
Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana šā gada pašvaldību vēlēšanām sākās 19. martā un noslēdzās 8. aprīlī. Jelgavā dalību 2025. gada vēlēšanās pieteikuši 12 saraksti un iedzīvotājiem jāievēl 15 domnieki. “Zemgales Ziņas” lūdza visiem sarakstiem izvirzīt vienu kandidātu, kas sniedz atbildes uz laikraksta jautājumiem.

3. saraksts
“KUSTĪBA “PAR!””
1. Kāda ir Jūsu personīgā motivācija balotēties, un kāpēc uzticaties Jūsu saraksta pašvaldības vadītāja kandidātam un citām personībām sarakstā?
Vienmēr esmu aktīvi darbojusies sabiedrības labā: gan kopā ar domubiedriem izveidojot un vadot sabiedriskā labuma statusa organizāciju “Bērnu un jauniešu mūzikas klubs”, gan sociālo uzņēmumu un izglītības iestādi “BJMK Rokskola”, kurā esmu direktore. Jelgava man ir arī personīgi ļoti svarīga: pilsētā aug un mācās mani trīs bērni.
Kad “Kustības “Par!”” saraksta līderis Uldis Dūmiņš mani uzrunāja, sapratu, ka nedrīkstu palikt malā un ka šis saraksts atbilst manām vērtībām un vīzijai par Jelgavu. Šajā sarakstā esošie cilvēki – Jānis Āboliņš no biedrības “Jelgavas attīstībai” un Mārtiņš Daģis – ir iestājušies un panākuši to, lai Jelgavas ainava netiktu sabojāta, uzceļot ainaviskā vietā noliktavu “Depo”.
Jelgavai nepieciešama mūsdienīgāka pārvaldība, spēja piesaistīt augsto tehnoloģiju investīcijas, attīstīt jaunas dzīvesvietas pilsētā, izmantot mūsu bagātību – ūdensmalas. Ir jāaptur Jelgavas iedzīvotāju skaita samazinājums un kā lieliskai dzīvesvietai jaunajām ģimenēm un speciālistiem jāspēj konkurēt ar Pierīgu, izmantojot dzelzceļa savienojumu ar Rīgu. Kandidēju, lai Jelgava attīstītos straujāk un izmantotu visu savu potenciālu.
Uzticos visiem mūsu saraksta cilvēkiem – katrs ir goprātīgs un speciālists savā jomā, pierādījis sevi ar darbiem. Mūsu mēra kandidāts Uldis Dūmiņš ir zinošs un pieredzējis vadītājs ar labām angļu valodas zināšanām un prasmi runāt ar Rietumu investoriem un ir devis nenovērtējamu ieguldījumu NVO attīstībā visā Zemgalē. Kā pilsētas mērs viņš Jelgavai būtu liels ieguvums.
2. Uz ko ieteiktu vēlētājiem vairāk skatīties – uz partijas programmu vai deputātu kandidātu paveiktajiem darbiem?
Jāpievērš uzmanība abiem aspektiem. Programmas daudziem ir līdzīgas, tāpēc svarīgi ir cilvēki, kas to varētu īstenot dzīvē. Esam 12 aktīvi un profesionāli jelgavnieki, kuri katrs daudz ko paveikuši savās profesionālajās dzīvēs, uzņēmējdarbībā un NVO sektorā un noteikti varēs īstenot pozitīvas pārmaiņas mūsu pilsētā.
3. Vai uzskatāt, ka līdzšinējais darbības kurss ir jāturpina?
Jelgavas attīstības dinamiku vērtējam kā vāju salīdzinājumā ar pārējām Latvijas pašvaldībām. To apliecina arī dati par iedzīvotāju skaitu un pilsētas ieņēmumiem. Neesam izmantojuši ne vēsturiskās, ne teritoriālās priekšrocības. Tāpēc uzskatām, ka steidzami nepieciešams koriģēt pašvaldības darbības kursu, liekot uzsvaru uz jaunu mājokļu attīstību un investīcijām cilvēkiem draudzīgas vides radīšanai.
4. Kāda ir Jūsu nostāja skolu tīkla reorganizēšanā?
Ar iecietību, bet kopumā atbalstām. Lielās skolas pilsētā nodrošina augstāku izglītības kvalitāti un konkurētspējīgu atalgojumu pedagogiem. Labs pedagogs ir atslēga kvalitatīvai izglītībai jelgavniekiem.
5. Vai demogrāfijas jautājums jāatstāj Saeimas deputātu ziņā vai tomēr pašvaldības arī var dot savu artavu?
Pašvaldības noteikti var dot pienesumu. Ikdienas atbalsts ir ļoti nozīmīgs, piemēram, atbalsts ēdināšanai un interešu izglītībai daudzbērnu ģimenēm, kā arī ilgtermiņa attīstības stratēģija – jaunu mājokļu attīstība un jauni bērnudārzi. Pilsētai attīstoties un kļūstot turīgākai, atbalstu plānojam paplašināt. Ideālā gadījumā varētu nodrošināt bezmaksas ēdināšanu visiem bērniem. Būtībā pašvaldībai jādara viss, lai veidotu tādu vidi, kas ir ērta un kurā grib dzīvot ģimenes ar bērniem. Ir jāveicina ģimeņu un vecāku kopienu un atbalsta sistēmu veidošanās, lai īpaši jaunajiem vecākiem būtu kāds papildu atbalsts pirmajā bērna audzināšanas posmā. Jelgavai ir jākļūst par ģimenēm draudzīgu pilsētu un jādara viss iespējamais, lai piesaistītu iedzīvotājus.
6. Vai Jūsu partijai/apvienībai ir plāns, kā samazināt birokrātiju pašvaldībā?
Stiprināsim sadarbību ar Jelgavas novada pašvaldību sporta, kultūras, izglītības jomā, kur jau redzam iespēju optimizēties kā pilsētai, tā novadam. Samazināsim papīra dokumentu apriti, ieviesīsim elektroniskos risinājumus. Pašvaldības saziņā ar iedzīvotājiem ievērosim principu, ka atbilde ir nevis formāla – atrakstīšanās –, bet atbilde ir jāraksta tā, kā to rakstītu radam vai tuviniekam, kas vērsies pie tevis ar jautājumu.
7. Vai partija/apvienība turpinās esošās budžeta prioritātes pašvaldībā vai mainīs tās?
Kopumā lielās prioritātes būs līdzīgas (piemēram, izglītība), tomēr jāmaina vairāki uzsvari. Jāsamazina nelietderīgie tēriņi (dārgo “Volvo” noma, dzeramā ūdens pirkšana pudelēs, neilgtspējīgi reprezentācijas materiāli u. c.), bet jāpalielina finansējums iekšpagalmu un līdzdalības budžeta programmām. Tāpat lielāks uzsvars jāliek uz Jelgavas pagalmu un ielu sakārtošanu. Šīm prioritātēm finansējums jau ir pieejams, taču tas ievērojami jāpalielina.
8. Vai uzskatāt, ka pašvaldībai ir jāiesaistās atbalsta sniegšanā Ukrainai?
Viennozīmīgi. Primāri pašvaldība var darboties kā humānās palīdzības organizētājs, kā arī ziedot nolietotos transportlīdzekļus. Tāpat jāveicina Ukrainas civiliedzīvotāju Jelgavā iesaistīšana tautsaimniecībā, aktīvāk organizējot valodas vai citas vajadzīgās apmācības. Atbalsta sniegšana Ukrainai vienlaikus var būt arī pilsētas saliedētību veicinoša aktivitāte, atrodot veidus, kā vairāk iesaistīt sabiedrību.
9. Kādu prognozējat vēlētāju aktivitāti šajās vēlēšanās? Vai tā būs augstāka par līdzšinējo?
Ļoti gribas cerēt, ka vēlētāju aktivitāte būs augstāka. Iedzīvotāju iesaiste pašvaldības darbā pēdējos četros gados ir palielinājusies, piemēram, notika pirmie NVO forumi, iesniegti vairāki kolektīvie iesniegumi domei. Ceram, ka atradīsim ceļu uz vēlētāju prātiem un sirdīm, lai pārliecinātu jelgavniekus izvērtēt sarakstu deputātu kandidātus un novēlēt par savu interešu pārstāvi Jelgavas domē.
Reklāma