arī daļēji krāsains.

“Valkas Novada Vēstis” turpmāk iespiedīs SIA “Poligrāfijas grupa Mūkusala”. Iepriekšējie izdevuma numuri iespiesti tipogrāfijā “Latgales druka”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Novada pašvaldības galvenais uzdevums ir nodrošināt, lai katram novada iedzīvotājam būtu brīva piekļuve informācijai par pašvaldības lēmumiem, paveikto, iecerēm un notikumiem novadā. Šī iemesla dēļ pašvaldība dara visu iespējamo, lai tomēr šis bezmaksas izdevums iedzīvotājiem būtu pieejams. Jāņem vērā, ka ne visiem novada iedzīvotājiem ir vajadzīgās datorprasmes vai pieejams viedtālrunis, lai informāciju izlasītu internetā. Tāpat ir iedzīvotāji, kuru ikmēneša ienākumi vai pensijas nav pietiekami lielas, lai spētu regulāri iegādāties cita veida izdevumus,” skaidro novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Ivo Leitis.

— Laikraksts “Ziemeļlatvija”

Biežākie pārkāpumi – alkohols, smēķēšana, vardarbība

Visizplatītākie pārkāpumi, ko izdarījuši nepilngadīgie Gulbenes novadā, ir smēķēšana, alkohola lietošana, vardarbība starp bērniem un jauniešiem, sīkais huligānisms. Notikumi, kas guvuši plašu rezonansi sabiedrībā, nav bijuši. Par to “Dzirksteli” informēja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Vidzemes reģiona pārvaldes jautājumos Zane Vaskāne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts policijas amatpersonas arī šajā mācību gadā iesaistījušās jauniešu audzināšanā un izglītošanā. Novada izglītības iestādēs bērniem novadītas 28 nodarbības, lekcijas par dažādiem jautājumiem, tajā skaitā par drošību, atbildību, vardarbību, alkohola lietošanu, smēķēšanu u. tml. Veiktas arī individuālas preventīvas pārrunas ar bērniem novada izglītības iestādēs.

“Šajā mācību gadā izglītības iestādēm bija iespēja ciemoties Valsts policijas Ziemeļvidzemes iecirknī Gulbenē, kur bērni tika iepazīstināti ar policista profesiju, ekipējumu, dienesta transportu, kā arī tika pārrunāti dažādi drošības jautājumi,” stāsta Z. Vaskāne.

— Laikraksts “Dzirkstele”

Norāda uz nevienlīdzīgu attieksmi

Tiesībsargs norādījis, ka Gulbenes novada pašvaldība ir pieļāvusi nevienlīdzīgu attieksmi pret pirmsskolas un skolas vecuma bērniem. Runa ir par ēdināšanas atšķirīgajiem atvieglojumiem.

Tiesībsargs ir izvērtējis šo situāciju, konstatējis tiesiskās vienlīdzības principa pārkāpumu attiecībā uz bērniem, kuri dzīvo ģimenēs, nevis diennakti uzturas pašvaldības izglītības iestādēs/internātos. Pašvaldībai dotas rekomendācijas, kā labot kļūdas, un uzdots līdz 31. oktobrim informēt tiesībsargu par turpmāko pašvaldības rīcību.

Šobrīd pašvaldībā spēkā vēl esošie saistošie noteikumi paredz, ka trīsreizēju ēdināšanu dienā par brīvu pašvaldība kā ietekmes sviru piemēro tikai tad, ja bērns novadā apmeklē bērnudārza diennakts grupu, kā arī ja skolēns izvēlas dzīvot pašvaldības nodrošinātajā internātā.

Tiesībsargs savā atzinumā aicina pašvaldību ar motivējošiem pasākumiem veicināt bērnu uzturēšanos ģimenē. Uz šiem pasākumiem attiecas gan vienlīdzīga attieksme ēdināšanas atvieglojumu piemērošanā, gan atbilstoša transporta un piekļuves izglītības iestādei nodrošināšanā, gan licencētu izglītības programmu piedāvāšanā ikviena bērna dzīvesvietai tuvākajās izglītības iestādēs.

— Laikraksts “Dzirkstele”

Trīs jauni tūrisma maršruti

Uzsākot aktīvo tūrisma sezonu, Alūksnes Tūrisma informācijas centrs sagatavojis trīs jaunus maršrutus Alūksnes vēstures stāstu aizraujošākai iepazīšanai. Izveidotie maršruti aicina “ceļot dziļāk” un atpūtu apvienot ar izziņu, izmantojot iespēju pastaigu pa pilsētu padarīt mērķtiecīgāku.

Vissenākā pilsētas vēsturē aizved maršruts “Viduslaiku varenības mantojuma tūre”, kas aicina iepazīt divus cietokšņus divās valstīs. Cauri 17. gadsimtam līdz mūsdienām ved maršruts “Ernsta Glika vārds mūsdienu Alūksnē”, ļaujot iepazīt vācu mācītāja un skolotāja Ernsta Glika nozīmi Alūksnes un Latvijas vēsturē. Savukārt Latvijas kultūras kanonā iekļauto kapu kopšanas tradīciju tuvāk ļaus izzināt maršruts “Mazais loks pa Alūksnes Lielajiem kapiem”.

“Alūksni īpašu padara atrašanās vieta un bagātie vēstures stāsti, kuri izteiksmīgi nolasāmi pilsētvidē. Jaunie tūrisma maršruti ir labs rīks pilsētas un tās pagātnes iepazīšanai gan novada iedzīvotājiem, gan pilsētas viesiem,” stāsta Alūksnes Tūrisma informācijas centra vadītāja Iveta Veļķere.

— Laikraksts “Alūksnes un Malienas Ziņas”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekts “Mans pagasts, mana pilsēta”. Par publikāciju saturu atbild “Zemgales Ziņas”.

Publikācijas tapušas, “Zemgales Ziņām” sadarbojoties ar laikrakstiem “Latvijas Avīze”, “Staburags”, “Dzirkstele”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Ziemeļlatvija”. #SIF_MAF2024

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.