Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Salgalieši gatavi tiesāties pret krematorijas būvieceri

Salgales pagasta Lauviņu saimniece Evisa Stankus stāsta, ka savas privātmājas vietu izraudzījusies pirms astoņiem gadiem. No viņas mājas logiem plānotā krematorija nebūtu redzama, tomēr Lauviņu saimniece ir pārliecināta, ka pilsētas “guļamvagonā”, par ko viņa uzskata savas mājas apkārtni, tāds bizness neiederas.

Braucot pa Iecavas šoseju Garozas virzienā, tūlīt aiz Teteles daudzviet redzami ceļa rādītāji ar māju nosaukumiem. Nu jau vairākus gadus Salgales pagasta teritoriju pie Lielupes un meža starp Iecavas šoseju un dzelzceļu par mājvietu izraugās ģimenes, kas vēlas būvēt privātmājas, kas būtu tuvāk dabai, mazāk nekā desmit kilometru no Jelgavas un arī ne tik tālu no Rīgas. Par to, ka dažu simtu metru attālumā no vairākām privātmājām (tuvākā ir apmēram piecdesmit metru attālumā) varētu atrasties arī krematorija, jau vairākus mēnešus liecina būvtāfele “Kulta ēka apbedīšanas pakalpojumu sniegšanai”. Projekta attīstītājs ir SIA “Silabite”, kas šī biznesa attīstīšanai zemi jau iegādājusi īpašumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Salgales pagasta protestējošo iedzīvotāju priekšstāve juriste Evisa Stankus uzsver, ka krematorijas būvieceres lietā pašvaldība ir pieļāvusi kļūdu. Proti, Jelgavas novada pašvaldības Ozolnieku administrācijas būvvalde jau pērnvasar 17. augustā jeb pirms būvieceres sabiedriskās apspriešanas ir izdevusi krematorijas būvei būvatļauju. Tādējādi pēc notikušā jeb post factum šis administratīvais akts vairs nav īsti apspriežams ne pašvaldībā, ne arī tiesā. E.Stankus piebilst, ka par būvatļaujas izdošanas faktu viņa uzzinājusi pirms divām nedēļām, nejauši pārskatot interneta vietni, kur tā bija publicēta. Juriste uzsver, ka Būvniecības likums vispirms prasa veikt būvieceres sabiedrisko apspriešanu un tikai pēc tam pašvaldība izsniedz vai arī neizsniedz būvatļauju, kuru turklāt pēc tam vienu mēnesi var apstrīdēt tiesā. E.Stankus un viņas domubiedri šajā lietā prasa atjaunot procesuālo termiņu un atcelt būvatļauju. Ja pašvaldība būvatļauju tomēr neatceltu, E.Stankus un viņas domubiedri varētu vērsties tiesā. Tomēr, viņasprāt, labāk būtu šo problēmsituāciju atrisināt bez tiesāšanās, kas var sanākt ilga un darbietilpīga. “No sirds ceram, ka Jelgavas novads veiks visas iespējamās darbības, lai aizsargātu vietējo iedzīvotāju tiesības, un pēc detalizētas situācijas izpētes atcels izsniegto būvvatļauju,” spriež E.Stankus. Juriste piebilst, ka Augstākās tiesas senāts ir izskatījis, viņasprāt, līdzīgu lietu Jūrmalā un šajā gadījumā ne viss, ko ir atļauts darīt uz lauksaimniecības zemes, būtu arī atbalstāms, vērtējot teritorijas attīstības perspektīvu.

Kaut arī vairums Jelgavas novada būvvaldes veiktās aptaujas dalībnieku iestājas pret krematorijas būvi šajā vietā, vēl aizvien pašvaldība nav skaidri formulējusi attieksmi pret šo SIA “Silabites” projektu. Pašvaldības pārstāve Enija Kreicberga-Kapša paskaidro, ka 23. februārī bija paredzēta Jelgavas novada domes priekšsēdētāja Madara Lasmaņa vadītās Administratīvo aktu strīdu komisijas sēde. Šajā sēdē būvvaldei bija uzdots sniegt padziļinātu skaidrojumu par radušos problēmsituāciju. Taču būvvalde to nebija paspējusi sagatavot, tāpēc jautājuma skatīšana ir atlikta uz vēlāku laiku, kad skaidrojums būs saņemts.

Kā liecina Jelgavas novada pašvaldībā pieejamie būvieceres materiāli, SIA “Silabites” pretī Vēsmiņām vēlētos būvēt sēru un krematorijas namu ar diviem virszemes stāviem, kuru kopējā platība ir 607 kvadrātmetri. Pirmajā stāvā plānotas divas ceremoniju zāles ar atsevišķām ieejām un vējtveriem, savukārt korpusā aiz mazās ceremoniju zāles paredzēta telpa kremēšanas krāsnīm. Vidējā korpusā iecerētas biroja, atpūtas, labierīcību, tehniskās telpas, kā arī telpa aizgājēja sagatavošanai kremācijai. Lielajai ceremoniju zālei otrajā stāvā tiks veidota muzikantiem piemērota telpa. Ēkai paredzētas četras izejas, kā arī divi transporta vārti. Savukārt piegulošajā teritorijā atvēlēta vieta autostāvvietai 64 automašīnām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Teksts un foto: Gaitis Grūtups

Lasiet 3.marta laikrakstā “Zemgales Ziņas”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.