Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Rundāles pils muzejā varēs aplūkot Ļvivas baroka meistaru skulptūras

Johans Georgs Pinzels. Svētais apustulis un evaņģēlists Jānis. Ap 1758. Borisa Vozņicka Ļvivas Nacionālās mākslas galerijas kolekcija

Rundāles pils muzeja izstāžu zālē pils staļļos no 6. jūlija līdz 31. augustam varēs aplūkot izstādi “Baroka tēlniecības mistika: Johans Georgs Pinzels un citi 18. gadsimta Ļvivas meistari”. Izstādē būs iespējams apskatīt 20 izcilā vēlā baroka laikmeta tēlnieka Johana Georga Pinzela (ap 1720?–1761?), kā arī citu Ļvivas reģiona meistaru koka skulptūras, informē Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību galvenā speciāliste Andra Jakoviča.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visi izstādītie darbi ir no Borisa Vozņicka Ļvivas Nacionālās mākslas galerijas kolekcijas krājuma, un līdz maija beigām tie bija apskatāmi izstādē Nacionālajā muzejā – Lietuvas Dižkunigaitijas valdnieku pilī Viļņā. Tā kā kara apstākļos skulptūru nogādāšana atpakaļ Ļvivā ir riskanta, Rundāles pils muzejs ierosināja tās uz laiku izvietot savās telpās, dodot iespēju Latvijas iedzīvotājiem un arī apmeklētājiem no ārvalstīm iepazīt svarīgu Ukrainas kultūras mantojuma daļu.

“Krievijas karš Ukrainā ir vērsts pret Ukrainas kā neatkarīgas valsts pastāvēšanu, noliedzot Ukrainas nācijas tiesības uz pastāvēšanu un ukraiņu kultūras eksistenci. Ukrainā apzināti sagrautās baznīcas, iznīcinātie un apzagtie muzeji, sašautais Tarasa Ševčenko piemineklis parāda, ka karā kultūras mantojums var kļūt par mērķi. Latvijas kultūras nozare, tostarp mantojuma saglabāšanas institūcijas un profesionāļi, demonstrē augstu solidaritāti ar kolēģiem Ukrainā. Arī Ļvivas baroka meistaru skulptūru izstāde Rundāles pilī ir būtiska šī procesa sastāvdaļa,” akcentē kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Izstādē Rundāles pils muzejā ir eksponēti 20 iespaidīgi, vairumā gadījumu zeltīti koktēlniecības darbi, kas izgatavoti 18. gadsimtā. Izcilā tēlnieka Johana Georga Pinzela noslēpumainības apvītie darbi pelnīti tiek uzskatīti par Ļvivas reģiona vēlā baroka tēlniecības virsotni. Līdzās Pinzela darbiem izstādē būs apskatāmi arī citu slavenu 18. gadsimta meistaru darbi, piemēram, Antonija Osinska, Jana Obrocka un Franciska Olenska, kā arī vairāku nezināmu meistaru sniegums, kas atspoguļo Ļvivas reģiona baroka laika tēlniecības dramatismu un mistiku. Šīs skulptūras savulaik tika izgatavotas baznīcu iekārtām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Padomju okupācijas periodā tika slēgtas, izdemolētas un pat nojauktas daudzas Rietumukrainas katoļu baznīcas, bet tajās esošās mākslas vērtības tika izlaupītas vai iznīcinātas. Tas, ko izdevās izglābt un ko var aplūkot izstādē, ir drosmīgo Ukrainas muzeju darbinieku nopelns. Līdzīgi kā ukraiņu muzeologs Boriss Vozņickis un viņa kolēģi, arī Rundāles pils muzeja speciālisti padomju okupācijas laikā devās ekspedīcijās uz pamestām Latvijas baznīcām, pārvedot uz muzeju citādi iznīcībai nolemtos mākslas priekšmetus.

Izstāde Rundāles pils muzejā tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Kultūras ministrijas atbalstu.

Izstādes koncepcijas autori: Dr. Vīds Dolinsks, Ģintare Tadarovska, Marijus Uzorka (Lietuva), Tarass Vozņaks (Ukraina). Izstādes kuratori un koordinatori: Igors Homins, Viktors Kušņirenko, Boriss Šengera (Ukraina), Ģintare Tadarovska, Marijus Uzorka, Daļus Avižinis (Lietuva).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādi eksponēšanai Rundāles pils muzejā pielāgoja: Dr. art. Laura Lūse, Dr. art. Baiba Vanaga, Lauma Lancmane, Līga Beļakiene. Izstādes arhitektūru un tehnisko iekārtojumu veidoja Rundāles pils muzeja darbinieki.

Foto: Rundāles pils muzejs

Johans Georgs Pinzels. Sāpju Dievmāte. Ap 1758. Borisa Vozņicka Ļvivas Nacionālās mākslas galerijas kolekcija

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.