Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Trihologs: ārsts, kas atjauno matu veselību

Matu un galvas ādas veselība ir viens no tiem faktoriem, kas atspoguļo kopējo ķermeņa veselības stāvokli un parāda, vai organismam kaut kā trūkst. Tādas pazīmes kā matu strauja izkrišana vai palēnināta augšana pamatoti rada satraukumu, tam par iemeslu var būt gan iekšķīgas kaites un vitamīnu trūkums, gan stresa ietekme. Ķermenis raida brīdinājuma signālus – kaut kas ikdienas ritmā ir jāmaina.


Ja parādījušās sūdzības par matu stāvokli un novērotas to struktūras izmaiņas, tie kļuvuši plānāki un nespodri, ātrāk sataukojas, lūst un nosirmo, jāvēršas pie specializēta galvas ādas un matu ārsta – trihologs palīdzēs noteikt šo sūdzību cēloni un izrakstīs atbilstošu terapiju. Papildus vizuālai apskatei var tikt nozīmēti laboratoriski izmeklējumi, hormonālā stāvokļa un vitamīnu līmeņa pārbaude. Tāpat arī matu problēmas var izraisīt kuņģa-zarnu trakta, nervu sistēmas vai endokrīnās slimības.

Sadarbībā ar estētiskās medicīnas centru Nofrete apskatīsim, kādi faktori ietekmē matu veselību, kā atgūt kuplus, biezus un mirdzošus matus. Izvērtēsim, kā noteiktu vitamīnu trūkums organismā atspoguļojas matu stāvoklī, un iepazīsimies ar procedūrām, kuru laikā tiek ārstēti mati un galvas āda. Pieejamas efektīvas terapijas, gan medikamentozas, gan fizioterapeitiskas, gan injekciju procedūras. Lai sasniegtu vēlamo rezultātu, nepieciešama pacietība, laiks un rūpīga trihologa norādījumu ievērošana.

Ko matu stāvoklis liecina par vitamīnu līmeni? 
Palēnināta matu augšana, pastiprināta taukošanās pie saknēm un ātrāka nosirmošana var liecināt par B vitamīna trūkumu, kas ir atbildīgs par to, lai matu folikulas tiktu apgādātas ar skābekli un barības vielām. B7 aktivizē šūnu vielmaiņu, B5 spēlē svarīgu lomu pigmenta veidošanas un matu šūnu dalīšanās procesā. 

Apjomīga matu izkrišana var liecināt par D vitamīna deficītu, ko var pavadīt arī pastiprināts nogurums un svīšana, hronisks nespēks. Enerģijas līmenis ir pazemināts, pat pēc nodarbošanās ar sportu, kas ierasti dod enerģijas pieplūdumu, jūtama izteikta miegainība un vājums. Ar to saistās arī pastiprināts vēža un osteoporozes risks, ja laicīgi netiek gādāts par to, lai organisms šo vitamīnu saņemtu pietiekamā līmenī.

Arī A vitamīna iztrūkums var veicināt matu izkrišanu, novērojams izteikts matu sausums, tie ir trausli, lūst un var parādīties blaugznas. Nozīmīga loma matu veselībā ir arī C vitamīnam, kas iesaistās procesā, kas veicina galvas ādas un matu šūnu barošanos, kā arī nodrošina, lai matu gali nešķeltos. A un C vitamīni ir antioksidanti, kas veicina veselīgu matu augšanu un cīnās pret brīvo radikāļu izraisīto matu novecošanos.

Lai noteiktu, kurš vitamīns iztrūkst asinīs, nepieciešams veikt laboratorisku izmeklējumu. Atšķirībā no tā, kāds ir vitamīna līmenis asinīs, tiek nozīmēta noteikta deva, kāda ikdienā būtu jāuzņem, lai atjaunotu vajadzīgo vitamīna daudzumu asinīs.

Matu un galvas ādas ārstēšanas terapijas
Izvērtējot matu un galvas ādas stāvokli, trihologs papildus citām ārstēšanas metodēm var nozīmēt arī kādu no ārstēšanas terapijām – plazmoterapiju, mezoterapiju vai karboksiterapiju. Tās skaistumkopšanas industrijā ir vienas no inovatīvākajām, jaunākajām un efektīvākajām un tiek veiktas ar mērķi novērst matu izkrišanu, kā arī katra atsevišķi var palīdzēt risināt arī citas galvas ādas problēmas.

Plazmoterapija stimulē šūnu darbību un atjauno matu folikulu aktivitāti. Plazmoterapijas gadījumā injekcijas veidā galvas ādā tiek ievadīta plazma, kas bagātināta ar aktivizētiem trombocītiem. Lai šo plazmu iegūtu, no pacienta vēnas tiek noņemtas asinis gluži kā parastajās analīzēs, pēcāk tās centrifūgā tiek sadalītas frakcijās.

Mezoterapijas gadījumā ādā tiek ievadīts īpaši pacientam nozīmēts sastāvs ar tievas adatas palīdzību. 

Karboksiterapijas laikā ādā tiek ievadīts medicīniskais oglekļa dioksīds. Tās efekts ir paātrināta matu augšana, struktūras un vizuālā izskata uzlabošana. Tāpat arī šī terapija laicīgi palīdz novērst matu izkrišanas risku.

Kā par matiem rūpēties ikdienā?
Tāpat kā dermatologs nozīmē atbilstošus sejas ādas kopšanas līdzekļus, tāpat arī trihologs norāda, kā vislabāk kopt matus katrā individuālajā situācijā, izvērtējot matu stāvokli un pacienta veselības problēmas. Ne vien mata veselību nosaka vitamīnu līmenis, makroelementu un vajadzīgo barības vielu klātbūtne, bet arī matu kopšanas paradumi. Gudri izvēloties kopšanas līdzekļus, arī matu vizuālais izskats būtiski uzlabosies.

Jāizvērtē, vai izvēlētais matu kopšanas produkts sniedz īslaicīgu efektu un vai to ir veselīgi lietot ilgtermiņā. Dažkārt izvēlētie kosmētiskie līdzekļi, tā vietā lai matus stiprinātu un barotu, tikai matu struktūru sabojā vai pat nesniedz nekādu efektu. Bieži vien ikdienā izmantoto kosmētisko līdzekļu klāsts ir pārāk plašs vai arī mati tiek kopti pārāk agresīvi, par bieži tos mazgājot, krāsojot vai veidojot. Tāpēc arī šajā sfērā jāatrod zelta vidusceļš, nosakot, bez kuriem produktiem iztikt nav iespējams un no kuriem vajadzētu atsacīties.

Galvenais ir noteikt cēloni, kāpēc matu stāvoklis pasliktinājies. Novēršot šo problēmu, arī matu veselība uzlabosies. Lai piemeklētu atbilstošus kopšanas līdzekļus, izvēlētu vispiemērotāko ārstniecības terapiju un uzsāktu ārstēšanās kursu, vēlams savlaicīgi griezties pie trihologa.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.