Kristieši atzīmē Lielo Piektdienu 15

Šodien kristieši visā pasaulē atzīmē Lielo Piektdienu jeb Kristus Krusta dienu.

Šodien, Lielajā Piektdienā, baznīcas tērpjas melnā krāsā, tiek nodzēsti kroņlukturi, dziesmas skan bez pavadījuma. Katrā draudzē šīs tradīcijas gan atšķiras, jo tās ir cilvēku pašu noteiktas.

Lielā Piektdiena - ciešanu laiks - ir nešķirami saistīta ar krustu. Krustā sistais Jēzus ir cilvēku vardarbības upuris. Viņa asiņainajam nāves sodam vajadzēja iedarboties atbaidoši un parādīt cilvēkiem Jēzus "bezspēcību", kurš palīdzēja citiem, bet pats sev palīdzēt nespēja.

Priekšstats par to, ka Dieva dēls ir miris pie krusta, Jēzus laikabiedriem šķitis neiespējams, jo krusta nāve bijis kaunpilns nāves veids. Izglītotie romieši uzskatījuši krustu par kaut ko tik atbaidošu, ka tas ir jātur tālu ne tikai no romiešu pilsoņu miesas, bet arī acīm. Estētiem tas patiešām neesot bijis skaists skats.

Ļoti daudz cilvēku no kristietības gaida dzīvi bez ciešanām un visu ilgu un vajadzību piepildījumu, viņi izvairās no krusta. Taču Lieldienas neesot iedomājamas bez Lielās Piektdienas, kad Jēzus iet citu ceļu, un šis ceļš nevar palikt bez ciešanām, tās ir visa centrā.

Baznīca šajā dienā lasa Evaņģēliju par Kristus notiesāšanu un lūdzas par visiem - ticīgajiem un neticīgajiem. Pēc šī aizlūguma krustam tiek noņemts pārsegs un ticīgo priekšā atklājas tēls pie krusta. Pēc tam seko Svētās Komūnijas rīts un procesija ar Vissvētāko Sakramentu uz "Kristus kapa" altāri.

Lielā Piektdiena ir vienīgā diena gadā, kad priesteri necelebrē Svēto Misi. Ticīgajiem šajā dienā ir jāievēro stingrs gavēnis.

Lielajai Piektdienai veltīti dievkalpojumi šogad norisināsies attālināti, ņemot vērā, ka Ministru kabinets lēmis par ārkārtējo situāciju līdz 6.aprīlim. Tas nozīmē, ka Lieldienas sagaidīs vēl rēķinoties ar zināmajiem pulcēšanās ierobežojumiem un piesardzības pasākumiem.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 15

Veselais saprāts

Nebūtu pasaku tēls izdzīvojis, būtu labāka pasaule. Tik daudz mazu bērnu dupši nebūtu cietuši, tik daudz nevainīgu cilvēku nemirtu krusta karos, varētu šodien eitanazēties un homoseksuāļi precēties, neizlasītu davinčikodu nezākātu utt..

pirms 16 dienām, 2021.04.02 10:52

Evija

Noraidot Jēzu tiek noraidīta glābšana, jo mums visiem reiz būs jasastopas ar Dievu vaigu vaigā un jāatbild par savu dzīvi uz šīs zemes. Tiem, kas domā, ka viņi paši ar saviem darbiem varēs pastāvēt Dieva priekšā, tiem Kristu nevajag. Bet ir, kas saprot, ka cilvēks ir grēcinieks un varenā, svētā, taisnīgā Dieva priekšā nevarēs pastāvēt. Tāpēc ir Kristus, kuru grēku nožēlā pieņemam par savu Glābēju, kurš izcieta visu, kas mums pēc tiesas pienāksies. Tā mācām bērnus, tā darbojas valsts sistēma, ka par nodarījumu seko sods. Viss pēc Dieva līdzības. Arī par saviem vārdiem būs jāatbild. Kristus aislūdz Tēva priekšā par mums.

pirms 15 dienām, 2021.04.03 17:46

mjā

Smagi ar tevi... nav pat vērts komentēt.

Lai visiem kristiešiem jaukas Lieldienas, bez pagāniskām izdarībām un rituāliem un latviešu pielūgtajiem pasaku tēliem.

pirms 16 dienām, 2021.04.02 12:09

cilvēks

Fenomenāli, ka XXI gadsimtā puslīdz attīstītā valstī vēl dzīvo īpatņi, kas nedraudzējas ar loģiku un nesaprot, ka dievs tādā formā, kā to piedāvā reliģijas, nav iespējams. Pasaulē nevar būt nekā pārdabiska, ne dievu, ne velnu, ne pūķu, ne burvju un raganu. Ir tikai kārtība, kādā viss notiek. Un suga, kas šo kārtību mēģina izjaukt neapzinoties, ka veic pašnāvību.

pirms 16 dienām, 2021.04.02 12:41

to mjā

Pareizi.Viņam,galvenais visiem uzspļaut un atviegloties.

pirms 16 dienām, 2021.04.02 12:35

Zoo

Es ar esmu pret dievismu, bet cienu un respektēju šo ļautiņu jūtas. Pats ar kādreiz ticēju Dieviņveidīgajam - pārgāja :)
Tagad ticu cipīšiem un tam, ka mēs esam cipīši :D

pirms 16 dienām, 2021.04.02 12:50

cilvēks

Pareizi ir. Cilvēku jūtas jārespektē. Es arī respektēju - okupantu jūtas pret 9.maiju un 23. februāri. Respektēju šizofrēnijas pacientu dalītās jūtas. Respektēju izlutinātu bērnu jūtas, kad tiem mamma nenopērk gribēto sū du un tie krīt zemē un brēc.

pirms 16 dienām, 2021.04.02 13:30

Ir Dievs,un,ir Jēzus Dieva Dēls.

Atkal ateisma propaganda kā Ziemassvētkos!

pirms 16 dienām, 2021.04.02 16:33

cilvēks

Tu laikam domā - ir Jahve un Jēzus, Jahves dēls?

pirms 15 dienām, 2021.04.03 12:57

Zoo

Ir Ir! Buda, Allahs, Krišna un visi pārējie bračkas.

pirms 16 dienām, 2021.04.02 18:20

Zoobračkam

Protams,ka tavu bravurību Dievs pamanīs.

pirms 16 dienām, 2021.04.02 19:15

cilvēks

dievs ar lielo burtu neraksta. Parasti mūsu valstī par dievu sauc Jahvi vai Jehovu, kas aizgūts no ebreju pasaku grāmatām. Daži par dievu sauc Pērkonu. Retāk Allāhu, Šivu, Krišnu, Budu, Zevu, Odinu, Ra un apmēram pusotru tūkstoti citos vārdos nosauktu mītisku būtņu. Cilvēku izdomāto dievu ir daudz, katram ir savs vārds, ir labi, ja cilvēks ir precīzs, kad vēlas pieminēt kādu no mītiskajām būtnēm. Citādi var sajaukt. Tu, piemēram ar dievu domāji Allāhu, savukārt man šķita, ka tu runā par Dionīsu. Tās ir divas dažādas teikas, kam nav nekāda sakara.

pirms 15 dienām, 2021.04.03 12:54

Zoo

Baznīca ir bizness. Ja arī kaut kam ticu, vismazāk baznīcai.

pirms 16 dienām, 2021.04.02 19:39

Skolnieciņš no svētupītes

Mūsu mīļajā un jaukajā Latvijā kovid-19 (kovid-19) vīruss ielavījās 2020. gada 13. martā. Korona vīruss (kroņvīruss) ir nelūgts ciemiņš mūsu sentēvu zemītē. SARS-CoV-2 vīruss vel nekur nav zudis, tas joprojām turpina apdraudēt mūsu sabiedrību. Kovid-19 (covid-19) pandēmijas dēļ visā Latvijas Republikas teritorijā ir izsludināts ārkārtas stāvoklis līdz 6. aprīlim (avots: mfa.gov.lv/konsulara-informacija/jaunumi/66928-par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu-latvija). Šī iemesla dēļ gaidāmās Lieldienas 4. un 5. aprīlī svinēsim savās mājās. Nedosimies uz baznīcām, neklausīsimies mācītāju sprediķus, bet gan paliksim mājās un svinēsim Lieldienas pēc sentēvu pagāniskajām tradīcijām. Pašlaik doties uz baznīcu, lai klausītos mācītāja sprediķi, ir bīstami. Kamēr nav veiksmīgi veikta sabiedrības vakcinācija pret kovid-19 (covid-19) vīrusu, tikmēr dalība dievkalpojumos ir bezatbildīga un noziedzīga. Pasargāsim savus mīļos un tuvos no inficēšanās ar SARS-CoV-2! Ievērosim visus epidemioloģiskās drošības pasākumus! Lai pavasara un rītausmas Dieviete Ostara mūs svētī! Lai pavasara un rītausmas Dieviete Ostara pasargā mūs no ļauna!
Svētīgas Lieldienas mums visiem no sirds vēlot, Skolnieciņš no svētupītes
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
P.S. Iesaku katram noskatīties seriālu “Amerikāņu Dievi” (angļu val. “American Gods”). Šo seriālu var skatīties šeit: starz.com/us/en/series/american-gods/season-1/31152 (1. sezona) starz.com/us/en/series/american-gods/season-2/43572 (2. sezona) starz.com/us/en/series/american-gods/season-3/61887 (3. sezona).
#kovid-19 #covid-19 #koronavīruss #Lieldienas #LielāDiena #PavasaraSvētki #PavasaraSaulgrieži #DievieteOstara #RītausmasDieviete #PavasaraDieviete #auglība #dzīvība #bagātība #LieldienuTradīcijas #LieldienuZaķis #LieldienuTrusis #LieldienuOlas #OluKrāsošana #pagāni #rituāli #buršanās #04.04.2021. #05.04.2021.

pirms 15 dienām, 2021.04.03 21:43

Skolnieciņš no likteņupes

Tuvojas svētki. Tuvojas Lieldienas. Šogad Lieldienas ir iekritušas 4. un 5. aprīlī. Lieldienas ir ļoti seni pagāniskie gadskārtu svētki, kurus visā Eiropā svinēja vel pirms kristietības laikmeta. Tie ir pavasara svētki, kad visa dzīvā daba mostas no ziemas miera. Lieldienas ir auglības un dzīvības svētki. Lieldienas ir svētki par godu ģermāņu Dievietei Ostarai. Ostara ir pavasara un rītausmas Dieviete. Tieši Lieldienās Dievietes Ostaras spēks sasniedz savu pilnību. Ticīgie Lieldienās dzīro par godu Dievietei Ostarai. Par to viņa ticīgos atalgo ar bagātību un veiksmi. Leģenda vēsta, ka Dieviete Ostara trusi kā labo gariņu sūta pie cilvēkiem, lai noskaidrotu, kas notiek cilvēku mājās. Par to viņa reizi gadā ļauj trušiem dēt raibas olas. Jau kopš senseniem laikiem trusis ir uzticams Dievietes Ostaras pavadonis. Trusis (Lieldienu zaķis) ir auglības un bagātības simbols, bet ola ir Saules un jaunas dzīvības simbols. Tā kā līdz 6. aprīlim visā Latvijas teritorijā ir izsludināts ārkārtas stāvoklis (avots: mk.gov.lv/lv/jaunums/arkarteja-situacija-tiks-pagarinata-lidz-6-aprilim-ieviesot-augstakus-drosibas-standartus-tirdznieciba-skolas-un-celosana), svinēsim šīs Lieldienas piesardzīgi, godinot pavasara un rītausmas Dievieti Ostaru. Iededzot krāsainas svecītes savās mājās, lūgsim Dievietes Ostaras svētību no visas sirds. Lai Dieviete Ostara mūs svētī! Lai Dieviete Ostara stāv mums klāt! Lai Dieviete Ostara pasargā mūs no ļauna!
Ar dzīvības nesējas Ostaras viedumu, Skolnieciņš no likteņupes
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
P.S. Seriālā “Amerikāņu Dievi” (angļu val. “American Gods”) par Dievieti Ostaru stāsta 1. sezonas 8. sērijā “Nāc pie Jēzus” (angļu val. “Come to Jesus”). Iesaku katram to noskatīties! Šo sēriju var apskatīties šeit: all-episodes.org/american-gods/season1/series8 Seriālu “Amerikāņu Dievi” var noskatīties par maksu TV kanāla STARZ oficiālajā mājaslapā: starz.com/us/en/series/american-gods/season-1/31152
#kovid-19 #covid-19 #koronavīruss #Lieldienas #LielāDiena #PavasaraSvētki #PavasaraSaulgrieži #DievieteOstara #RītausmasDieviete #PavasaraDieviete #auglība #dzīvība #bagātība #LieldienuTradīcijas #LieldienuZaķis #LieldienuTrusis #LieldienuOlas #OluKrāsošana #pagāni #rituāli #buršanās #04.04.2021. #05.04.2021.

pirms 15 dienām, 2021.04.03 21:43

Vietējās ziņas