Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Sevi parādīt un uz citiem paskatīties

Jau vairākus gadus Jelgavas mazākumtautību biedrības tiekas pilsētas svētku laikā rīkotajā pasākumā “Draudzības vainags”. Šogad tas notiks 26. maijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jelgavas mazākumtautību nacionālās kultūras biedrības darbojas aktīvi, sevi parādot gan savu tautu nacionālajos svētkos, gan pilsētas svētkos un valsts mēroga pasākumos.

Biedrības rīko pašas, centrs atbalsta

Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes “Sabiedriskais centrs” vadītāja Egita Veinberga uzsver, ka mazākumtautību kultūras dienas Jelgavas mazākumtautību nacionālās kultūras biedrības rīko pašas, Sabiedriskais centrs ir tikai kā atbalsts. “Šogad martā mums Jelgavā pirmo reizi notika Kazahu dienas, kad ar spēlēm un ēdieniem tika svinēti pavasara svētki,” viņa stāsta.

Jelgavas mazākumtautību nacionālo kultūras biedrību saimi 2019. gadā papildināja Latvijas Kazahstānas kultūras centrs “Saule” – iniciatīvas autore ir jelgavniece Ainura Dabulova, kuras dzimtene ir Kazahstāna. Viņa kultūras centru izveidojusi, lai apzinātu Latvijā dzīvojošos kazahus un iepazīstinātu jelgavniekus ar savas kultūras vērtībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kazahstānas kultūras centru “Saule” A.Dabulova izveidoja 2018. gada vasarā, pulcējot kazahus Rīgā, bet, tā kā pati ir jelgavniece, biedrības darbību viņa vēlas attīstīt savā pilsētā. “Mums ir daudz skaistu nacionālo svētku, piemēram, jaunais gads Novrūzs, ko atzīmējam 22. martā. Šie svētki godina pavasari, dabas atmošanos, un ar pavasara atnākšanu mēs sagaidām jauna gada sākšanos,” Jelgavas pašvaldībai atklāja Kazahstānas kultūras centra vadītāja.

Savukārt šogad 18. februārī Sabiedriskā centra zālē Jelgavas lietuviešu biedrība “Vītis” organizēja svinīgu pasākumu “Lietuva mana”, kas veltīts Lietuvas Republikas neatkarības dienai. Pasākumu ar muzikāliem priekšnesumiem kuplināja viesmākslinieki no Jelgavas sadraudzības pilsētas Šauļiem Lietuvā – Šauļu kultūras centra kamerkoris “Bičiuliai” (mākslinieciskā vadītāja Rita Daunkantaite) un Šauļu Drāmas teātra aktieris Vlads Baranausks.

Atzīmējot Starptautisko nevalstisko organizāciju (NVO) dienu, Sabiedriskais centrs sadarbībā ar pilsētas NVO 1. martā rīkoja Atvērto durvju dienu, lai iepazīstinātu ar centra darbu un aktivitātēm, kas tajā notiek. Atvērto durvju dienā varēja iepazīties ar iestādes ikdienu, piedāvātajām iespējām, apskatīt telpas un aprīkojumu. Tāpat bija iespēja uzzināt, ko var darīt Sabiedriskajā centrā, kādi pasākumi un aktivitātes notiek tā telpās, kā arī piedalīties biedrību rīkotajās meistarklasēs un citās aktīvās nodarbēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biedrības bija sagatavojušas arī vairākus muzikālus priekšnesumus, ar kuriem priecēja pasākuma apmeklētājus. Neformālu sarunu gaisotnē bija iespēja cienāties ar Jelgavā dzīvojošo ukraiņu saimnieču sagatavoto cienastu – nacionālo ēdienu vareņikiem.

Turpretī Jelgavas baltkrievu biedrības “Ļanok” ansamblis nesen guvis labus panākumus skatē un šovasar dosies uz Dziesmu un deju svētkiem Rīgā, stāsta E.Veinberga.

Maijā būs “Draudzības vainags”

Jau vairākus gadus, izņemot pandēmijas laiku, Jelgavas mazākumtautī-
bu biedrības sevi parāda arī pilsētas svētkos. To laikā tiek rīkots pasākums “Draudzības vainags” ar mazākumtautību pašdarbības kolektīvu uzstāšanos un nacionālo virtuvi. Arī šogad tas tiek plānots un notiks Skolotāju ielas skvērā pie Sabiedriskā centra. Sabiedriskā centra sabiedrības pārvaldes speciāliste Žanna Novaša gan atzīst, ka viss vēl ir procesā un pašlaik ir zināms tikai pasākuma norises laiks – 26. maijs pulksten 12.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šis koncerts nebūs tikai mazākumtautību piedalīšanās pilsētas svētkos. Ik gadu 21. maijā UNESCO atzīmē starptautisko dienu “Kultūras daudzveidība dialogam un attīstībai”, aicinot dalībvalstu sabiedrības apzināties un novērtēt kultūras daudzveidības nozīmi gan atsevišķu kultūras izpausmju ziņā, gan to bagātībā kopumā un savstarpējā mijiedarbībā,” skaidro Ž.Novaša.

Latvijas mēroga festivāls

2021. gadā Jelgavā norisinājās Latvijas mēroga pasākums – mazākumtautību festivāls “Zeme zied”. Dienas koncertprogrammā Hercoga Jēkaba laukumā ar daudzveidīgiem priekšnesumiem skatītājus priecēja lībiešu un mazākumtautību – baltkrievu, bulgāru, ebreju, lietuviešu, krievu, ukraiņu, vāciešu – folkloras kopas, vokālie un instrumentālie ansambļi, deju kopas un kolektīvi, kā arī muzikālā apvienība “Raxtu Raxti”.

Festivāla apmeklētājiem bija iespēja novērtēt dažādu tautu autentiskos un stilizētos tautastērpus, kā arī Jelgavas kultūras nama izstāžu galerijā izstādi “Zeme zied”, kas atspoguļoja dažādu tautu godu rotas un rotāšanās tradīcijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Brīvdabas koncertzālē “Mītava” izskanēja garīgās mūzikas koncerts, kurā piedalījās kori, folkloras kopas, vokālie un instrumentālie ansambļi un orķestris no Rīgas, Jēkabpils, Līvāniem, Liepājas un Naujenes.

Visas dienas garumā Hercoga Jēkaba laukumā notika amatnieku gadatirgus un darbojās radošais kvartāls. Tur interesentiem tika dota iespēja izmēģināt prasmes amatu meistaru piedāvātajās radošajās darbnīcās, kā arī bija vērojami mazākumtautību nacionālo virtuvju paraugdemonstrējumi.

Festivālu rīkoja Kultūras ministrija un Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Jelgavas valstspilsētu, tās pašvaldības iestādi “Kultūra”, Sabiedrības integrācijas pārvaldi un Jelgavas Nacionālo kultūras biedrību asociāciju. Festivālu finansiāli atbalstīja Vācijas un Polijas vēstniecība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Foto ilustratīva nozīme.

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Zemgales Ziņas”.

#SIF_MAF2022

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.