IZM līdz nākamā gada aprīlim jāsagatavo grozījumi studiju kreditēšanas modeļa pilnveidei

Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) grozījumi Augstskolu likumā studiju kreditēšanas modeļa pilnveidei jāsagatavo līdz 2021.gada 1.aprīlim,  informēja ministrijā.

IZM skaidroja, ka valdība ir uzdevusi ministrijai izvērtēt risinājumus, kas ļauj īstenot programmu "Studiju un studējošo kreditēšana" paredzētā finansējuma apmērā, un nepieciešamības gadījumā līdz 2021.gada 1.aprīlim iesniegt Saeimā atbilstošos grozījumus Augstskolu likumā.

Šajos grozījumos esot jāparedz Ministru kabinetam kompetence noteikt papildus kritērijus, prioritātes un ierobežojumus studiju un studējošo kredītu piešķiršanai, vai arī Ministru kabineta noteikumos "Noteikumi par studiju un studējošo kreditēšanu studijām Latvijā no kredītiestāžu līdzekļiem, kas ir garantēti no valsts budžeta līdzekļiem", kas ļauj īstenot studējošo kreditēšanu vidējā termiņa budžetā šim mērķim paredzētajā apmērā.

IZM uzsvēra, ka tā kopā ar Latvijas Studentu apvienību un citām iesaistītām organizācijām izvērtēs iespējamos variantus un sagatavos normatīvā regulējuma grozījumus.

Kā vēstīts, 12.novembrī "Swedbank" uz laiku apturēja studiju un studējošo kredītu izsniegšanu ar "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" garantiju līgumu slēgšanu, jo lielās studentu intereses dēļ paredzētie valsts līdzekļi programmas īstenošanai šogad ir izsmelti. Šis lēmums neskāra studentus, kuri jau bija parakstījuši līgumu ar "Swedbank" par kredīta piešķiršanu.

Vienlaikus banka norādīja, ka ir gatava atsākt kredītu izsniegšanu līdzko būs pieejams nepieciešamais finansējums. Atbilstoši tā brīža aplēsēm, lai nodrošinātu atbalstu mācību maksas segšanai visiem studētgribētājiem šajā gadā, IZM bija steidzami jārod aptuveni 600 000 - 700 000 eiro, ko tā arī atrada ministrijas budžeta ietaupījumā.

Jau ziņots, ka jaunie nosacījumi, kas stājās spēkā šogad, paredz, ka, piesakoties studiju vai studējošajam kredītam, studentiem vairs nav nepieciešams otrs galvotājs, kas uzņemtos saistības, ja kredītņēmējs nevarētu atmaksāt kredītu, - šo funkciju pilda "Altum", sniedzot garantiju. Tāpat vairs nav noteikti studiju maksas griesti, kā tas bija līdz šim - maksimālais studiju kredīts pieejams studiju maksas par visu studiju periodu apmērā. Turklāt jaunā sistēma paredz, ka kredītu saņemšanas process ir kļuvis daudz vienkāršāks un ātrāks - topošie studenti kredītam var pieteikties internetbankā.

Iepriekš Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji norādīja, ka IZM izstrādātais un no šā gada ieviestais studiju un studējošo kredītu modelis nav ilgtspējīgs.

"IZM apgalvo, ka banka izsniedz un "Altum" garantē studentu kredītus atbilstoši vidēja termiņa budžetā paredzētajam programmas finansējumam. Tomēr, ņemot vērā, ka līdz novembrim noslēgto kredītu līgumu kopsumma par 2,8 miljoniem eiro pārsniedz koncepcijā paredzēto kopējo kredītu līgumu summu, ir secināms, ka studiju un studējošo kredīti tiek izsniegti nekontrolēti. Turklāt IZM piedāvātais papildu finansējums 2020.gadā neatrisina problēmas pēc būtības, bet tikai īstermiņā," norādīja ministrijā.

FM pārstāvji arī atzīmēja, ka IZM nekavējoties ir jāsagatavo piedāvājums, kā kontrolēti organizēt studiju kreditēšanas procesu, nemaldinot studentus un arī aizdevēju, kā arī stingri ievērojot normatīvu prasības finanšu politikas jomā.

Pagājušajā gadā Ministru kabinets atbalstīja jauna studiju un studējošo kreditēšanas modeļa ieviešanu, izsniedzot orientējoši 2000 jaunu kredītu gadā ar vidējo kredīta summu 6500 eiro, paredzot kredīta izmaksu četros kalendārajos gados, sākot no 2020.gada un turpinot kredītu dzēšanu bērnu dzimšanas gadījumos abiem vecākiem. Tādējādi 2020./2021. mācību gadā uzņemto studējošo kreditēšanai riska segums tika paredzēts 13 miljoni eiro. Pašlaik studiju un studējošo kredītus izsniedz tikai "Swedbank".

Foto: pixabay.com

 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas