Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Siliņa virza pensiju indeksāciju, kas varētu mazināt pensionāru labklājību

Kariņa valdība krīt, taču Labklājības ministrija ministres Evikas Siliņas vadībā sagādājusi pensionāriem vienu pārsteigumu pēc otra – vispirms gribēja palielināt pensionēšanās vecumu, tagad piemēros indeksācijas koeficientu, kas rada pamatotu satraukumu pensionāros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par to, ka  pensionāri ir satraukti par gaidāmo pensiju indeksāciju, aģentūru LETA informēja Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Paredzēts, ka 1.oktobrī visām valsts pensijām – vecuma, izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijām un atlīdzībām – tiks piemērots indekss 1,064. Tas nozīmē, ka šogad pilnībā indeksējamās pensijas pieaugs vidēji par 6,4%.

Labklājības ministrija (LM) iepriekš skaidroja, ka atbilstoši normatīvajam regulējumam pensiju indeksu veido faktiskais patēriņa cenu indekss jeb inflācija par 12 mēnešu laika posmu un daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas, kas ir summēta visa nauda, no kuras gada laikā bijis jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, pozitīva reālā pieauguma procentiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LM skaidroja, ka šogad situācija ir atšķirīgāka no iepriekšējiem gadiem. Pagājušā gada augstās inflācijas rezultātā apdrošināšanas iemaksu algu summas reālais pieaugums 2022.gadā bijis mazāks par nulli jeb negatīvs, tādēļ tas nav ietverts indeksa aprēķinā, un šogad indeksu veido tikai faktiskais patēriņa cenu indekss, kas noteikts par laikposmu no 2022.gada 1.augusta līdz 2023.gada 31.jūlijam. Tādējādi arī vecuma pensiju indeksācijā, neatkarīgi no cilvēka uzkrātā apdrošināšanas stāža, tiks piemērots viens indekss  –  faktiskais patēriņa cenu indekss.
Barča atzina, ka daudzi cilvēki neesot apmierināti par to, ka tiks piemērots tikai viens indekss, jo “cilvēkiem ar lielajiem darba stāžiem būs vēl mazāk nekā pašreiz”.

“Mēs katrs ejam uz tiem pašiem veikaliem, maksājam tos pašus maksājumus. Ļaudis ir satraukti, bet mēs aicinām  – ja zināt savu pensiju, rēķiniet klāt 6,4%. To sarēķināt var. Indeksēta jau tiek ne vien pensija, bet arī piemaksa par darba stāžu līdz 1996.gadam, bet tas attiecas uz tiem pensionāriem, kas pensionējās līdz 2011.gada 31.decembrim,” stāstīja Barča.

Runājot par piemaksu pie pensijām pakāpenisku piešķiršanas atjaunošanu pie tām vecuma un invaliditātes pensijām, kas piešķirtas laikā no 2012.gada par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim, Barča norādīja, ka federācija gaida nākamā gada budžetu. Iepriekšējos gadus, tas tika uzskatīts par vienu no galvenajām prioritātēm, taču, kas būs nākamgad, neviens nezina, un pensionārus tas satrauc.

“Pensionāri ir satraukti par nākamo apkures sezonu, maksu par elektrību. Vēl jau tiem cilvēkiem, kuriem pensijas ir 609 eiro, nāk klāt piemaksa 38 eiro apmērā. Taču neapliekamais minimums ir 500 eiro, un tas nozīmēs, ka cilvēki nemaz nesaņems tos 38 eiro  – būs vēl mīnus nodoklis,” skaidroja Barča.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.