Otrdiena, 12. maijs
Valija, Ināra, Ina, Inārs
weather-icon
+19° C, vējš 1.79 m/s, D vēja virziens
ZZ.lv bloku ikona

Jelgavniece Doma baznīcā

Līgas Celmas «Jaunu bausli Es jums dodu» tika atskaņots vienā koncertā ar pasaules klasiku – Jozefa Haidna «Nelsona mesu» un Feliksa Mendelszona-Bartoldi «Trīs psalmiem».

Festivāls, kas noslēdzās 3. septembra vakarā ar koncertu Rīgas Domā, šogad mūsu valstī risinājās jau divpadsmito reizi. Kā allaž, to sarūpējis valsts akadēmiskais koris «Latvija», no kora arī nācis pasūtījums L.Celmas jaundarbam.Meistars un māceklisRakstīšanai atvēlētais laiks bijis ļoti īss – pasūtījums saņemts tikai šā gada pavasarī. Kā atzīst jaunā komponiste, jau radušās šaubas, vai tik īsā laikā iespējams uzrakstīt nopietnu vokāli simfonisko darbu. Tad Līga atcerējusies savam skolotājam Pēterim Plakidim veltīto darbu «Vēl viens dziedājums», kas tapis pirms pāris gadiem – profesora 60 gadu jubilejā. Tālāk gan saturiski, gan muzikāli attīstot tēmu par meistara un mācekļa attiecībām, radies opuss «Jaunu bausli Es jums dodu».Iepriekš rakstītais kalpojis tikai par pamatimpulsu,  ceturtdien Rīgas Domā izskanēja pavisam jauns skaņdarbs, kurā secīgi attēlots Jāņa Evaņģēlija 13. nodaļā notiekošais, kur ir milzīgs emociju spektrs –  pazemība, neticība, ticība, mīlestība, nodevība. Rakstot skaņdarbu, L.Celmai nācies iedziļināties šīs nodaļas tekstā un sajust Jēzus personībā gan dievišķo, gan cilvēcīgo.Pirmie iespaidi – izdevās!Darbā, ko M.Sirmā vadībā atskaņoja koris «Latvija» un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, interesanti izmantoti gan stīgu un sitamie instrumenti, gan netradicionāli vokālie paņēmieni. Kā pēc koncerta izteicās viens no cītīgākajiem klausītājiem Līgas tētis un Jelgavas 4. vidusskolas direktors Agris Celms, šim «skaņdarbam latviešu mūzikā analoga nav: svaigi novatoriski meklējumi, kas nav pašmērķis, – tie ir organiski».L.Celma pēc pirmatskaņojuma atzina, ka brīdis ir ļoti aizkustinošs un emocionāls, tā ka visai grūti ir pat parunāt. «Ceļi auksti,» bilda Līga, kura jau piedzīvojusi daudz priecīgu mirkļu kā diriģente ar kori «Spīgo», tomēr šā vakara pārdzīvojums bijis kas īpašs. Viņasprāt, tieši koncertā bijis vislabākais orķestra un kora sniegums, skanējis labāk nekā mēģinājumos. «Esmu ļoti apmierināta un gandarīta,» tāds bija Līgas rezumējums.Atpūta komponisti negaida arī pēc ievērojamā notikuma – līdz septembra beigām jāpabeidz darbs jaunās mūzikas festivālam «Arēna». Šoreiz tas iecerēts stīgu kvartetam un solo balsīm, un, tā kā koncertu apņēmusies režisēt Līgas draudzene Margita Zālīte, iespējams, taps vesela izrāde.

ZZ.lv bloku ikona Komentāri

ZZ.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.