Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom deneme bonusu MARS casibom giriş

Slimnīcās reģionos arvien vairāk maksas pakalpojumu

  • “Zemgales Ziņas” 1. augusta numurā publicēja rakstu “Atnāca ar sāpošu muguru, bet izrādījās – infarkts”.

Uzņemšanas nodaļā nonāk daudz pacientu, kuri neiet pie ģimenes ārsta, – šāds ir viens no secinājumiem, kas radies, apkopojot Latvijas reģionālo slimnīcu un Rīgas Austrumu slimnīcas neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīniku pieredzi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Zemgales Ziņas” kopā ar reģionālajiem medijiem un “Latvijas Avīzi” analizēja situāciju, kas aprakstīta publikācijā “Atnāca ar sāpošu muguru, bet izrādījās – infarkts”.

Mediķi pauda, ka uzņemšanas nodaļās ierodas arvien vairāk tādu pacientu, kuriem turp nemaz nevajadzētu doties. Bet viņiem šīs nodaļas ir kļuvušas par sasniedzamu glābiņa vietu situācijā, kad nedēļām un mēnešiem jāgaida vizīte pie speciālista vai garā rindā, lai veiktu kādu no radioloģiskajiem izmeklējumiem, vai arī tad, ja ģimenes ārsts nav sazvanāms un sasniedzams.

Slimnīcas meklē un atrod risinājumus, diemžēl tādus, kas pacientam liek maksāt arvien vairāk no viņa personīgā naudas maka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pie ģimenes ārsta kāju nav spēris
“Zinu, ka ir slimnīcas, kas par izmeklējumiem uzņemšanas nodaļā pacientiem, kuriem nav akūts stāvoklis, prasa samaksu. Mēs to vēl nepraktizējam, kaut gan mums ir tiesības prasīt samaksu, ņemot vērā Ministru kabineta noteikumus. Alūksnes slimnīca liek maksāt tikai par medikamentiem, ja pacients netiek stacionēts. Patlaban Veselības ministrijā ir izveidota darba grupa, kas pārskata, par kādiem ārstniecības pakalpojumiem, kas veikti, slimnieku novērojot uzņemšanas nodaļas observācijas gultā 24 stundu garumā, būtu jāmaksā valstij un par kādiem – pacientam pašam,” stāsta Alūksnes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa.

Nereti atvedot pacientu, kuram ir paaugstināts asinsspiediens. Uzņemšanas nodaļā ar medikamentiem to pazemina, un cilvēks var doties mājās. Slimnīcas vadītāja M. Kauliņa, kura ir arī kardioloģe, uzskata, ka būtu tikai normāli, ja ģimenes ārsti izskaidrotu savam pacientam, kā viņš šādā situācijā var sev palīdzēt, proti, kādiem medikamentiem ir obligāti jābūt mājās.

Slimnīcas valdes priekšsēdētāja, analizējot iemeslus, kāpēc tik daudz cilvēku dodas uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, atzīst, ka to veicina arī Nacionālā veselības dienesta (NVD) attieksme.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mums ir bijuši gadījumi, kad ārsts slimo trīs mēnešus un līdz ar to neizpilda valsts iedalīto kvotu. Bet tad, kad viņš atgrieztos darbā, viņš to kvotu izpildītu, taču NVD to neņem vērā – kvotu atņem un atdod kādam citam reģionam. Ja ķirurgam dienas stacionārā gadam no valsts budžeta piešķir 600 eiro, kas paredzēti operācijām, tas taču nav normāli. Tā slimnīca tiek virzīta uz maksas operācijām,” secina M. Kauliņa un piebilst, ka izmeklējumus, ko veic uzņemšanas nodaļā, pieskaita ambulatorajam lauciņam jeb valsts iedalītajai ambulatorai kvotai. Daudzi, kuriem nepieciešama ārstēšanās ambulatori, pie tās netiek par valsts naudu, jo kvota jau ir izlietota uzņemšanas nodaļā.

Slimnīcas vadītāja skaidro, ka cilvēki esot nobijušies arī no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) augstajām pakalpojuma cenām, kuras pieprasa, ja mediķu brigādes izsaukums nav vērtējams kā neatliekams un cilvēks medicīnisko palīdzību var saņemt citādi.

“Mēs nereti uzņemšanas nodaļā tiekamies ar pacientiem, kuri pie ģimenes ārsta neiet. Atbildot uz jautājumu, vai pie ģimenes ārsta vērsāties, saka: jau piecus gadus tur kāju neesmu spēris. Tas nav nekas unikāls, jo ar līdzīgu situāciju saskaras arī citas slimnīcas. Tomēr arī no pacientiem vajadzētu prasīt atbildību, piemēram, neizrakstīt valsts kompensējamos medikamentus, ja neesi ilgstoši bijis pie ģimenes ārsta vai vispār neesi pie viņa reģistrējies. Tas stimulētu vispirms doties uz ģimenes ārsta praksi, nevis steigties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu,” ir pārliecināta daktere M. Kauliņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konsultē pacientus attālināti
Valsts kvotu trūkumu asi izjūt arī Bauskas slimnīca, taču tā meklē pati savus risinājumus. Piemēram, nodrošina speciālistu konsultācijas attālināti. “Bauskas Dzīve” informē, ka divu speciālistu – nefrologa un kardiologa – konsultācijas ir pieejamas tikai attālināti. Speciālisti, kuri neatrodas uz vietas slimnīcā, pacientu konsultējot attālināti, bet medicīnas māsas klātbūtnē. Vizītes laikā, kas tiek nodrošināta ar videozvana palīdzību, pēc ārsta norādījumiem medicīnas māsa apskata pacientu, kā arī veic nepieciešamo izmeklēšanu.

Diemžēl no augusta kardiologs vairs nepiedāvā attālinātās konsultācijas, kas bija tikai par maksu (43–53 eiro).

Valsts ambulatoro kvotu trūkums ir novedis pie tā, ka Bauskas slimnīcas uzņemšanas nodaļā šī gada pirmajā pusgadā pacientu skaits ir pieaudzis vidēji par 13%, salīdzinot ar tādu pašu periodu 2023. gadā. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pie ķirurga un traumatologa – tikai par maksu
Laikraksts “Bauskas Dzīve” ziņo, ka Bauskas slimnīca augustā grasās pieņemt lēmumu, ka no pulksten astoņiem vakarā līdz astoņiem rītā ķirurga vai traumatologa pakalpojumi, iespējams, tiks sniegti tikai par maksu ar nosacījumu, ja pacients tos izvēlēsies saņemt Bauskas slimnīcā pēc terapeita apskates un veiktā izmeklējuma.

No 1. maija pirmā līmeņa slimnīcās, kas nodrošina tikai hroniski slimo pacientu aprūpi, un Bauskas slimnīca ir šajā kategorijā, ķirurga un traumatologa palīdzība uzņemšanas nodaļā par valsts budžeta līdzekļiem ir pieejama tikai no pulksten astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā. Ja pacientam ir nepieciešama akūta ķirurģiska palīdzība citā laikā, viņu pārved uz daudzprofilu neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcu.

Bet Aizkraukles slimnīcas uzņemšanas nodaļā jau no 1. jūlija ir ieviesta maksa par vizīti pie ķirurga un traumatologa vakara un nakts stundās. Arī šī ir pirmā līmeņa ārstniecības iestāde. Aizkraukles reģiona laikraksts “Staburags” 28. jūnijā publicējis rakstu “Palīdzību arī turpmāk varēs saņemt visu diennakti”, kurā slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš informē, ka “turpmāk vairāk izvērtēsim, vai cilvēkam ir nepieciešama neatliekama medicīniskā palīdzība vai tomēr tāda, ko var saņemt arī pie ģimenes ārsta vai cita speciālista pieņemšanas stundās. Maksa būs kā par ārsta konsultāciju – 38 eiro –, un papildus līdz gada beigām nevajadzēs maksāt par nepieciešamajām ārstniecības manipulācijām, izņemot rentgenu vai laboratoriskos izmeklējumus. (..) Maksa par apskati un manipulāciju iedzīvotājiem var šķist augsta, bet, ņemot vērā, ka tuvākais ķirurgs pieejams Jēkabpils vai Ogres slimnīcā, un nokļūšana līdz tām saistās ar ceļa izdevumiem un laiku, varbūt tomēr ērtāk un izdevīgāk būs vērsties Aizkraukles slimnīcā”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizkraukles slimnīca ir viena no retajām, kur pacientu skaits uzņemšanas nodaļā sarūk – 2020. gadā tur uzņēma 5000 pacientu, bet pēc tam ik gadu ap 4000 pacientiem. L. Muciņš laikrakstam “Staburags” skaidrojis, ka tas, visticamāk, esot saistīts ar iedzīvotāju skaita samazināšanos kopumā reģionā. 

Akūts ārstu trūkums reģionos
Taču nekāds izņēmums nav Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība, kur arvien palielinās to slimnieku skaits, kuri uzņemšanas nodaļā ierodas paši ar cerību ātrāk tikt pie speciālistiem, diagnozes un ārstēšanas. 

“Pacientu skaits tikai pieaugs, jo ārstniecības iestādēm, kas sniedz ambulatoros pakalpojumus, kvotas strauji iet uz beigām. Un tā ir visā Latvijā. Līdz ar to, ja pacients nevar atļauties maksāt, viņam ir tikai principā uzņemšanas nodaļa. Kvotas beidzas, valstī naudas nav. Mēs kā iestāde neko ietekmēt nevaram, un to mēs jūtam, ka uzņemšanā šādu pacientu skaits pieaug. Ir pacienti, kas vēl joprojām cieš ar domu, ka pāries, un tad, kad galīgi nevar, vēršas pēc palīdzības. Ir cilvēki, kuri saka, ka visu mūžu nav bijuši pie ārsta. Bet ir arī tas, ka rindas pie speciālistiem ir garas, valsts pakalpojumi samazinās, paliek tikai maksas, bet cilvēks nespēj maksāt un gaida, taču gaidīšana bieži vien noved pie tā, ka veselības stāvoklis pasliktinās,” laikrakstam “Dzirkstele” stāsta Gulbenes slimnīcas galvenā ārste Sigita Drubiņa. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs laikrakstam “Ziemeļlatvija” teicis, ka slimnīcas uzņemšanas nodaļas noslodze pēdējo gadu laikā palielinās. Apmēram ceturto daļu atvedot NMPD brigādes, pārējie ierodoties paši. Vidzemes slimnīcas vadītājs redz vairākas problēmas, kas perspektīvā varot izraisīt to, ka spiediens uz slimnīcu uzņemšanas nodaļām pieaugs. U. Muskovs uzsvēris, ka reģionos akūti trūkst ārstu speciālistu un ģimenes ārstu, kā arī kvotu medicīnā valstiskā līmenī.

U. Muskovs: “Vidzemes slimnīcā strādā diezgan daudz ārstu rezidentu, bet paaudžu nomaiņai ar to tik tikko pietiek. Medicīna attīstās, parādās jaunas iespējas, kā ārstēt slimības, speciālistu vajag vairāk, lai kvalitatīvāk varētu palīdzēt pacientiem. Diemžēl gaisma tuneļa galā ir ļoti vārga, jo Latvijā tiek sagatavots daudz mazāk ārstu, nekā ir nepieciešams…”
— zz.lv

Publikācija tapusi projektā “Sarežģītā Latvija: no valsts līdz novadam”, kurā “Zemgales Ziņas” sadarbojas ar laikrakstiem “Latvijas Avīze”, “Staburags”, “Dzirkstele”, “Bauskas Dzīve”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Ziemeļlatvija”. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Zemgales Ziņas”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.