Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Vāc parakstus par lokālplānojuma piemērošanas kārtību pašvaldībās

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par lokālplānojuma piemērošanas kārtību pašvaldībās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Jānis Brants. Viņš uzsver, ka patlaban ikviens novada zemes īpašnieks ir tiesīgs arī pretēji novadā esošajam izstrādātajam attīstības plānam iniciēt izmaiņas sava zemes gabala izmantošanas mērķa, stāvu augstuma un citu plānā esošo noteikumu izmaiņai.

Idejas autora ieskatā šāda prakse nevar būt pieļaujama, jo šādu lokālplānojumu pieļaušana rada nozīmīgus, nekontrolējamus un pašlaik arī “legālus” korupcijas riskus novada deputātu un attīstības komiteju darbinieku vidū.

“Ir iespēja ārpus pieņemtā un spēkā esošā dokumenta – ilgtermiņa attīstības plāna – veikt kardinālas izmaiņas apbūvē un izmantošanā un pilnībā mainīt tajā pieņemtos un apstiprinātos kritērijus. Tas nozīmē, ka attīstības ilgtermiņa plāns ir ticis izstrādāts nekvalitatīvi, ja šādas izmaiņas tiek pieļautas lielā skaitā gadījumu,” norāda Brants.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iniciatīvas aprakstā apgalvots, ka ir atsevišķi novadi, kuros tiek akceptēti pat vairāki desmiti šādu lokālplānojumu gadā. Tas radot dzīves kvalitātes izmaiņas arī kaimiņos esošo un pieguļošo zemju un ēku īpašniekiem. Piemēram, ar lokālplānojumu ir iespējams no privātmāju apbūves izmainīt zemes izmantošanas mērķi uz daudzstāvu apbūvi, kā tas notiekot, piemēram, Ādažu novadā.

Ja novadā vai pilsētā ir pieņemts attīstības plāns, tad tam ir jādarbojas kā pamatam gan zonējumos, gan zemes izmantošanas, gan stāvu augstumu, gan citos kritērijos apbūvei. Izņēmumi varētu tikt piemēroti tikai valsts vai pašvaldību zemēm, kā arī valsts stratēģiskajiem plāniem, uzskata Brants. Iespēja mainīt nosacījumus apbūvei varētu tikt saglabāta juridiskām un fiziskām personām, tomēr zemju īpašniekiem – tikai pie nosacījumiem, ja tam neiebilst blakus esošo zemju īpašnieki, netiek izmainīta apkārtējo īpašumu īpašnieku un iedzīvotāju dzīves un vides kvalitāte, kā arī tas var tikt akceptēts ne ātrāk kā pēc trijiem gadiem pēc plāna iesniegšanas pašvaldībā.

Tāpēc Branta ieskatā jāveic izmaiņas attiecīgajos likumos un jāmaina lokālplānojuma piemērošanas kārtība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar šīs iniciatīva ieviešanu varētu mazināti korupcijas riskus pašvaldībās, kā arī palielināt ilgtermiņa attīstības plānu izstrādātāju un iedzīvotāju rūpību to izstrādē un priekšlikumu iesniegšanā. Tāpat ilgtermiņa plānošanas dokumenti netiktu pārvērsti par viegli koriģējamu, maināmu, formālu uzskates līdzekli. Līdz ar to visiem būtu skaidrs, ka pie novadu un pilsētu attīstības plāniem ir jāstrādā rūpīgi un pārdomāti, un būtu arī lielāka sabiedrības iesaiste un kontrole pār pieņemtajiem lēmumiem, skaidro idejas autors.

Foto: no Jelgavas pašvaldības arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.