Māsu asociācijas viceprezidente: Likumprojekts par tiesībām atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikāta ir cilvēku biedēšana, nevis izglītošana 12

Saeimas trešdien konceptuāli atbalstītais likumprojekts par tiesībām atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikāta ir vairāk cilvēku biedēšana, nevis izglītošana par to, ka tikai ar vakcināciju sabiedrība var pasargāt sevi no Covid-19 sekām, šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina.

Viņasprāt, ir izteikts dialoga trūkums starp valdību, Veselības ministriju un sabiedrību, lai kopīgiem spēkiem rastu risinājumus cīņai ar Covid-19.

"Būtu jāsēžas pie viena galda, jāapzinās riski, kas mums stāv priekšā, un neizpildītie mājasdarbi vai kļūdas un jārisina tās kopā. Tikai izglītojot sabiedrību, mēs panāksim vēlamo rezultātu," uzskata Ortveina, un piebilda, ka minētais likumprojekts varētu nenākt arī par labu un sabiedrību vēl vairāk sadalīt vakcinācijas atbalstītājos un noliedzējos.

Uz jautājumu, kā viņa kopumā raksturotu pašreizējo situāciju veselības aprūpē, Ortveina atbildēja, ka pašlaik ir ļoti trauksmainas sajūtas, jo medicīnas darbiniekiem ir atkal jābūt gataviem, ka saslimstība ar Covid-19 varētu atkal pieaugt, ko noteikti veicinātu saslimšana ar daudz lipīgāko jeb delta paveidu.

"Jāsaprot, vai mums ir pietiekami resursi, pietiekami daudz cilvēku. Pats būtiskākais - lai mums visiem būtu apziņa, ka ir jāvakcinējas pret Covid-19, tas ir vienīgais veids, kā sevi pasargāt no smagām sekām. Katru pacientu uztveram kā potenciāli infekciozu. Skaidrs, ka mums ļoti negribētos atkal ietērpties pingvīnu tērpos, svīst un ar ārkārtīgām pūlēm iznest savas darba stundas, jo tas samazina darba kapacitāti un iedragā mūsu spējas rūpēties par citiem pacientiem," sacīja Ortveina.

Jau ziņots, ka Saeima vakar konceptuāli atbalstīja Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumu projektu, kas paredz noteikt, ka pēc 1.oktobra darba devējam būs tiesības atlaist darbiniekus, kas nebūs ieguvuši Covid-19 drošības sertifikātu, kas apliecina vai nu vakcinēšanās vai izslimošanas faktu.

Par likumprojektu balsoja 45 deputāti, un pret bija 20 parlamentārieši.

Kā priekšlikumu iesniegšanas termiņš uz otro, galīgo, lasījumu noteikts 18.augusts.

Ja vēlāk augustā vai septembrī likums tiks pieņemts arī galīgajā lasījumā, tad opozīcijas pārstāvji plāno vākt 34 deputātu parakstus, lai uz laiku apturētu likuma izsludināšanu un mēģinātu panākt tā nodošanu izlemšanai referendumā.

Jau vēstīts, ka likumprojekta autori norādījuši, ka grozījumi likumā paredz jaunu pieeju Covid-19 infekcijas izplatības mazināšanai un katra indivīda veselības aizsardzībai, nosakot pienākumu valsts institūcijām sniegt epidemioloģiski drošus pakalpojumus, darba devēja pienākumu nodrošināt epidemioloģiski drošu darba vidi.

Likumprojekts paredz, ka darba devējam būs jānosaka amatu un darbinieku kategorijas, kurām jābūt ar Covid-19 sertifikātu, un jāinformē par to darbinieki, lai tie zinātu, vai to darba vai amata pienākumi ir saistīti ar prasību par sadarbspējīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esamību.

Tāpat likumprojekts paredz obligātu Covid-19 sertifikāta prasību veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un izglītības jomā strādājošajiem.

Vienlaikus likumprojektā paredzēts, ka situācijā, kad darbinieks nav ieguvis sadarbspējīgu sertifikātu, kas nepieciešams darba pienākumu izpildei, tas ir pietiekams pamats uzskatīt, ka šī persona neatbilst veicamajam darbam vai ieņemamam amatam, kas saistīts ar epidemioloģiski droša pakalpojuma nodrošināšanu. Tajā pašā laikā likumprojekts paredz darba devēja un darba ņēmēja tiesības vienoties par darbinieka bez Covid-19 sertifikāta nodarbināšanu, veicot citus pienākumus.

Gadījumos, ja personai ir objektīvi attaisnojoši iemesli, kāpēc tā nav ieguvusi Covid-19 sertifikātu, darba devējam nav tiesību izbeigt darba vai dienesta attiecības un situācija risināma atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē darba vai dienesta attiecības.

Tāpat likumprojekts paredz, ka darba devējam būs aizliegts uzteikt darba līgumu vai izbeigt dienesta attiecības ar Covid-19 sertifikātu neieguvušu grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, - visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam.

Vienlaikus likumprojekts paredz, ka, uzliekot pienākumu vakcinēties savu darba vai amata pienākumu veikšanai, valsts uzņemas atbildību par personai vakcinācijas rezultātā radīto kaitējumu veselībai. Patlaban normatīvajos aktos nav noteikti atlīdzības nosacījumi, ja vakcinācijas izraisīto komplikāciju rezultātā tiek nodarīts kaitējums veselībai vai dzīvībai.

Izmaiņas paredz, ka gadījumā, ja personai nav sadarbspējīga sertifikāta, pakalpojumu klātienē tā varēs saņemt tikai tad, ja to nebūs iespējams izdarīt attālināti vai arī attālināta pakalpojuma sniegšana rada risku cilvēka pamattiesību nodrošināšanai. Vienlaikus netiks izslēgta iespēja atsevišķos gadījumos arī personām bez sadarbspējīga sertifikāta, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu, saņemt pakalpojumu klātienē.

Likuma grozījumi paredz Covid-19 sertifikāta prasību visām amatpersonām. Likumprojektā ar jēdzienu "amatpersona" tiek saprasta jebkura amatpersona valsts pārvaldē (gan tiešajā, gan pastarpinātajā), tajā skaitā arī amatpersonas, kurām ir speciālā dienesta pakāpe, un valsts drošības iestāžu amatpersonas.

Tāpat regulējums paredz normu, kas ļauj darba devējiem jau darbinieku atlases procesā pārliecināties, vai kandidātam ir sadarbspējīgs sertifikāts, īpaši, ja atlase notiek uz amatiem, kurus var veikt tikai šādu sertifikātu īpašnieki.

Pakalpojuma sniedzējam ir tiesības lūgt pakalpojuma saņēmēju apliecināt, ka tā ir persona, kurai ir sadarbspējīgs sertifikāts.

Attiecībā uz tiesu varu likumprojekts paredz, ka uz tiesu varas un tiesu sistēmai piederīgo profesiju amatpersonām nav pamats attiecināt prasību par sertifikātu, bet šīm personām ir paredzama iespēja sniegt pakalpojumus arī tad, ja tiesnesis, notārs vai tiesu izpildītājs ir veicis Covid-19 testu un tas ir negatīvs.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) iepriekš valdības sēdē informēja, personai, kurai darba pienākumu veikšanai vakcinācija ir noteikta kā priekšnoteikums, taču tā medicīnisku apsvērumu dēļ kādu laiku to nevar veikt, valsts šajā laika periodā varētu segt Covid-19 testu izmaksas.

Tāpat ministrs atzīmēja, ka šajos grozījumos iekļauts punkts, ka personām pēc vakcinācijas nevēlamu seku gadījumā tiktu nodrošināta kompensācija.

Pēc 14.jūlija valdības sēdes Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) preses konferencē skaidroja, ka valdība nepieņem lēmumus ar vieglu sirdi, tomēr Covid-19 pandēmijas apstākļos ir jādomā, kā maksimāli pasargāt valsts iedzīvotāju veselību un dzīvības.

Kariņš uzsvēra, ka sabiedrību iespējams pasargāt no Covid-19 ar vakcināciju, tāpēc valdība turpinās izmantot visus līdzekļus, lai zināmās profesijās strādājošajiem vakcinācija pret Covid-19 būtu pienākums.

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Komentāri 12

Rita

Vai tiešām daudzu Latvijas iedzīvot Q ir tik zems, ka 1.5 gadu laikā, saņemot tik daudz izsmeļošas informācijas visos iespējamos veidos, kad Covid 19 saslimšanas rezultātā ir miruši vairāk kā 2500 cilvēku un daudzi desmiti tūkstošu ir ar paliekošām slimošanas sekām uz mūžu. Vēl arvien jāturpina izglītot pat ārsti un skolotāji, kuriem jau sen bija jāizglīto citi cilvēki, ka vienīgais veids kā uzveikt Covid pandēmiju ir vakcinācija. Tad kādā valstī dzīvojam. Vai "Sūnu ciemā"???

pirms mēneša, 2021.08.05 09:43

nu

Kāpēc Ritai Q ir tik zems?

pirms mēneša, 2021.08.05 09:52

Mate

Kāpēc daudzi ģimenes ārsti nemaz neapzvana savus pacientus, lai informētu par vakcināciju?

pirms mēneša, 2021.08.05 10:58

lala

Tikai jūsu veselības saglabāšanas dēļ. Ja gribi, ej sapotējies Maximā, gadatirgos var arī pie Domes puķu bodes, dabūsi vēl piešprici.

pirms mēneša, 2021.08.05 11:29

K-nu

Ar savu stulbumu nevajag tik atklāti lielīties.

pirms mēneša, 2021.08.05 11:25

> nu

Rita ļoti sakarīgi un pareizi visu uzrakstīja, bet tādi ,,nu" ir pārbijušies no dūriena plecā , tā pat bailes aiziet uz vēlēšanām. Visa dzīve vienās bailēs, jo skolā laikam nav arī gājis, ka tik dumji raksta.

pirms mēneša, 2021.08.05 12:26

Aldis

Ritas kundzei ļoti perfekts komentārs, Īsi un lakoniski ! Iespējams,ka daži indivīdi negrib vakcinēties , jo tad būs jāiet uz darbu, vairs nevarēs saņemt algu par it-kā attālinātu darbu ( piemēram-no pludmales vai darba vācijā attālināti strādā par skolotāju skolā,).Pabalsti u.t.t.. Mate raksta-
Kāpēc daudzi ģimenes ārsti nemaz neapzvana savus pacientus, lai informētu par vakcināciju?- Urakstiet- konkrēti kuri ģimenes ārsti neatbalsta valsts politiku tautas veselības saglabāšanai ! Vakcinas var saņemt ļoti daudzās vietās arī bez ģimenes ārsta atbalsta.

pirms mēneša, 2021.08.05 13:24

Veselais saprāts

Nu re, arī māsu asociācija ir parādījuši, ka viņi ir lohi. Idiotu filtrs strādā izcili.

pirms mēneša, 2021.08.05 15:37

divains pirdējs

nēnu var jau draudēt, bet vai deputāteļi ir izskatījuši variantu, ka cilvēki vnk nevakcinēsies un pametīs savas darba vietas? kas tad notiks?

pirms mēneša, 2021.08.07 12:09

gudrais

Tāds variants pat nav jāizskata- ja viņi no viena darba aizies-citu tā paša iemesla dēļ nedabūs! Domāju,ka gudrākie potēsies un mierīgi paliks strādāt tur kur ir. Tā bravūra, kad viena vieta sāks svilt-pavisam ātri izbeigsies !!!

pirms mēneša, 2021.08.09 16:43

Vietējās ziņas