Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanai Latvijas mājsaimniecībās piešķir nepilnu miljonu eiro

Valdība otrdien apstiprināja grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas paredz Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanai Latvijas mājsaimniecībās piešķirt 937 500 eiro no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nepieciešamību pēc papildu līdzekļiem raisījis strauji augošais Ukrainas civiliedzīvotāju skaits, kuri, bēgot no karadarbības, ierodas Latvijā un kuriem nepieciešams nodrošināt primāri sniedzamo atbalstu, un tūlītēja papildu izmitināšanas resursu pieejamība.

Likuma grozījumi nosaka, ka mājsaimniecības, kuras izmitina Ukrainas civiliedzīvotājus, varēs saņemt atlīdzību 100 eiro par pirmo personu un 50 eiro par katru nākamo personu, kopā ne vairāk kā 300 eiro mēnesī par mājokli.

Ņemot vērā, ka mājsaimniecībā ietilpstošajām fiziskajām personām var piederēt vai to turējumā atrasties vairāki mājokļi, kuros visos var tikt izmitināti Ukrainas civiliedzīvotāji, atlīdzību mājsaimniecībai mājsaimniecību pārstāvošā fiziskā persona var saņemt par katru sev īpašumā vai turējumā esošo mājokli, kurā tiek izmitināti Ukrainas civiliedzīvotāji, līdz ar to kopējais mājsaimniecības atlīdzības apmērs vienai personai netiek ierobežots.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tiesiskais regulējums attieksies uz tām mājsaimniecībām, kuras brīvprātīgi, atsaucības mudinātas, un nepieprasot samaksu no Ukrainas civiliedzīvotājiem, ir gatavas viņus izmitināt.

Tāpat, ņemot vērā valsts budžeta līdzekļu ierobežoto apjomu, ir rasts risinājums, kas varētu arī turpmāk ļaut valstij nodrošināt primāri sniedzamo atbalstu iespējami vairāk Ukrainas civiliedzīvotājiem. Ja Ukrainas civiliedzīvotājs tiek izmitināts mājoklī, kura īpašnieks vai īrnieks nav saņēmis, nesaņem vai nav pieteicies saņemt atlīdzību mājsaimniecībai, ņemot vērā, ka nepastāv tiesisks mehānisms, kā fiksēt vai pārliecināties par šāda izmitināšanas fakta esamību pagātnē, tas var pretendēt uz primāri sniedzamo atbalstu.

Likumprojekts vienlaikus paredz, ka tie Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri jau ir pieteikušies un saņem primāri sniedzamo atbalstu – pārtiku – varēs to saņemt līdz 23.maijam arī gadījumā, ja šis atbalsta ilgums kopā pārsniegs 30 dienas, skaitot no dienas, kad ir uzsākta atbalsta sniegšana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valdības sēdes laikā finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) aicināja likumā noteikt, ka atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem jāizbeidz sniegt, kad tiek saņemti ienākumi, lai šī sistēma būtu salāgota ar normām Latvijas iedzīvotājiem.

Valdība pagājušajā nedēļā ārkārtas sēdē apstiprināja Ukrainas kara bēgļu atbalsta pasākumu plānu, kura īstenošanai paredzēts finansējums līdz 116,277 miljoniem eiro. Plāns tostarp paredzēja arī līdzekļu piešķiršanu personām, kuras brīvprātīgi nodrošina izmitināšanu Ukrainas civilpersonām mājsaimniecībās.

Jaunākā Iekšlietu ministrijas (IeM) apkopotā informācija liecina, ka Latvijā kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā līdz šim reģistrēts 26 541 Ukrainas civiliedzīvotājs, bet 20 489 bēgļiem izsniegti uzturēšanās dokumenti ar tiesībām uz nodarbinātību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Teksts: LETA

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.